fbpx
Таг: стерилизација

таг: стерилизација

Сѐ повеќе домашни миленици завршуваат на улица додека нивните сопственици се сончаат на плажа

Како што почнува сезоната на одмори, сè повеќе домашни миленици, кучиња и мачки завршуваат на улица. Сопствениците ги напуштаат затоа што не можат да ги земат со нив на одмор и ги оставаат нивниот живот да го продолжат талкајќи низ градот. Активистите кои деноноќно се обидуваат да ги спасат од суровоста на бездомниот начин на живот, даваат сè од...

Вистиномер: ПЦР тестовите не се ни отровни, ни озрачени!

Експериментот прикажан на видеото не покажува радиоактивно зрачење, но покажува колку опасни може да бидат манипулативните анонимни видеа со лажни тврдења во нив. Уредот во видеото е тестер за електромагнетно зрачење SoeHong DT 1130, којшто на Амазон може да се купи за 25 евра. Сите ПЦР тестови се стерилизирани со етилен оксид, гас за кој неосновано се тврдеше дека...

Вистиномер: ПЦР тестот не е канцероген по стерилизација со етилен оксид

Етилен оксид е гас којшто често се користи за да се стерилизира медицинска опрема. Исто така, тој се користи за стерилизација на зачини и козметика. Етилен оксид не е составен дел, односно не е елемент од кој се состои ПЦР тестот. Медицински експерти посочуваат дека гасот се користи во процесот на стерилизација и нема влијание врз него, како што...

Починатите стерилизирани жени биле затруени со лек

Лек со примеси на отровни супстанции е причина за смртта на 13 неодамна стерилизирани Индијки, соопштија денеска властите по стерилизацијата. Отфрлени се претходните тврдења дека лекарска грешка е причина за смртта на жените. Индискиот министер за здравје, Амар Агарвал, изјави дека примеса на цинк-фосфат е најдена во лекот, чиј произведувач вчера беше уапсен. Агарвал додаде дека конечните резултати ќе бидат соопштени в...

Индија: Уапсен директор на фабрика за лекови поради смртта на стерилизираните жени

Полицијата во Индија го уапси директорот на фабриката за лекови и неговите синови под обвинение дека ги снабдувале со лекови жените што подлегнале на масовна стерилизација, од кои 13 починаа. Приведените се товарат за измама. Властите сè уште го истражуваат случајот и утврдуваат дали антибиотиците и лековите против болки се одговорни за трагичниот крај на жените. Полицијата претходно го уапси лекарот кој...

Индија: Уапсен лекарот кој со стерилизација усмрти 13 жени

Индиската полиција го уапси лекарот кој при масовна стерилизација усмрти 13 жени. Како што соопшти полицијата, осомничениот лекар за неколку часа извршил 83 операции во државен здравствен камп во Биласпур, индиската држава Чатисгар. Според првичната истрага, инструментите со кои ги вршел операциите, наводно, не биле дезинфицирани поради што предизвикал инфекции кај починатите. Лекарот Р.К. Гупта ги отфрли обвиненијата, додавајќи дека бил...

Осум Индијки починаа при масовна стерилизација

Осум жени починаа, а десет се во критична состојба во индиската држава Чатисгар, по спроведувањето на државната програма за масовна стерилизација. Повеќето од 80 жени кои подлегнале на стерилизација во владиниот камп во областа Биласпур, набргу почнале да повраќаат, да им опаѓа пулсот и да имаат други компликации по интервенцијата, јавуваат светските агенции. Властите ќе спроведат истрага за причината за смртта...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...