fbpx
Таг: станови

таг: станови

Германската градежна индустрија е загрозена од бран банкротства

Загубите на работни места во германската станбена индустрија се закануваат да предизвикаат бран банкроти и загуба на многу работни места, предупредија претставниците на индустријата и синдикатите, барајќи конкретни чекори од политичарите, пренесе германската новинска агенција ДПА. „Со дополнителен пад на изградбата на станови, следната година може да очекуваме бран банкротства и губење на околу 100.000 работни места“, изјави претседателот на...

На лицитација трите стана на Мијалков на Водно – се продаваат по 1.400 евра за квадрат

Три стана и гаража на улицата Славејко Арсов на Водно, во сопственост на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Милајков, се објавени за продажба од страна на Агенцијата за управување со одземен имот. Станува збор за три стана - тој од 78 квадратни метри се продава за 108.000 евра, а двата стана од 73 квадратни метри за...

АНАЛИЗА: Побарувачката на станови забавува, дали цените ќе се намалат?

Над 2.000 евра за квадратен метар за нов стан во централното градско подрачје во метрополата. Цените на становите и годинава растеа но со забавено темпо во однос на лани, пишува Порталб.мк. На пазарот со недвижности веќе се регистрира тренд на забавена побарувачка на станови. Зголемена понуда, забавена побарувачка на станови „Контактирајте нè. Во централно подрачје на град Скопје се продава стан од 42...

Германија ја решава кризата со недостигот на станови

Германската влада постигна договор за мерки за решавање на проблемот со недостигот на станбен простор во државата. Планот предвидува поголема помош за семејствата за купување стан, но и суспендирање на некои мерки за енергетска ефикасност, јавува германската агенција ДПА. Според планот од 14 точки, во кој имала увид агенцијата ДПА, претходно планираното заострување на енергетските стандарди за новите згради повеќе...

Становите на Мијалков во Охрид се продаваат за речиси 2.000 евра по квадрат

Агенцијата за управување со недвижен имот на лицитација го стави дел од имотот на поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, запленет за случајот „Империја“. Лицитацијата ќе се одржи на 25 август. Според огласот, на распродажба се ставени два стана во Охрид - едниот од 46 квадратни метри (плус 19 квадратни метри помошни простории) е со...

Не се укинати патните трошоци на пратениците

На една година до крајот на мандатот на актуелниот пратенички состав, ветувањето на владејачката СДСМ дека ќе се укинат патните трошоци на пратениците и дека тие ќе бидат заменети со станови за секој пратеник, е неисполнето, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Во изборната програма „Можеме“ (стр 11), со која СДСМ  излезе на предвремените избори во...

Лани изградени 3.844 станови – повеќе од половината се во Скопје, а третина во Аеродром

Во текот на 2022 година завршена била изградбата на 3.844 станови, од кои 3.714 се во индивидуална сопственост, објави Државниот завод за статистика. Повеќе од половината од становите се во Скопскиот регион (2.107), додека во одредени градови и региони речиси и воопшто да не се градело. Во Полошкиот регион за една година, лани, биле изградени само 87 станови, од кои...

Ѓоргијев: Се очекува благ пад на цената на становите

Се очекува дека цените на становите во наредниот период ќе имаат благ пад, смета Зоран Ѓоргијев, директор на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката. Ова, според Ѓоргијев, се должи на намалувањето на цените на градежните материјали. „Според она како што се движат работите сега, има некое намалување на градежните...

Попис 2021: Во земјава има 205 села без жители, скопски Аеродром со најголем број домаќинства

Дури 205 села во земјава се ненаселени без ниту еден жител којшто бил регистриран лани за време на пописот. Бројката на ненаселени места расте, но се зголемува и бројот на жители и домаќинства кои ги има Скопје, и особено, скопската општина Аеродром, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во согласност со Програмата за објавување и дисеминација на податоците од...

Далеку сме од енергетска ефикасност, некои граѓани немаат бања и кујна во домовите [инфографик]

Енергетската ефикасност и производството на електрична енергија од сончеви колектори се неостварлива реалност за најголем дел од македонските домови, а дел од граѓаните во земјава се соочуваат со проблем за задоволување на најосновните животни потреби од минатиот век - вода за пиење, канализација и струја. Државниот завод за статистика (ДЗС) го објави најновиот сет на податоци добиени од пописот...

Попис 2021: Речиси 37 отсто од становите во земјава се ненаселени [инфографик]

Според новите податоци од Пописот 2021 кои ги објави Државниот завод за статистика, речиси 37 отсто од изградените станови во Северна Македонија се ненаселени. На ниво на држава изградени се околу 840.000 станови, а од нив 307.000 се празни. Споредено по број, најмногу ненаселени станови има во Скопје, речиси 60.000, што процентуално земено изнесува близу 28 отсто од вкупниот број...

Попис 2021: Јавниот простор се уништува во Скопје, бројот на станови зголемен за 30,6 отсто

Јавниот простор е ограничен ресурс, којшто треба внимателно да биде планиран и организиран за да го спречи урбанистичкиот хаос во еден град. Поразителни се најновите податоци на Државниот завод за статистика од минатогодишниот попис за главниот град. Бројот на жители во Скопје е 526.502 лица, што претставува раст на населението за 3,9 отсто во однос на пописот од 2002...

Нови сведоштва пред судот за тоа како Никола Груевски купил два стана на „Бихаќка“

Судскиот процес за случајот „Плацеви на Водно“ продолжи денеска со сведочењата на двајца сведоци - секретарката на бизнисменот Александар Ивановски - Теранова, Татјана Стојановска, сосетката на поранешниот премиер Никола Груевски, Бисерка Јовковска и сопственикот на „ИГМ Трејд“ од Кавадарци, Илија Гечев. Татјана Стојановска на судењето посведочи како фиктивно купила два стана на улицата Бихаќка во 2008 и 2009 година, коишто...

До 20 часот вчера попишани биле вкупно 1.460.552 лица, непопишаните треба да одат во Пописните комисии

попис прифатен центар визбегово фото: МТСП
Вкупно 1.460.552 лица, 455.478 домаќинства и 632.742 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика (ДЗС). Денеска е 21. ден од Попис 2021 и до крајот остануваат уште пет дена пописни активности. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 195.477 лица. Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија,...

Уште осум дена до крајот на пописот, од ДЗС се децидни дека никој нема пристап до личните податоци

Уште осум дена до крајот на пописот кој во земјава не е направен две децении. Од Државниот завод за статистика велеат дека попишувачите работат со максимален капацитет за никој да не биде изоставен и непопишан. Тие апелираат граѓаните да бидат трпеливи, но и да не примаат лажни попишувачи, односно да проверат дали се овластени од ДЗС. „Исто така, би сакале да...

АНАЛИЗА: Цените на становите зголемени за 4 отсто, бројот на одобренија за нови згради пораснал за 35 отсто

Значајно поскапување на становите, односно недвижностите во првиот економски квартал. Во истиот период регистриран е и раст на бројот на издадени одбренија за изградба на згради, пишува „Порталб“. На територијата на дел од општините кои беа под мораториум за градба – се враќа машинеријата. Летен „залет“ на градежништвото, становите поскапеа Од 2015 година, во вториот кавртал од годинава е регистриран највисок раст...

Обвинение против Груевски, Мијалков и четворица други за плацовите на Водно, а становите да бидат конфискувани

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска до Одделението за организиран криминал  и корупција при Основниот кривичен суд Скопје достави обвинителен акт против шест лица. На обвинетиот Н.Г. му се става на товар дека сторил кривично дело „Перење пари и други приноси од казниво дело“ од чл.273 ст.1 од КЗ и...

Градежните компании бараат посебни мерки поради скапите материјали за да не растат цените на становите

Градежниот сектор бара од Владата посебни и директни мерки за да може да го одржи континуитетот на работење во услови на пандемија. Последниот раст во производството е регистриран на крајот на 2019 година од 8,9 отсто. На почетокот на минатата година, падот во нискоградбата и во високоградбата изнесувал 16,6 отсто, а на крајот на 2020, 12 отсто, во однос...

Полициски претреси во становите на Груевски и на Јанакиески

Утрово се извршени претреси во објект на поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески во Прилеп, а полициски претреси по налог на јавен обвинител се извршени во станови на Никола Груевски во Скопје, пишува „Слободен печат“. Според весникот, од јавното обвинителство потврдиле дека имало претреси во објекти во Прилеп, но не прецизирале за кои станува збор. Шефицата на Обвинителството за...

ДЗС: Во јануари издадени за 24,6 отсто помалку одобренија за градење во однос на лани

Почетокот на 2021 година донесе негативни резултати за градежниот сектор. Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2021 година се издадени 199 одобренија за градење, што е за 24,6 отсто помалку во однос на истиот месец од претходната година. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесувала 2.016.567.000 денари, што е за 40,9 отсто помалку во...

Бислимовски: РЕК Битола произведува струја од сонце, ветер, вода и биомаса

За дваесет и пет месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори кои произведуваат електрична енергија, што е доволна за просечна потрошувачка на скоро 185 илјади домаќинства, соопштија...