fbpx
Таг: стабилност

таг: стабилност

Пендаровски за 21-годишнината од Охридскиот договор: Функционалната мултиетничка демократија ги зачува мирот и стабилноста

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, порача дека потпишувањето на овој договор спречи ескалација на оружениот конфликт во 2001 година овозможи изградба на „модел на функционална мултиетничка демократија која ги зачува мирот и стабилноста и постави највисоки стандарди за правата на заедниците“: „Пред 21 година, во Охрид, претседателите на четирите тогашни најголеми...

Џо Бајден потпиша уредба: поткопувачите на Преспанскиот договор ќе бидат на црната листа на САД

Заедно со други прекршувачи на демократијата и човековите права на Западен Балкан, и противниците на Преспанскиот договор ќе бидат ставени на новата црна листа на Соединетите Американски Држави. Белата куќа вчера објави дека претседателот Џо Бајден потпишал извршна уредба со којашто на црна листа се ставаат голем број политички и други фигури што ги подриваат мирот, стабилноста, демократијата и...

МБА: Не верувајте нa невистини и искривени толкувања на социјалните мрежи, банкарскиот систем е стабилен

Македонската банкарска асоцијација (МБА) се огласи со предупредување по објавите во социјалните мрежи „со неточни информации за состојбите во банкарскиот систем и за поединечни банки, коишто можат да предизвикаат неоснован немир кај граѓаните“. МБА вели дека треба особено да се внимава кога се читаат информациите поврзани со работењето на банките, односно да се прифаќаат за точни и веродостојни само информациите...

МБА: Банкарскиот систем е сигурен, стабилен и солвентен

Македонската банкарска асоцијација, МБА, по одземањето на лиценцата на Еуростандард банка информира дека ниту една друга банка не е изложена на ризик со кој би се нарушила стабилноста и солвентноста. „Банкарскиот систем се одликува со прудентно работење и отпорност на шокови. Утврдените слабости во работењето на Еуростандард банка и укинувањето на дозволата за нејзино работење, не ги отсликуваат карактеристиките на...

Ангеловска-Бежоска: Потребна е консолидација на банкарските системи во Западен Балкан

Иако последиците од глобалната финансиска криза во голема мерка се надминати, сепак банкарските системи од нашиот регион сѐ уште се соочуваат со потребата за натамошно зајакнување на финансиската стабилност, што треба да овозможи и солиден прудентен раст на кредитната поддршка. Ова, меѓу другото, го истакна гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, на меѓународната конференција „Ризиците и можностите во постојаниот развој...

Заев апелираше до пратениците за историска можност да го обезбедат патот кон ЕУ и НАТО

Премиерот Зоран Заев апелираше до пратениците дека имаат историска должност пред граѓаните да го обезбедат патот на Македонија кон стабилност и економски просперитет. - Сите пратеници имаат историска должност пред граѓаните да го обезбедат патот на Македонија кон стабилност и економски просперитет. Тоа е патот кон НАТО и ЕУ кој води преку македонско-грчкиот договор - напиша Заев на неговиот фејсбук-профил...

НБРМ: Не постојат причини да се отвораат дебати за евентуална девалвација на денарот

Народната банка, како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика, цврсто стои на ставот околу оптималноста на постојниот режим на девизниот курс, се вели во реакцијата на НБРМ на изјавата на претседателот на Советот на странски инвеститори, Штефан Петер дека ако државата остане надвор од ЕУ, тоа би можело да значи девалвација на денарот. „Стабилноста на домашната валута...

СДСМ и коалицијата ќе ја поддржат Ангеловска Бежовска за гувернерка на Народна банка

Пратеничката група на СДСМ и коалицијата в понеделник на координација ќе го разгледаат предлогот на претседателот Ѓорге Иванов, вицегувернерката Анита Ангеловска Бежоска да биде новата гувернерка на Народната банка. Координаторот Томислав Тунтев рече дека пратеничката група на СДСМ и Коалицијата, позитивно гледаат на новиот предлог на Иванов. „Лично сметам дека Ангеловска Бежоска, која што е докажан експерт и професионалец во својата...

Бејли: Македонија има реална можност наскоро да стане дел од НАТО

Реалната можност Македонија наскоро да се приклучи кон НАТО е најголемата разлика кога зборуваме за земјата денеска во споредба со минатото, порача американскиот амбасадор Џес Бејли денеска на трибината „НАТО и ти“, организирана од Министерството за одбрана, Евроатлантскиот совет на Македонија (АТА-Македонија), НАТО Канцеларијата за врски и Хрватската амбасада по повод Денот на Алијансата – 4 Април. – Што значи...

Очите и ушите на светските финансиери утре ќе бидат вперени кон конференцијата во Скопје

Високи претставници од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Европската централна банка (ЕЦБ), Светска банка утре во Скопје ќе дебатираат за тековните состојби во глобалната економија и во кој правец таа ќе се движи. Меѓународната конференција на високо ниво за монетарна политика и управување со финансиски средства ја организира Народна банка, а темата е „Глобалната економска експанзија, динамиката на инфлацијата, финансиската стабилност...

ДУИ: Давутоглу рече дека Ахмети е клучен фактор за стабилноста во Македонија

Поранешниот турски премиер, Ахмет Давутоглу, на денешната средба со претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, во Скопје, рекол дека Ахмети е клучен фактор за стабилноста на Македонија и на регионот, земајќи предвид дека Албанците живеат во шест држави низ регионот и се главна оска на стабилноста на Балканот, соопшти ДУИ. Претседателот на партијата на средбата со Давутоглу, кој...

И покрај предизвиците, лани финансискиот систем ја одржал стабилноста

Финансискиот систем и македонската економија се соочија со силен предизвик за стабилноста поради домашните политички случувања, кои кулминираа со оркестрирано ширење шпекулации во април и во мај лани, се вели во извештајот на Народната банка за финансиската стабилност во Македонија во 2016 година. Во извештајот се спомнува и високата побарувачка за девизи на менувачкиот пазар и на девизниот пазар, при што...

Иванов од Дубровник: Интеграцијата на Балканот е клучна за безбедноста на ЕУ

Европската Унија треба да го забраза интегративниот процес како витален дел од нејзината долгорочна стратегија за безбедност, порача претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во своето обраќање на „Дубровник форум 2017“, што денеска се одржува на тема „Јадранско-медитеранска соработка и безбедноста на Југоисточна Европа“, соопшти неговиот кабинет. Балканските земји, посочил Иванов, кои сè уште не се интегрирани во Европската Унија се...

Ахмети: Нема целата платформа да биде вклучена во владината програма

Декларацијата на албанските партии во Македонија нема да биде целосно имплементирана во новата програма на Владата од повеќе причини, кои се многу реални и искрени, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети во изјава дадена за неколку медиуми на албански јазик. Според Ахмети, најважно за Македонија е да стане членка на ЕУ и НАТО и да остане стабилна. - Што се однесува...

ЕК: Македонија треба да развие конкретна фискална стратегија

На годишниот економски и финансиски дијалог на ЕУ со земјите на Западен Балкан и Турција во Брисел државите се согласиле да ги забрзаат економските и социјалните реформи, со цел зајакнување на макроекономската стабилност, зголемување на конкурентноста и инклузивен пораст. Како што е наведено во заедничките заклучоци, Македонија се согласила да развие конкретна стратегија за фискална консолидација, да ги заштити инвестициите, да...

Даут Харадинај: Македонците сфатија дека Албанците се фактор на мирот

Македонците сфатија дека Албанците се фактор на мирот и на стабилноста во земјата, па затоа ситуацијата во Македонија се подобрува, порача вчера пратеникот во парламентот на Косово, Даут Харадинај, во интервју за албанската телевизија „Репорт ТВ“. Тој истовремено нагласи дека Албанците се конститутивен народ во Македонија и рече дека и Еди Рама и сите Албанци обединувањето го гледаат во рамките на ЕУ. -...

Вучиќ загрижен за ситуацијата во Македонија, за утре свика седница за безбедност

Српскиот премиер Александар Вучиќ вечерва изјавил дека е многу загрижен за случувањата во Македонија и дека тоа што се случува не е само македонски проблем туку „проблем на сите што живеат тука“, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Вучиќ апелирал граѓаните на Македонија сите проблеми да ги решаваат на мирен начин. „Ги замолувам сите во Македонија оваа порака да ја разберат како...

Заев – Иваниќ: Стабилноста и мирот се приоритет за Македонија и за земјите од регионот

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, и од генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретнал со делегација на Босна и Херцеговина, предводена од претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина, Младен Иваниќ. Како што информираат од СДСМ, на средбата се разговарало за унапредување на долгогодишната соработка и пријателство помеѓу девете земји, како и за итноста...

Заев до Билт: Груевски нема право да ја загрозува стабилноста на државата

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и заменик-претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, разговараа со Карл Билт, копретседавачот на Европскиот совет за надворешни односи, поранешен шведски премиер и шеф на дипломатијата. На средбата Заев објаснил дека е формирано парламентарното мнозинство од 67 пратеници и дека наскоро би требало да се приклучат уште двајца пратеници. Тој истакнал дека „Никола Груевски и раководството на...

Вучиќ: Се надевам, но не сум сигурен во победа во првиот круг

Претседателскиот кандидат на владејачката коалиција и фаворит на денешните избори во Србија, Александар Вучиќ, изјави дека се надева, но не знае дали да очекува победа во првиот круг, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. „Секогаш се надевате на успех, победа, но народот ќе каже што сака и што мисли. Секоја волја на граѓаните во Србија ќе ја прифатам и ќе...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...