fbpx
Таг: стипендија

таг: стипендија

Отворен конкурсот за стипендијата „Борис Трајковски“ за втор циклус студии

Отворен е конкурсот за доделување стипендии „Борис Трајковски“ за студии од втор циклус на извршната МБА програма на Универзитетот Јорк за академската 2022/2023 година. Стипендијата „Борис Трајковски“ е заедничка понуда од Европскиот Кампус на Универзитетот Јорк, СИТИ Колеџ, Претседателот на Република Северна Македонија и Министерството за образование и наука и се доделува на вкупно 20 студенти за вонредни двегодишни студии. Учесниците...

Зоран Гаврилов, добитник на Ото Бајер стипендијата за откривање на лек: Со желба и одлучност, и невозможното станува возможно

Зоран Гаврилов од Кочани е еден од добитниците на научните стипендии за 2022 година, кои германската фондација Бајер ги доделува на студенти-истражувачи на магистерски или докторски студии. 25-годишниот магистер по фармација е меѓу 14-те добитници на Ото Бајер стипендијата што се доделува за откривање на лекови, а ја добил како дел од тимот што развива третман за синдромот на...

Во вечерашната епизода на „Шорткат“ третираме нова жешка еко-точка: Отпадниот гипс кај Велес

Огромни количества на отпаден гипс од некогашното работење на Хемиската индустрија Велес се складирани во ридиштата кај селото Згрополци, помеѓу автопатот и стариот пат меѓу Велес и Градско. Станува збор за една од жешките еколошки точки во земјава која што не е санирана, и покрај тоа што постои стравување дека отпадниот гипс е радиоактивен. Екипата на „Шорткат“ беше на...

Универзитетско студентско собрание бара еднократна социјална стипендија за сите финансиски загрозени студенти

Универзитетското студентско собрание при УКИМ побара воведување на еднократна социјална стипендија во износ од 6.000 денари за сите студенти засегнати од финансиската криза. На денешната прес-конференција исто така беше побарано и доделување на електронски уреди за оние студенти на кои им се потребни поради следење на онлајн наставата. Претседателот на Универзитетското студентско собрание Борјан Ефтимов истакна дека овие мерки ќе им...

За Бугарите од странство, Софија нуди бесплатно студирање и стипендии

Со промените на четирите нормативни акти што бугарската влада ги усвои денеска, од школарина за државните виши школи и факултети во Бугарија ќе бидат ослободени сите студенти од бугарската дијаспора во Северна Македонија, Србија, Албанија, Косово, Молдавија и Украина. Студентите од овие земји сега плаќаат школарина колку жителите на Бугарија, освен ако нема двостран договор за ослободување од школарина...

Неумесните шеги на поранешниот министер и пратеник Милошоски исмеани на социјалните мрежи

Поранешниот министер за надворешни работи и сегашен пратеник Антонио Милошоски на својот твитер-профил во еден твит ги нарече Германците „Шваби“, на што друг твитер-корисник му постави прашање дали дали тоа му доликува како поранешен министер: Порака за Швабите: "летувајте во Грција; вашите пари ионака се веќе таму!" — Antonio Miloshoski (@AMiloshoski) July 5, 2015 @jovanatozija @AMiloshoski дали како бивш министер за надворешни раб....