fbpx
Таг: стопански комори

таг: стопански комори

Измените во ЗРО за прогласување на неделата за неработен ден одложени за следната година

фатмир битиќи фото: влада на РСМ
Создавањето на предвидливо бизнис опкружување е една од најважните теми за секој стопанственик, па затоа, пред донесување на било какво законско или под законско решение, Владата ќе продолжи отворена дискусија и консултации со бизнис секторот, за да се унапреди деловното опкружување и да се обезбеди предвидливост и одржливост на економските текови. Ова го истакна вицепремиерот Фатмир Битиќи, на денешната редовна...

Стопанските комори доставија до Владата економски предлог мерки за спас на компаниите

Стопанската комора на Македонија, Стопанската комора на северозападна Македонија, МАСИТ и Сојузот на стопански комори (ССК) до Владата и официјално ги доставија заедничките барања за справување со ситуација настаната од појавата на корона вирусот. Четирите стопански комори со своите предлог економски мерки, оценуваат дека во вакви услови нема можност да се издвојат сектори кои се повеќе или помалку погодени,...

Граѓаните и невладините предничат во користењето на ЕНЕР, пред стопанските комори и научната фела

Од вкупниот број корисници кои најчесто го користат Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР) во изминативе десет години, најбројни се граѓаните (44 отсто), потоа следуваат невладините организации (26 отсто), а на третото место се трговските друштва (22 отсто). Карактеристично е што стопанските комори и научно истражувачките институции кои би требало да имаат водечка улога во креирањето на законските решенија...

Стопанските комори се против даночните реформи за прогресивно оданочување

Бизнис-заедницата смета дека, доколку прогресивното оданочување се реализира, истото би имало негативни последици врз целата бизнис заедница со тоа што значително ќе се зголеми сивата економија и ќе се нарушат условите под кои ќе се одвива целокупната економија во државата. Ова го покажува анализата на резултатите од истражувањето помеѓу членовите на Платформата за јавно - приватен дијалог во која се Стопанска комора...

Анѓушев: За повисок економски пораст, извозот треба да биде 70 отсто од БДП

За повисок економски пораст на Македонија, потребно е, во креирањето на домашниот бруто-производ (БДП), извозот, од сегашните 53 проценти да изнесува од 60 до 70 проценти, рече денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на форумот „Преку интернационализација на стопанството до повисок економски раст“, кој беше во организација на стопанските комори. Тој додаде дека, за таа цел македонските компании треба да...

Утре почнува дебатата за предлог-буџетот за 2018 година, со покани и на затворена сесија

Министерство за финансии утре ќе организира дебата на затворена сесија за предлог-буџетот за 2018 година, на која ќе учествуваат само поканети претставници на граѓански организации, синдикати и на стопански комори. Од Министерство за финансии, за „Мета“ велат дека ќе бидат поканети оние организации што се занимаваат со теми од областа на финансиите. - Сакаме да бидеме поттик за другите министерства, да покажеме...

Четири компании се наградени за најуспешни претприемачи на годината

Традиционално и годинава, на јубилејното 10. издание на престижната манифестација „Претприемач на годината“ беа доделени наградите на најуспешните претприемачи на мали и микропретпријатија во Македонија. Во категоријата мали претпријатија првата награда му припадна на Деан Бадаревски од „Софа студио“ од Скопје, додека втората награда му припадна на Васко Брдаровски од „Евросуровина ПА“ од Битола. Во категоријата на микропретпријатија, добитник на првата награда...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...