fbpx
Таг: Стојановска

таг: Стојановска

Да се казнат лицата кои дистрибуираат лични податоци на пациенти со корона

Фотографија со список со лични податоци на лица од Куманово заразени со Ковид-19 кружеше на социјалните мрежи последниве денови. Според информациите на „Порталб.мк“, фотографијата е од документ со податоци, како што се матичен број, возраст и адресата на заболените. Министерството за внатрешни работи ќе преземе мерки и го истражува случајот, изјавија од таму за „Порталб.мк“. Одделот за компјутерски криминал и...

Контраспин: Не се прави изборна кампања врз корона вирусот

Една од границите во етичка смисла, во изборната кампања е воздржување од хушкачки говор кој може да предизвика паника и ширење на дезинформации за сериозни состојби кога станува збор за јавното здравје или за природни непогоди или катастрофи. Со други зборови, преку болештини, изборна кампања не се тера, а токму тоа, со спин и дезинформација, вчера на два пати...

Српски „Еспресо“ прејудицира, рано е да се каже за што е осомничена актерката Стојановска

Српскиот портал „Еспресо“ деновиве (19.12.2019)  излезе со сензационалистички наслов за случајот со актерката Силвија Стојановска, кој како бомба одекна во македонската јавност, но и пошироко – „Пренела брдо дрога од Шпанија! Уапсена позната југословенска глумица“ (PRENELA JE BRDO DROGE IZ ŠPANIJE! Uhapšena čuvena JUGOSLOVENSKA GLUMICA!). Стојановска вчера беше приведена на распит во скопскиот кривичен суд, а потоа ѝ беше изречена мерката домашен притвор, под сомнение дека...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...