fbpx
Таг: Столтенберг

таг: Столтенберг

НАТО бара вложување во одбраната и поотпорни општества

„Поправедна распределба на товарот“, односно порамноправно вложување во одбраната, зајакнување на одбранбените и способностите за одвраќање, како и засилување на отпорноста на општествата се главни теми на дводневниот состанок на министрите за одбрана на НАТО во рамки на Северноатлантскиот совет. Македонската министерка за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска на денешната сесија преку видео-конференциска врска се заблагодари за помошта на НАТО...

НАТО се мобилизира против Ковид-19 на првиот состанок со Македонија како сојузник и прва видеоконференција во историјата

Врховниот командант на сојузничките сили на НАТО добил задача да ја координира воената поддршка во борбата против пандемијата на Ковид-19 и да почне да ги употребува „брзите линии“, специјални процедури низ европскиот воздушен простор за воени летови на НАТО со медицинска опрема, рече генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг по состанокот на сојузничките министри за надворешни работи вчера вечер....

Од денеска сме НАТО – резултат на историските одлуки и клучни реформи

„Од денеска сме НАТО“, порачаа премиерот Оливер Спасовски, од владината седница во Скопје, и в.д. шефот на македонската мисија во Организацијата на северноатлантскиот договор-НАТО, Зоран Тодоров, од седиштето на Алијансата во Брисел, неколку мига откако македонското знаме беше подигнато на 30. јарбол со знамиња на сојузниците. Со истовремени церемонии во седиштето во Брисел, Врховната команда на сојузничките сили (SHAPE)-...

Македонија во НАТО: Што добиваме, што даваме и како понатаму?

Со истовремено подигање на три македонски знамиња, две во Белгија и едно во САД, НАТО утре (понеделник) во своите редови свечено ќе го вброи својот триесетти сојузник. На свечената церемонија во седиштето на НАТО во Брисел во 15 часот по средноевропско време ќе присуствуваат генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, претседавачот на Воениот комитет на Алијансата маршал Стјуарт Пич,...

„Вистиномер.мк“: Тие што го измамиле Заев немаат проблем да бидат „оружје на Кремљ“

Премиерот Зоран Заев даде изјава која ј„Вистиномер.мк“ ја оцени како вистинита: … Должен сум да кажам дека и јас станав еден од оние што во изминатите неколку години се измамени од добро организирана структура. Тоа се структури што извлекуваат придобивки од нови облици, алатки и тактики за медиумска дискредитација и медиумско влијание, најчесто насочени против личности и земји со евроатлантски аспирации....

Заев: Бев измамен од организирана структура која е против нашето членство во НАТО

За жал станав еден од измамените од страна на добро организирана и инвентивна структура, која е насочена против личности и земји насочени кон евроатлантски аспирации за да им се наштети, рече денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференција која ја одржа по повод објавеното видео на „Јутјуб'“ од руските „пранкери“ Владимир Кузенцов (Вован) и Алексеј Столаров (Лексус), кои лажно се...

Столтенберг: Прво името, па потоа покана за НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во интерјуто за МИА вели дека има две главни пораки за време на посетата на Скопје - НАТО останува посветен на поддршката на Македонија на патот кон членството во алијансата и не охрабрува да продолжиме со спроведувањето на реформите, кои ќе го зајакнат владеењето на правото и демократските институции. За Столтенберг решавањето на прашањето за...

Груевски – Столтенберг: Честитики за реформите, загриженост за состојбата

Македонија е важен партнер на НАТО и ја поддржуваме на патеката кон членство во НАТО, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на прес-конференцијата по средбата со премиерот Никола Груевски. - Ви благодарам за вашата работа во Авганистан. Интеграцијата во НАТО бара тешки реформи и храбро лидерство. Имам пофалби за вашата земја, за реформите во кои можеме да видиме и предизвици. Со загриженост ги следиме случувањата и...

Владата го утврди текстот на предлог-законите за регионалните депонии и за автопатот Скопје-Блаце

На предлог на Министерството за финансии Владата денеска го утврди текстот на Предлог-законот за задолжување на Република Северна Македонија со заем кај Европската банка за обнова и развој по...