fbpx
Таг: станбена зграда

таг: станбена зграда

Русија убила 513 деца од почетокот на инвазијата на Украина

Како резултат на руската инвазија на Украина што почна на 24 февруари 2022 година, досега 513 деца во земјата ги загубиле животите, а 1.161 дете биле повредени, известува украинската државна новинска агенција Укринформ пренесувајќи го соопштението на Генералното јавно обвинителство на Украина. „Повеќе од 1.674 деца станале жртви на војната во Украина, како резултат на целосната оружена агресија од страна...

Ракетирана станбена зграда во Кривиј Рих, најмалку шестмина загинати

Најмалку 6 станари ги загубиле животите во ноќниот ракетен напад на петкатна станбена зграда во украинскиот град Кривиј Рих, а 12 лица се извлечени од спасителите, јави украинската државна новинска агенција Укринформ. Спасувачките екипи продолжуваат со потрагата. Засега нема информации за други загинати цивили во регионот Днипропетровск, каде што се наоѓа Кривиј Рих, но во регионот Донецк во руските напади...

Русите ракетираa населба близу Одеса, 18 цивили загинаа, над 30 се повредени

Во нов грозоморен напад на руските сили врз цивилни објекти, рано взори со три ракети испукани од руски авиони-бомбардери беа погодени станбена зграда и два центра за рекреација во населба на 50-тина километри од Одеса, најголемиот украински крајбрежен град, при што животите ги загубија најмалку 18 граѓани, а над 30 се повредени, извести украинската државна агенција „Ukrinform“. Во источна Украина,...

Енергетски ефикасните реконструкции на станбениот фонд ќе чинат над 500 милиони евра (инфографик)

Промената на прозорците и вратите во станбените згради, заедно со изведбата на нови фасади и поправките на кровните конструкции, можат да донесат пониски сметки за греење и ладење на македонските домаќинства во просек и до 40 отсто. Но, за да се извршат енергетско ефикасни реконструкции на целокупниот станбен фонд во земјава е проценето дека ќе бидат потребни над 500...

Еден загинат и седум повредени при експлозија во станбена зграда во Брисел

Едно лице загинало, а седум биле повредени, од кои тројца тешко, во експлозија што вчера се случила во станбена зграда во Брисел, најверојатно поради истекување на плин, соопштило белгиското државно обвинителство, пренесува ХРТ. „Денеска (сабота) попладне, станарите на две згради беа жртви на експлозија, по која избувна пожар. Седум лица се пренесени во две болници. Тројца се тешко повредени, меѓу кои...

Најмалку 16 лица загинале во пожар во станбена зграда во Украина

Најмалку 16 лица загинале, а едно е исчезнато откако пожар избил во станбена зграда во село во близината на Киев, соопшти службата за вонредни ситуации. Во соопштението се наведува дека пожарот избил рано утринава во приватна двокатна зграда во која привремено живееле 35 постари лица во селото Литохки, што се наоѓа 37 километри североисточно од украинската претстолнина. -Припадниците на службата за...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...