fbpx
Таг: стартапувај 3

таг: стартапувај 3

ФИТР: Рекордни 616 апликации на јавниот повик „Стартапувај 3“, вкупниот фонд за проекти е 2 милиона евра

На јавниот повик „Стартапувај 3” на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), пристигнати се 616 проектни апликации, што претставува рекорден број во однос на сите останати повици во рамките на повикот Стартапувај, а 42 отсто од апликантите се проектни тимови од физички лица. Инаку, ова е за прв пат ФИТР да овозможи аплицирање на проектни тимови од физички...

Од денеска поскапува струјата и стартува новата пресметка според четири тарифи

Од денеска се применува нов систем за пресметка на потрошената електрична енергија за кој се пресметуваат нови цени, што на домаќинствата ќе им донесе зголемени сметки за струја. Пресметката...