fbpx
Таг: ССК

таг: ССК

ССКМ достави 15 барања до Владата, приоритет се финансиската поддршка за плати и бескаматните кредити

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ) со 15 мерки доставени до Владата бара да продолжи поддршката за зачувување на работните места и за опстанок на претпријатијата. Како што соопштија од ССКМ, приоритетни мерки на предложениот пакет вклучуваат продолжување на месечната финансиска помош од 14.500 денари за платите на вработените до април 2021 година, директно и неселективно, продолжување на...

ССКМ: Петтиот пакет на економски мерки да се донесе во јануари

Од Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ) апелираат Владата да го донесе петтиот пакет на економски мерки во јануари, со цел да се обезбеди предвидливост и сигурност што е важно за планирање на активностите на економските субјекти во претстојниот период. Според ССКМ, неопходно е и да се подобри динамиката на имплементација на мерките од четвртиот пакет, бидејќи некои од...

Сметководителите при ССК бараат подобра координација меѓу институциите за навремена исплата на економска помош

Во подготовката на законските решенија за имплементација на економските мерки од четвртиот пакет да постои подобра координација меѓу надлежните институции и да бидат прифатени забелешките во однос на процедурите кои ги дава приватниот сектор, побара Комората на сметководители на Македонија при Сојузот на стопански комори на денешната прес-конференција. Од таму велат дека само така ќе се донесат функционални решенија кои...

Сојузот на стопански комори до Владата предложи 25 мерки за спас на компаниите

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата, да ги усвои и имплементира во соодветна временска рамка. Од таму информираат дека економските мерки се базирани на реалните потреби на стопанството кое се соочува со голем број предизвици, од кои најголем е нарушената ликвидност која многу брзо, доколку не се обезбеди...

Жените во нашата држава се за 19 проценти помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции, во соработка со приватниот сектор и синдикатите, да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите на мажите и жените, кои во овој момент за иста вредност во работата се за 23 проценти пониско платени на глобално и 19 проценти на национално ниво. Ова беше истакнато денеска од Сојузот на стопански комори, Здружението на бизнис жени...

ССК: Многу сектори делумно работат, финансиската поддршка да продолжи со нови економски мерки

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) апелира на широка консултација и засилување на дијалогот со релевантните институции со цел економските мерки да имаат позитивен ефект врз реалниот сектор и да бидат реално применливи. „Во услови на здравствено - економска криза, претпријатијата се соочуваат со предизвик за нивен опстанок, а економијата бележи стрмоглав пад.  Особено на удар се претприемачите, малите...

Корона кризата го намали бројот на вработените во туризмот меѓу 81 и 100 отсто

Во услови кога ситуацијата во туризмот е многу болна и сложена, тешко е да се замисли дека една мерка може да ги компензира последиците од пандемијата на Ковид-19, пред сè заради обемот на проблемите кои произлегоа и се зголемуваат. Се  навлегува во критичен период за кој ќе биде неопходен нов сет од економски мерки, се наведува во „Студијата за...

Македонија ќе биде вклучена во глобалното истражување на СЗО за намалување на последиците од Ковид-19 по економијата

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска, денес информираше дека во соработка со Џон Дентон, генералниот секретар на Интернационалната стопанска комора, заеднички го отпочнаа проектот за глобално истражување со Светската здравствена организација СЗО, за предизвиците од Ковид-19 со кои се соочува приватниот сектор. „Во координиран напор за справување со Ковид-19, соработуваме на глобален проект со Интернационалната стопанска...

Мелничко-пекарската индустрија има намалена потрошувачка поради состојбата со корона вирусот

Потпретседателот на Агро-бизнис комората при Сојузот на стопански комори, Горан Ѓорѓиевски на денешната прес-конференција рече дека очекуваат надлежните да направат сериозна анализа, да утврдат колкави се трошоците на бизнисот и соодветно да интервенираат, поради состојбата со корона вирусот. „Штети има, но тие се уште не може да се согледаат зашто ситуацијата се менува секојдневно. Неблагодарно е сега да даваме некакви...

Арсовска: Потребна е навремена помош за справување со ефектите од Ковид-19 врз економијата   

Кај компаниите постои расположение да се почитуваат мерките кои Владата ги донесе за справување со штетните последици од Ковид-19, но за да се спречат поголеми штети по економијата мора да се размислува и за ургентна и навремена помош која институциите би му ја овозможиле на приватниот сектор, вели претседателот на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска. „Сето ова има и...

ССК до Заев: Пред нас е изборен период во кој партиите многу ветуваат, a малку се реализира

Пред нас е изборен период во кој политичките партии многу ветуваат, а потоа малку од тоа се реализира или прифатените економски мерки попатно се разобличуваат од иницијалната идеја, истакна претседателката на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска на денешната средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Според нејзе, приоритет е справување со политичкиот клиентелизам, заради кој сите други развојни процеси...

ССК: Да се гради согласно стандардни прописи, за објектите да ги преживеат земјотресите

Природните катастрофи, како што се земјотресите се појави кои што не може да се предвидат, но она што можеме да го предвидиме и да влијаеме е сигурноста и квалитетот на градбите, беше истакнато на денешната прес конференција на Градежната комора на Македонија во соработка со Институт за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија во Сојузот на Стопански комори. „Она што треба...

Арсовска: Нејасно е како ќе оствариме раст од 3,8 отсто кога влегуваме во изборна година

Претседателката на Сојузот на стопански комори (ССК), Данела Арсовска денеска реагираше за предвидениот економски раст во буџетот за следната година, намената на средствата како и тоа дека за стопанството се издвоени малку пари. „Во состојба на континуирани политички превирања имаше потфрлање на повеќе полиња во изминатата година, особено во делот на реализација на капиталните инвестиции, дополнително треба да се има...

Приватните здравствени установи ќе може да користат средства од Фондот за иновации

Во Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) се одржа првата инфо сесија со Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) на која компаниите од разлчни сектори се инфорираа за вториот повик за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации. Програмата е дел од Планот за економски раст на Владата, наменет за сите микро, мали и средни претпријатија, а годинава на...

Арсовска: Сузбивање на сивата економија, главен предизвик за стопанството

Сузбивање на неформалната економија во земјава која изнесува над 30 проценти од севкупната економија е главниот предизвик за обезбедување стабилен деловен амбиент и работа под еднакви и фер услови за сите субјекти во приватниот сектор, вели претседателката на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска. Според неа, со моменталните состојби на удар се особено малите и средни претпријатија кои како двигател...

Бизнисмените испорачаа седум приоритети до Владата за годината да биде економска

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК)  по одржаните состаноци со претседателството, регионалните комори и ресорните институции, испорача седум приоритети од приватниот сектор за остварување на основните предуслови за да има реална основа 2019 да биде економска година. Едни од барањата се обезбедување на сигурност за приватниот сектор, континуиран пораст на националното стопанство, да не се менуваат законите без активно учество...

ССК: Во сите сектори недостигаат квалификувани работници

Недостигот од квалификувана работна сила во македонската економија е сѐ поизразен, а дизбалансот на пазарот на труд е предизвик за стопанствениците, беше истакнато на денешната прес-конференција на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК). Потпретседателот на Сојузот, Александар Милошевски истакна дека по консултација со секторските и регионалните комори, евидентирано е дека во сите сектори недостигаат квалификувани работници, особено во градежништвото,...

ММФ на консултација со бизнис-секторот: Структурни реформи за економски развој

Претседателката на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска оствари редовна средба со шефицата на Мисијата на ММФ за Македонија, Џесмин Рахман која е во посета на нашата земја од 8 до 16 ноември, со цел да спроведе годишен преглед на македонската економија. На средбата се дискутирало за предизвиците на приватниот сектор и деловниот амбиент во земјата. Арсовска ја...

Арсовска на Самитот на „Економист“: Услов за инвестиции е владеење на правото

Бизнис-делегација на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), предводена од претседателката Данела Арсовска е во Белград, на дводневниот 7. Самит: ЕУ и Југоисточна Европа - Одржлива обнова на Балканот, кој е во организација на реномираниот лондонски магазин „Економист“ (The Economist). Самитот го отворија премиерката на Србија, Ана Брнабиќ и вицепремиерот Ивица Дачиќ, додека претставници на НАТО, Европската комисија, влади...

Бизнисот во фокус на седмиот Самит на шефовите на Влади на Кина и земјите од ЦИЕ

Бизнис делегација на највисоко ниво предводена од претседателката на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска традиционално учествува на 7. Самит и бизнис-форум на шефовите на Влади на Кина и 16. земји од Централна и Источна Европа (ЦИЕ), кој официјално ќе се одржи на 7 јули во Бугарија. „Минатата година во Унгарија остваривме успех со потпишување на седум договори за трговски...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...