fbpx
Таг: стихови

таг: стихови

Македонската поетска реч презентирана во Софија

Поезија од вкупно 16 македонски автори, беше презентирана во Галеријата на Столичната библиотека во Софија, а во исто време уште и во 12 други бугарски градови, во рамките на шестата „Европска ноќ на литературата“. Љубителите на поетската реч можеа да ги слушаат стиховите на Славе Ѓорго Димоски, Ристо Јачев, Влада Урошевиќ, Михаил Ренџов, Анте Поповски, Радован Павловски, Лилјана Дирјан, Никола...

Книжевно пладне посветено на руските поетеси Ахматова и Цветаева

По повод 21 март, Светскиот ден на поезијата, библиотеката „Григор Прличев“ од Охрид и почесниот конзулат на Руската Федерација, во Охрид, денеска организираа книжевно пладне. Пред љубителите на поетскиот збор, беше претставен избор од творештвото на руските поетеси Ана Ахматова (1889-1966) и Марина Цветаева (1892-1941). За нивниот живот и творештво говореше Елена Обухова, додека стихови интерпретираа Тоде Илиевски и Маја Мојсова.

„Рапави стихови“, нова книга од Милован Стефановски

Издаваштвото „Везилка 2011“ во својата едиција „Проза“ го објави најновиот роман „Рапави стихови“ од познатиот македонски писател и поет Милован Стефановски. Ова е четврти роман на Милован Стефановски и седумнаесетта објава во неговиот богат книжевен опус. Добитник е на наградата „Браќа Миладиновци“ на „Струшки вечери на поезијата“, наградата „Роман на годината“ на „Утрински весник“, како и на наградата за поема...

Јубилејни десетти „Лесновски ѕвона“ во Кратово

Во Кратово се одржа јубилејната, десетта по ред, поетска манифестација „Лесновските ѕвона“, посветена на прерано починатиот автор Чедо Јакимовски, еден од најзначајните македонски поети во 20 век. На манифестацијата учествуваа дваесетина македонски поети. Беседа за Јакимовски одржа неговиот колега Ристо Лазаров, кој го вброи меѓу великаните на македонската поезија, редок творец опседнат со совршенството на песната. Сеќавања за еден дел од животот на...

Плакета со стихови на македонски и на шпански на поетот Василевски во Барселона

Стиховите на Василевски од македонски на шпански јазик се во превод на Марија Бежановска и Роса Енрике
Во Барселона, деновиве, на македонски и на шпански јазик, е објавена плакета со стихови на македонскиот поет и академик Ристо Василевски. Плакетата, како што соопшти „Арка прес“, е во издание на угледниот шпански издавач „Алберт Лазаро Тинаут“ и е отпечатена во ателјето „Дигитал ворк“ во Барселона, во само 60 уметнички и графички обликувани примероци. Стиховите на Василевски од македонски на шпански...

Македонија ќе донира зимска опрема за украинските војници

Македонската влада на денешната седница донесе одлука за донација на зимска опрема кон Министерството за одбрана на Украина. Станува збор за ветровки, џемпери и ќебиња кои се донација од...