fbpx
Таг: Стоби

таг: Стоби

Отворена изложбата на Петар Хаџи Бошков во археолошкиот локалитет Стоби

Во археолошкиот локалитет „Стоби“, вчера на зајдисонце, пред неколку стотини луѓе, беше отворена изложбата на реномираниот скулптор Петар Хаџи Бошков со наслов „Откривање на иднината: Археологија на модерноста“. На отворањето присуствуваше министерката за култура Ирена Стефоска. „Присуствуваме на редок културен настан. На дијалог меѓу Стоби и Петар Хаџи Бошков. Се вкрстуваат цивилизации и епохи. Модерната е внесена во античкиот град....

Метеорскиот дожд „Персеиди“ виден од Стоби (Фотогалерија)

Античкиот локалитет Стоби е секако едно од најдобрите места во земјава да се фотографира метеорскиот дожд „Персеиди“. Фоторепортерот на „Мета“ се обиде да го долови чувството да се гледа овој астрономски феномен од местото каде пред повеќе од милениум и половина активно се живеело. Метеорскиот дожд „Персеиди“ врвот на активноста го доживеа изминатата ноќ, меѓу 11 и 12 август, а,...

Нова мобилна апликација за деца „Стоби Еду“ за прикажување на наследството на локалитетот Стоби

Потребата на децата да им се прикаже богатото културно наследство со кое располага Археолошкиот локалитет Стоби беше мотив да се продуцира новата мобилна апликација за виртуелна реалност „Стоби Еду“, информираат од Центар за социјални иновации „Блинк 42-21“ „Апликацијата која наскоро ќе биде достапна за преземање ќе овозможи преку користење на мобилните телефони да се искуси посета во римскиот театар на...

Пуштен во употреба првиот аудио-водич за археолошкиот локалитет „Стоби“

Националната установа за управување со археолошкиот локалитет „Стоби“, во соработка со софтверската компанија „Г6 солушн“ (G6 Solutions) од Скопје, го изработија првиот аудио-водич за археолошки локалитет во Македонија и истиот е во употреба од 12 јули 2018 година. „Во чекор со најсовремените пристапи за управување со посетители при посета на археолошки локалитет, овој аудио-водич ќе му помогне на секој посетител...

Сообраќајот кај Стоби се одвива по една лента поради оштетување на мостот

Сообраќајот на автопатот А-1, Градско - Неготино, кај Стоби, се одвива по левата коловозна лента бидејќи десната е затворена за сообраќај поради оштетување на мостот на реката Црна, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Сообраќајот на државните патишта се одвива по на места влажни коловози. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани - Македонска...

Македонски компании ќе се претстават на саем за храна во Москва

Македонија со национален штанд ќе се претстави на најголемиот саем за стоки за широка потрошувачка во Руската Федерација и во Југоисточна Европа „Продекспо 2017“, што ќе се одржи од 6 до 10 февруари во Москва. Настапот на македонските компании е во организација на Македонско-руската стопанска комора и со финансиска поддршка на Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство на Македонија. На саемот...

Летни археолошки школи и работилници во Стоби

Во организација на Националната установа „Стоби“, а во соработка со Фондацијата „Балканско наследство“ од Стара Загора, Бугарија, во текот на јуни и на јули на археолошкиот локалитет Стоби се одржуваат четири меѓународни летни работилници и школи. Овој месец, заклучно со 28 јули, во Стоби се реализираат меѓународната летна школа за археологија и првата работилницата за напредна дигитална фотодокументација на архитектура...

Винарницата „Стоби“ со четири златни медали на најстариот вински натпревар во светот

Четири сортни вина на македонската винарска визба „Стоби“ добија златни медали на најстариот вински натпревар во светот „Вино Љубљана“, кој се одржа на крајот на мај во главниот град на Словенија. Овој престижен настан е рангиран меѓу десетте елитни вински случувања, а годинава беа оценувани 358 вина од 21 држава, меѓу кои и Јапонија, Уругвај, Нов Зеланд, Аргентина, како...

Археолози ќе го истражуваат античкиот град Стибера

Археолози ќе го истражуваат античкиот град Стибера кај прилепското село Чепигово, откако минатата година даде многу интересни научни резултати. Античкиот град изминативе педесетина години не го доби вниманието што го заслужува, па отсекогаш е во сенката на Скупи, Стоби или на Хераклеја Линкестис. Тоа по што е исклучителен и по што го добил епитетот македонска Помпеја, е зачуваноста на откриените...

Од почетокот на воената агресија во Украина загинале 234 деца

Вкупно 234 деца се убиени, а над 433 повредени во Украина од почетокот на руската инвазија, јавува украинската новинска агенција „Укринформ“ повикувајќи се на изјава на украинското Јавно обвинителство. „До...