fbpx
Таг: Стејт депармент

таг: Стејт депармент

САД ќе даде оружја вредни милијарди на Израел

САД планира да даде оружја вредни милијарди долари на Израел, велат два извори за Гардијан. Ќе се предадат повеќе од 1800 MK84 бомби кои тежат 900 килограми и 500 MK82 бомби кои тежат 200 килограми, пишува Вашингтон пост. MK84 бомбите се користеле од израелските сили во сегашната војна во неколку бомбардирања со висок број на жртви. Вашингтон инаку одвојува до 4...

Стејт департмент: Израел да вложи напор за заштита на цивилите во Газа

Израелскиот напад врз Појасот Газа продолжува. Вчера влегоа тенкови во центарот на јужниот град Кан Јунис, каде голем број Палестинци моментално престојуваат откако им беше кажано од израелските сили дека градот е безбедна зона, известува Би-би-си. На цивилите сместени во Кан Јунис, кој во 2017 имал околу 200.000 жители, денес им беше соопштено од израелските сили да се преместат во...

По забраната за влез во САД, Анѓушев повеќе не е почесен конзул на Малта

Поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев повеќе не е почесен конзул на Малта, пренесе весникот „Тајмс оф Малта“. Оваа функција на која што беше именуван во 2021 година, му била прекината од страна на Министерството за надворешни работи на Малта, откако пред два дена Стејт департментот соопшти дека Анѓушев е генерално неподобен за влез во САД, „поради вмешаност во значителна корупција“. „Со...

Црвен картон од САД за Кочо Анѓушев – прогласен за неподобен за влез во земјата

Соединетите Американски Држави (САД) го прогласија Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во САД, поради неговата вмешаност во значително висока корупција, соопшти Стејт департментот. „Додека ја извршуваше функцијата вицепремиер, Анѓушев ја злоупотреби својата службена положба во корист на неговите приватни деловни интереси, поткопувајќи ја довербата на јавноста во Северна Македонија во нивните владини институции...

САД: Преговорите на Албанија и Северна Македонија за членство во ЕУ треба да започнат без одлагање

По неодамнешната средба меѓу секретарот Блинкен и високиот претставник Борел, Соединетите држави и ЕУ се согласија дополнително да го зајакнат нивниот заеднички ангажман на Западен Балкан за поддршка на напредокот на регионот на европскиот пат. „Ја подвлекуваме нашата целосна поддршка за процесот на проширување на ЕУ. Пристапувањето кон ЕУ, наведен приоритет за целиот Западен Балкан, помага во консолидација на демократските...

Македонија не ги исполнува минималните стандарди за борба со трговијата со луѓе

Владата на Република Македонија целосно не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе, но се прават значителни напори за тоа да се постигне, се наведува во годинешниот извештај за трговијата со луѓе што го подготвува американскиот Стејт департмент. „Во споредба со периодот од претходниот извештај, Владата демонстрирала зголемени напори поради што останува на второто ниво“, стои во извештајот и...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...