fbpx
Таг: Стопанска комора на Македонија

таг: Стопанска комора на Македонија

Големите производители не носат леб, помалите ја користат шансата [фото]

Скопските маркети утрово не добија леб од големите производители на овој основен прехранбен производ. Мета.мк направи обиколка на продавниците низ неколку скопски населби и заклучокот до кој дојдовме е дека големите производители на леб, како што се „Жито лукс“, „Уни Лукс“, пекара „Диме“ и останатите фабрики, утринава не доставиле свеж бел и полубел леб до продавниците. Од претпладневната обиколка, свеж...

Пекарите со уцена: Ќе престанеле да произведуваат леб ако се замрзне неговата цена

Пекарската индустрија со уцена до владата откако министерот за економија Крешник Бектеши во саботата најави дека владата утре ќе донесе одлука за замрзнување на цената на белиот и полубелиот леб на 33 денари. По денешниот состанок на компаниите од пекарската индустрија во Стопанската комора на Македонија тие се заканија дека ќе престанат со производството на леб, доколку стапи на...

Не се очекуваат ценовни шокови во земјава, владата и компаниите ги следат движењата на берзите

Стопанствениците и владата будно ќе ги следат движењата на берзите во светот и ќе се преземат мерки доколку е потребно, за да не дојде до ценовни шокови во земјава во наредниот период, се согласуваат стопанствениците и централната власт. Вчеравечер во Владата, на барање на Стопанската Комора на Северна Македонија се оствари средба со заменикот на претседателот на Владата задолжен за...

Струјата нема да поскапи во земјава, но РЕК „Битола“ ќе го зголеми производството и ќе се увезува јаглен

Нема причина за паника меѓу македонските граѓани во однос на цената на електричната енергија за претстојните месеци, смируваат од Регулаторната комисија за енергетика и Електрани на Северна Македонија. На европско ниво, цената на струјата на холандската берза се искачила од 16 евра за мегават час во јануари до 98 евра за мегават час на крајот од септември, јавува Политико. Претседателот...

Групацијата за обновливи извори на енергија при СКСМ го осуди затрупувањето на Маркова река

Групацијата за обновливи извори на енергија при Стопанската комора на Северна Македонија ја осуди злоупотребата на животната средина и нарушувањето на биодиверзитетот во и околу реките и побараа надлежните институции да го истражат случајот. Ракцијата следува откако денеска објави феколошката организација „Еко свест“ објави фотографии од затрупувањето на Маркова река како последица од градежните активности за трите мали хидроелектрани...

За енергетски ефикасни градби, на градежниот сектор му треба дигитализација и повеќе вештини

Градежниот сектор во државата треба да се издигне на повисоко ниво и во него да се креираат дигитални алатки кои ќе поттикнат нови знаења и вештини за сите профили на кадри. Тоа е посебно важно за енергетски ефикасните градби и примената на еколошките материјали, па токму затоа градежните компании треба да развијат современи еколошки технологии и зелени проекти, што...

СКМ: За подобар пазар со млечни производи потребна е и постојана едукација на сите чинители

Унапредувањето на пазарот на млечни производи во земјата не подразбира исклучиво инвестиции во агроиндустрискиот комплекс, туку и континуирана едукација на сите засегнати страни во комплексниот процес на млекопроизводството, почнувајќи од фармерите и самите млеко-преработувачи, преку дистрибутерите и трговците, па сè до крајните потрошувачи. Ова беше истакнато на денешната прес конференција во Стопанската комора на Северна Македонија (СКМ): „Значењето на...

СКМ ќе прави обуки за потребите на туристичкиот сектор за да се спречи одливот на работници

Стопанската комора на Северна Македонија (СКМ) почнува со организирање на брзи обуки за слаткари, готвачи, пекари и келнери, во рамки на проектот „Образование за вработување“. Обуките се за преквалификација или доквалификација, ќе вклучуваат 50 до 100 лица (една обука), а целта е да им се помогне на заинтересираните угостителско туристички претпријатија од земјава да го задржат бројот на вработени,...

Бизнис секторот во ковид-кризата побарува работници со поинакви вештини

Ковид-пандемијата ги измени досегашните потреби на домашните компании за составот на работниот кадар кој им е потребен во процесот на работењето. Какви се нивните сегашни проценки и какви работници им се сега неоходни, треба да покаже Анализата за потребата од работна сила за обезбедување на кадар за потребите на компаниите, која ја подготвува Стопанската комора на Северна Македонија (СКМ)...

Бизнисот „ги турка“ малите хидроцентрали, еко-активистите бараат задолжителни студии за влијанието врз животната средина

Значајно е производството на електрична енергија од малите хидроелектрани, како обновлив извори на енергија. Но, дали треба да се зголемува и фаворизира нивната застапеност, ако се има предвид дека со изградбата на малите ХЕЦ се влијае штетно врз животната средина? Колку еколошките здруженија упорно апелираат да се стопираат започнатите градби и најавените проекти за мали ХЕЦ, толку повеќе надлежните посочуваат...

Месната индустрија бара да се зголеми увозот на замрзнато месо за да се избегне ценовен шок на производите

Групацијата на производителите и преработувачите на месо при Стопанската комора побарала од Министерство за економија да ги врати редовно одобруваните количини од 6.400 тони за увоз на замрзнато свинско месо. Ако не се одобри зголемување на количините за увоз на замрзнато месо, претседателот на Групацијата, Гоце Трајчев истакна дека ќе следува ценовен шок на производите кои се преработки од месо,...

ДЗС и СКМ: Пописот е неопходен за макроекономски планирања и носење бизнис одлуки

средба ДЗС СКМ
Пописната акција што ќе се спроведе од 1 до 21 април годинава треба да обезбеди податоци корисни за бизнис заедницата, во поглед на планирање на развојни политики, планирани инвестиции и проекции за капацитетот на потребната работна сила. Затоа е неопходна потребата од интензивирање на соработката со членовите на бизнис заедницата, особено во однос на обезбедувањето логистичка поддршка. Тоа беше посочено...

Анализа на Порталб.мк: И на економијата годинава ќе ѝ треба „вакцина“ за да тргне во позитива

Владата најавува нов, петти по ред пакет мерки за поддршка и ублажување на последиците од ковид-19, економистите очекуваат дека од сегашната рецисија ќе преминеме во позитива, бизнисот предочува дека економските движења ќе зависат од темпото со кое Македонија ќе ја спроведе вакцинацијата, пишува „Порталб.мк“. Ќе излеземе од рецесија, но ризиците остануваат „Кризата нема да заврши бргу и ќе потрае“ – ова...

Јавното приватно партнерство е клучна, но запоставена форма за реализација на капитални инвестиции

Досегашната практика од функционирањето на јавното приватно партнерство, ЈПП, во Република Северна Македонија, особено во делот на големи инфраструктурни проекти, покажува дека е мал нивниот број од оваа форма на инвестиции на национално ниво. Најпознати се проектите за скопскиот и за охридскиот аеродром и за посебната економска зона во Тетово. Од донесувањето на Закон за концесии и ЈПП во...

Со измени во Законот за градење ќе се бара од инвеститорот да наведе на што ќе се грее новиот објект

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски, заедно со комесарот Атанаско Тунески денеска присуствуваа на работен состанок со Здружението на градежништво, индустрија на градежни материјали и неметали при Стопанската комора на Македонија, информираат од РКЕ. Дополнување на одобрението за градење со поле во кое задолжително ќе биде наведено точно на што ќе се грее секој...

Анкетата на СКМ покажа дека 65 отсто од компаниите имаат проблеми со ликвидноста

Податоците од неодамна спроведената анкета на Стопанската комора на Македонија, СКМ, меѓу македонските компании од сите големини и сектори, кои претставуваат годишни приходи од 1,5 милијарди евра, а во врска со очекувањата и ефектите од корона кризата, јасно покажуваат дека последиците за македонската економија нема да бидат занемарливи и тоа неминовно ќе се одрази и врз ликвидноста. Според податоците од...

Корона кризата го намали бројот на вработените во туризмот меѓу 81 и 100 отсто

Во услови кога ситуацијата во туризмот е многу болна и сложена, тешко е да се замисли дека една мерка може да ги компензира последиците од пандемијата на Ковид-19, пред сè заради обемот на проблемите кои произлегоа и се зголемуваат. Се  навлегува во критичен период за кој ќе биде неопходен нов сет од економски мерки, се наведува во „Студијата за...

Реализацијата на капиталните инвестиции нема да запре поради корона кризата

Владата не планира да ја запре реализацијата на капиталните инвестиции во делот на инфраструктурата. Од Министерството за транспорт и врски во изјава за „Мета.мк“ посочуваат дека капиталните проекти во делот на патната, железничката и комуналната инфраструктура ќе продолжат да се изведуваат непречено. - Министерството за транспорт и врски ги презема сите потребни активности за да нема застој во реализација на...

Операторите ќе прекинат со реемитување на сите тв канали, освен на јавниот сервис (МТВ)

Реемитувањето на сите домашни и странски телевизиски канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на информатичко - комуникациски технологии, каде што се обединети сите кабелски оператори. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, информираат од Стопанската комора на Македонија. Ваквата одлука на Здружението на информатичко - комуникациски технологии доаѓа по усвојувањето...

ЗНМ на медиумска конференција на Советот на Европа во Љубљана

Регистарот на професионални онлајн медиуми кој Здружението на новинарите на Македонија и Советот за етика во медиумите на Македонија ќе го промовираат овој месец, наиде на голем интерес и поддршка од новинарите и медиумските професионалци, присутни на конференцијата на Советот на Европа „Последен повик за квалитетно новинарство“, која се одржа на 28 и 29 ноември во Љубљана, информираат од...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...