fbpx
Таг: Стив Наумов

таг: Стив Наумов

Напуштениот дом „Стив Наумов“: Крај на една студентска ера од убави моменти во катастрофални услови

Студентскиот дом „Стив Наумов“  во Скопје ги испрати своите последни студенти. Комплексот во населбата Автокоманда нема да функционира најмалку две години, бидејќи почнуваат реконструктивните зафати. Трите згради нема да вселуваат нови станари додека не бидат целосно реновирани, а воопшто нема да функционираат ниту бараките и студентската менза кои се дел од овој дом. Мета.мк прошета низ испразнетиот студентски комплекс...

Затворен студентскиот дом „Стив Наумов“, нема да работи додека не се реновира

Студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје нема да работи следната академска година, дознава Мета.мк. Комплексот ќе биде затворен во целост сè додека не се реновира. Откако пред десетина дена се отселија сите студенти, се затвори и третата зграда, од каде и ќе почне реконструкцијата. Нема да функционираат ниту бараките, и покрај тоа што во овие објекти е исправно сè, ниту...

Студентите од „Стив Наумов“ треба да се иселат предвреме, домот се подготвува за реновирање

Студентите сместени во „третата“ зграда – единствената од трите згради во студентскиот дом „Стив Наумов“ која во моментов е во функција, добиле задолжение да се иселат од домот најдоцна до 24 јуни, и покрај тоа што, согласно договорите што ги имаат потпишано со ДСД „Скопје“, имаат право да престојуваат таму до 30 јуни. Причината за предвременото иселување на студентите е...

Колку е опасен жолтиот смок, жител на паркот Гази Баба и вонреден станар во студентскиот „Стив Наумов“?

Жолт смок (Dolichophis caspius) е видот на змија што во понеделникот влезе во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје и бргу ги вознемири станарите и дел од вработените. Станува збор за змија која не претставува закана за човекот, затоа што се плаши од луѓе и секогаш ќе се обиде да побегне, а не да нападне. Заблудата дека...

(ГАЛЕРИЈА) „Стив Наумов“ е како џунгла, домот го губи некогашниот сјај

Џбунови, трње и обрасната трева, на места висока и до еден метар, го грди комплексот на студентскиот дом „Стив Наумов“ во скопската општина Гази Баба. Некогаш добро одржуваната и живописна студентска резиденција, пролетва наликува на запоставена и заборавена градба, со околина погодна за снимање на авантуристички филм налик на „Џуманџи“. Неодамнешната „посета“ на змија на студентската менза во домот беше...

Потпишан договор за реновирање на „Кузман Јосифовски Питу“ и „Стив Наумов“

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска потпиша договор за реконструкцијата на двата студентски дома „Стив Наумов“ и „Кузман Јосифовски Питу“ во Скопје. Оваа обнова се прави во рамки на проектот за енергетски ефикасна рехабилитација на студентските домови, кој се реализира со пари од Германската развојна банка (KfW), од 20 милиони евра и грант од 5 милиони евра...

ФОТОВЕСТ: Студентот Стојановски конечно има пристап до мензата, се изгради пристапна рампа во студентскиот дом „Стив Наумов“

Неколку месеци по барањата упатени од студентот Дарко Стојановски и неколку дена откако Мета.мк објави за проблемот со непристапната менза, студентскиот дом „Стив Наумов“ конечно доби пристапна рампа, со која се овозможува еднаков пристап за сите студенти до мензата. За непристапноста до мензата прв алармираше Стојановски, студент во втора година на Филозофскиот факултет и корисник на инвалидска количка, затоа што...

Мала просторна интервенција во Студентскиот дом „Кочо Рацин“ – Битола – инвентивна клупа на досега празниот простор

Младински образовен форум (МОФ) во соработка со Здружението за развој на урбана култура и актуелизација на простор МЕЛЕЕМ Скопје, во рамки на проектот „Ангажирани студенти за студентски домови без корупција во Северна Македонија“, поддржан од Фондацијата Отворено општество, денеска ја постави втората мала просторна интервенција, во студентскиот дом „Кочо Рацин“ – Битола Идејата е произлезена од Работилницата за мали просторни...

Студентите се жалат дека им недостигаат лични работи од собите во „Стив Наумов“, надлежните работат на случајот

Студентски дом „Стив Наумов“
Облека, обувки, средства за лична хигиена, постелнина се само дел од личните работи за кои група студенти сместени во студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје тврдат дека им недостасуваат во собите. Случајот прво го споделија на социјалните мрежи, при што наведуваат дека истото го забележале при иселувањето од домот. Тие обвинуваат дека предметите исчезнале во периодот кога домовите беа затворени...

За животот во студентските домови (видео)

Во новото видео, јутјуберката Кика Авеиро разговара со студентка која живее во студентскиот дом „Гоце Делчев„, а предходно живеела во студентскиот дом „Стив Наумов„ и прави споредба на двата домови и отворено зборува за животот таму. Погледнете го видеото: https://youtu.be/e31jI_yZCEk

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...