fbpx
Таг: средства

таг: средства

Тевдовски: Со реформи во јавните финансии до подобро трошење на парите на граѓаните

Изминатите две години напорно работевме на реформирање и подобрување на системот на јавни финансии, вклучително и на јавната финансиска контрола, рече министерот Драган Тевдовски на конференцијата на конференцијата на која државата е домаќин на преку 70 претставници од единиците за хармонизација на јавната внатрешна финансиска контрола од 20 земји од светот. „Нашите приоритети се транспарентно, отчетно и ефикасно управување со...

Седум милиони евра за регионален развој, како се дели државниот колач?  

Вкупно 6,9 милиони евра годинава се планирани да се потрошат  за поттикнување рамномерен регионален развој во земјава. Парите се наменети за осум плански региони, пишува неделната економска анализа на „Порталб.мк“. Само за финансирање на проекти на ниво на планските региони одвоени се скоро пет милиони евра. Според податоците, најголем дел или 17,3 проценти од државната помош за рамномерен регионален развој...

Македонија и Косово заеднички ќе аплицираат за грантови за гасификација на двете држави

Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска беше домаќин на делегација од Република Косово предводена од министерот за економски развој, Валдрин Лука. Бектеши ги претставил актуелните енергетски проекти и можностите за заедничка соработка со косовската страна. Косовскиот министер Лука изразил интерес за проектот за гасификација, бидејќи со него се отвара можност за развој на оваа мрежа во двете држави. Тој порача...

Георгиевски: Злоупотреба на средствата за надомест на штета од земјотресите во Охрид

Комисијата за водење на дисциплинска постапка формирана од страна на в.д градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески, потврди дека дошло до злоупотреба на средствата наменети за надомест на штета од земјотресите што го зафатија Охрид летото 2017 година. Административниот работник и претседател на Комисијата за процена и утврдување на висината на штета настаната од природни непогоди, е казнет во висина...

Анѓушев: Сите средства предвидени за поддршка на економијата се искористени

Сите предвидени средства во буџетот и ребалансот кои што беа за поддршка на економијата во државата се искористени, одговори денеска на новинарско прашање вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев за тоа колку од средствата се искористени. Тој додаде дека заклучно со утре, ќе бидат исплатени 35 милиони евра и над 250 компании ќе бидат помогнати. Инаку денеска, премиерот Зоран Заев, директорот на...

Заев апелира до општините да ги искористат парите наменети за капитални инвестиции

Во 2019 година за рамномерен регионален развој издвоивме за 100 отсто повеќе пари во однос на 2017, или за над 50 насто повеќе во однос на 2018 година, рече денеска премиерот Зоран Заев на конференцијата „Децентрализација: Патот што претстои“, во организација на ЗЕЛС и ОБСЕ. „Од 3,5 милиони евра во 2017 та година, за наредната година за проекти за рамномерен...

Во новиот буџет има 813.000 евра за експропријација за непречена гасификација

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „Мета“ колку средства се предвидени за оваа капитална инвестиција, чија што реализација годинава беше едвај 8 проценти од предвиденото. - Во буџетот ставивме дополнителни 50 милиони денари (813.000 евра) за експропријација, за да работиме на делницата Гостивар -...

Сугарески: Средствата за гасоводот што нема да се искористат, ќе се пренаменат

Средствата планирани за изградба на гасоводот, што нема да бидат искористени до крајот на годината, ќе се пренаменат за реализација на други проекти, најави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески на денешното одбележување на  69-годишнината од основањето на Градежниот факултет. Планираните средства во буџетот за оваа намена изнесуваа две милијарди денари. - Се што сметаме дека може да се потроши до...

Собранието ќе врати 41 отсто од парите за кампања за референдумот

По барањето на Собранието за одобрување на финансиски средства за кампањата за референдумот која што ќе се спроведува од овластениот предлагач на Одлуката за референдум, Владата префрли 80 милиони денари на посебната наменска сметка на Собранието, која што ќе се користи исклучиво за спроведување на кампањата за референдум, информираат од Собранието. „Алоцираните финансии исклучиво ќе бидат користени само за намената...

Ограничување на средствата од донации за партиите, предлагаат граѓанските здруженија

Граѓанските здруженија реагираат во врска со неодамнешното донесување на измените и дополнувањата на Законот за финансирање на политички партии. Од таму велат дека „усогласувањето на законските решенија било направено на нетранспарентен начин и иако се наведува дека законското решение црпи легитимитет од препораките на граѓанското општество дадени во документот „Блупринт - Предлог за итни демократски реформи“,  тие препораки се само селективно...

Референдумот ќе чини 3,5 милиони евра

Собранието попладнево ја усвои одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници, со која се обезбедуваат 3,5 милиони за спроведување на референдумот за името кој ќе се одржи на 30 септември. Од Министерството за финансии велат дека со прераспределбата се кратат помали суми од повеќе поголеми буџетски корисници, а се алоцираат 210,4 милиони денари за спроведување на реферeндумот. „На овој начин...

Потпишани првите договори за користење на средства од ИПАРД 2-програмата

Вкупно 692 договори за набавка на трактори преку ИПАРД 2-програмата вредни 5,8 милиони евра, ќе бидат потпишани во наредните денови, а денеска во Министерството за земјоделство беа потпишани првите 13 договори. Најголем дел од средствата се за набавка на трактори, но земјоделците покажале интерес и за приклучна механизација мотокултиватори, ѓубре-растурачи, прскалки, системи „капка по капка“, линии за транспорт на храна. -...

Рокот за аплицирање за земјоделски субвенции истекува на 12 јуни

На 12 јуни годинава завршува рокот за поднесување барања за субвенции за растително и сточарско производство, соопшти денеска директорот на Платежната агенција, Николче Бабовски. Тој додаде дека досега аплицирале 64.448 земјоделци, но се очекува бројката да биде зголемена до 8.000. Тој ги повика земјоделците да аплицираат навреме за побрзо да се обработат барањата и средствата да се исплатат. Апликациите за субвенции може...

Град Скопје има буџет за уште околу 300 барања за субвенции за велосипеди

Град Скопје ги информира граѓаните дека од објавениот jавен повик на 21 април до денеска, се поднесени 2.860 барања за субвенции за купување велосипед. „Според предвидените финансиски средства за оваа намена во буџетот на Град Скопје, преостануваат средства за уште околу 300 барања. Средствата што Градот Скопје ќе ги субвенционира се во износ од 50 отсто од вредноста на велосипедот,...

УСАИД го олеснува пристапот за компаниите до финансии од државните фондови и програми

Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем денеска одржа работилница за зголемување на искористеноста на државните фондови и програми за поддршка на микро, мали и средни претпријатија (ММСП). За време на работилницата, Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР), Агенција за поддршка на претприемништвото (АППРМ) и Агенцијата за вработување (АВРМ) ги презентираа нивните програми за поддршка на микро, мали...

Офанзивна изградба: 270 милиони евра за 800 километри на 60 патни правци

Премиерот Зоран Заев најави дека за оваа година се обезбедени 270 милиони евра за изградба на нови патни правци, за комплетирање на започнатите инфраструктурни проекти и автопати како и за реконструкција, рехабилитација, одржување и заштита на регионални патишта Тој додаде дека дел од овие средства, наменети за 60 патни правци во должина околу 800 километри, се обезбедени од буџетот и средства...

Потрошените пари за „Ден на дрвото“ и ефектот од акцијата денеска на владина седница

Владата денеска ќе ја одржи својата редовна, 54 седница со 104 точки на дневен ред. Како пред точки се најавени расправата за состојбите и напредокот во процесот на европска интеграција, користење и имплементација на фондовите од ЕУ, статус на реализација на приоритетите на Македонија за влез во НАТО и статус на реализација на Рамковниот договор. На денешната седница повеќе точки од дневниот...

Николовски: Рекорден број на барања за средства од програмата ИПАРД

На првиот јавен повик од програмата ИПАРД- 2014-2020 биле пристигнати рекордно голем број на добиени барања за ко-финансирање, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски на регионалната Работилница за имплементација на програмите ИПАРД, што се одржа во Охрид. Тој додаде дека, биле пристигнати 1.649 барања и побарани над 55 милиони евра за ко-финансирање, а целата програма ИПАРД-2014-2020,...

Османи: Подготвени сме да ги дочекаме клучните датуми за евроинтеграцијата

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретна со Геновева Руиз Калавера, директорка за Западен Балкан, во рамките на генералниот Директорат за соседство и проширување во Европска Унија, (ДГ НЕАР). „Остваривме значаен напредок на сите полиња, имплементацијата на реформите во наредниот период ќе се интензивира и Македонија во 2018 година подготвена ќе ги дочека клучните датуми за нашите европски интеграции“, информитрал Османи. Тој...

Министерство за финансии: Приливите по основ на лични трансфери не се оданочуваат

Со предложените измени на Законот за вршење на услуги брз трансфер на пари, се прави понатамошно усогласување со европското законодавство во делот на даночната евиденција и нема промени во оданочувањето на дознаките, се вели во соопштението на Министерство за финансии. Во него се додава дека, со овие измени, се овозможува УЈП да има покомплетна евиденција на сите приливи, независно од...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...