fbpx
Таг: Стојко Пауновски

таг: Стојко Пауновски

Контраспин: Пауновски е разрешен од политички причини, а не зашто бил „непрофесионалец“

Со оценката дека Пауновски е разрешен поради „непрофесионално однесување“, Владата ја извртува вистината, со што се прави дополнителна забуна во јавноста за вистинските причини околу разрешувањето и целисходноста на таа одлука со која формално, засега, е разрешена оваа несекојдневна епизода од дејствувањето на актуелната Влада на Зоран Заев, пишува Вистиномер.мк. Во соопштението од седницата на Влада на која била донесена одлуката за...

Владата го разреши директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски

Владата на вчерашната седница го разреши директорот на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), Стојко Пауновски, согласно член 10, став 1 од Законот за Државен пазарен инспекторат според кој Владата го именува и разрешува директорот на ДПИ. Разрешувањето, според објаснување на Владата, е „поради неговото непрофесионално однесување.“ „Оваа консензуално донесена одлука е донесена според Кодексот за етичко однесување за членовите на Владата и...

Заев смета дека има основ за разрешување на Пауновски

Премиерот Зоран Заев смета дека постои основ за разрешување на директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски кој одби во институцијата да вработи 35 рамновни административци. Според премиерот е неприфатливо тоа што Пауновски не ја почитувал хиерархијата и јавно се препукувал со него и со потпретседателот на Владата, Артан Груби. „Институциите кажуваат дали некој од тие што им се понудени...

Угостителите можат да вршат достава на храна и пијалоци и за време на полициски час

Угостителските објекти во периодот на полицискиот час од 20 часот навечер до 5 часот наутро можат да вршат достава на храна и пијалоци до граѓаните кои ќе го побараат тоа, но од Државниот пазарен инспекторат појаснуваат дека мора да се задоволат одредени критериуми. Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски на денешната прес-конференција информираше дека доставата на храна и пијалоци...

Пауновски: Пазарен инспектор од Куманово е позитивен на Ковид-19

На денешната прес-конференција, директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски најави дека ќе биде затворено целото пазарно одделение во Куманово, поради како што информираше тој, еден пазарен инспектор од Куманово е позитивен на Ковид-19. Во периодот од 28 мај кога се отворија угостителските објекти, заклучно со вчерашниот ден, поднесени се 28 кривични и 38 прекршочни пријави, а затекнати се и...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...