fbpx
Таг: средно образование

таг: средно образование

Платите на наставниците од месецов се зголемуваат за 15 отсто

Платите на наставниците и на другите вработени во основните и средните училишта од месецов ќе се зголемат за 15 отсто. Министерот за образование и наука Јетон Шаќири и претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) Јаким Неделков потпишаа спогодба која предвидува зголемување на платите на вработените во основните и средните училишта за 15 отсто, почнувајќи од...

Оценките ќе продолжат да бидат услов за упис во средно, МОН нема да ја менува уписната политика

Надлежните не планираат да ја менуваат уписната уписната политика за во средно образование. Мета.мк ги праша одговорните во Министерството за образование и наука (МОН) дали нешто ќе менуваат, по апелите на образовните експерти дека не е доволно само оценките да бидат критериум за упис, туку дека предвид треба да се земат и афинитетите и вештините на учениците. Во Законот за...

Петките не се мерка за способностите на ученикот, при упис во средно треба да се види што сака и за што го бива

Системот на оценување на учениците, вклучително и уписната политика во средно образование, кај нас не се променети со децении. Во нашиот образовен систем оценката е единствен начин и квантитативна мерка на способностите на ученикот, па многу генерации поминуваат низ системот само заради оценка, а не за знаење. За да се запише во „добро“ училиште, ученикот треба да биде што...

Доцни објавата на ранг-листите на примени кандидати во средно на сајтот на МОН

Ранг-листите со пријавени кандидати од електронскиот упис за прва година во средно образование требаше најдоцна до 9 часот утрово да бидат објавени на порталот на e-uslugi.mon.gov.mk, како и на веб-страницата на Министерството за образование и наука (МОН). Објавата доцни, а надлежните во МОН за Мета.мк велат дека имаат потешкотии со објава на содржини, бидејќи е преоптоварен системот од многу...

Пријавувањето во средно годинава ќе се врши и електронски и со носење хартиени документи

Пријавувањето ученици во средно образование ќе се врши преку електронско аплицирање, а првото пријавување ќе се врши на 20 јуни до полноќ, информираат во Министерството за образование и наука (МОН). Оттаму информираат дека учениците, преку линк до порталот за електронски услуги https://e-uslugi.mon.gov.mk, ќе можат да аплицираат со специјална најава за средношколци преку сопствените кориснички сметки на Schools.mk. „Првото пријавување на учениците...

Денеска завршува учебната година за средношколците, основците ќе учат до среда

Денеска завршува учебната 2022/2023 година за сите ученици во средно образование, додека последниот училишен ден основците ќе го имаат во среда, на 14 јуни, откако ваква одлука во јануари донесе Министерството за образование и наука (МОН). Причината за одложениот крај на оваа учебна година за основците е тоа што зимскиот распуст беше продолжен и второто полугодие наместо на 18, започна...

Концерт „Младите доаѓаат“ во Филхармонија во четврток

Оркестарот на Филхармонија, во четврток во 20 часот ќе го изведе концертот насловен „Младите доаѓаат“, со ученици од средните музички училишта во Македонија. Диригент ќе биде Иван Еминовиќ, а на програмата се дела од Моцарт, Берио, Вебер. Лехар, Сибелиус, Григ и Равел. Како солисти ќе настапат Јана Стоилевска (соло пеење, III средно, ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“, класа проф Гонца...

За испитот на зрелоста матурантите учеа од скратен материјал, денеска полагаа мајчин јазик

Учев многу за денешниот испит. Имавме подготвителна настава со професорите. Имам трема, но бидејќи учев мислам дека ќе постигнам добри резултати. Ова во изјава за Мета го кажа матурантка во училиштето „Марија Кири Склодовска“, која денеска заедно со своите врсници го полагаше првиот предмет од испитот на зрелоста, мајчин јазик. Учениците од ова училиште, уште во 9 и 30...

Од МОН ветуваат дека свидетелствата годинава нема да доцнат како лани

Учениците од основните и средните училишта на време ќе ги добијат свидетелствата за учебната 2022/2023 година, односно, ќе ги добијат следниот месец, ветуваат надлежните во Министерството за образование и наука (МОН). Оттаму појаснуваат дека нивните колеги во Бирото за развој на образованието (БРО), под чија надлежност е спроведувањето на постапката за набавка на педагошка документација за училиштата (вклучително и...

Со стипендии и загарантирана работа се привлекуваат младите да изберат стручно образование

Директорите на училиштата за средно образование периодов се во кампања за привлекување нови ученици. Иако има уште време од првото пријавување за упис (20 јуни), училишните раководства веќе посетуваат основни училишта и ги информираат деветтоодделенците за профилите и насоките кои ги нудат. Праксата покажува дека младите сè повеќе избираат да учат во стручно училиште. Директорите на неколку средни училишта...

За упис во средно документите ќе се доставуваат и електронски и во оригинал

Вкупно околу 14.000 ученици кои годинава завршуваат деветто одделение, ќе треба да се запишат во средно образование, кое законски е задолжително. И годинава, како и лани, учениците ќе треба најпрво да аплицираат електронски, преку линк до порталот за електронски услуги на Министерството за образование и наука (МОН), со специјална најава за средношколци преку сопствените кориснички сметки на Schools.mk. Првото пријавување...

Изготвени нацрт верзии на законите за средно, стручно образование и образование на возрасните

Три нови законски решенија ќе го стимулираат напредокот на средното, стручното образование и обуките, како и на образованието на возрасни, информираше Министерството за образование и наука (МОН). Два од законите веќе беа објавени и на ЕНЕР системот каде граѓаните дадоа свои сугестии и предлози за содржината пред истите да бидат испратени во Собранието, велат од ова Министерство, а наскоро и...

ДЕБАТА: Испит уште полагаме со хартиена пријава, дигиталните алатки во наставата се реткост

За да се запишеш на факултет, мора да ги однесеш документите во хартиена форма на студентски прашања, мора да имаш и хартиена пријава за да полагаш испит кај професор, а за да извадиш билет за бесплатен јавен превоз во ЈСП мора да однесеш хартиена потврда дека си студент. Од друга страна, користењето на дигиталните алатки во наставата е реткост,...

Министерството за образование со нов закон против грешките во учебниците

Работна група составена од експерти во моментов ја работат првата нацрт-верзија на новиот Закон за учебници во основното и средното образование, информираат во Министерството за образование и наука (МОН). Ова се прави за да се зголеми квалитетот на учебниците, откако во декември лани беше обелоденето дека во новиот учебник по Историја и општество има многу содржински и технички грешки. „Ова...

Нови дојави за поставени бомби во училишта во Скопје, Тетово и во Битола

Дојави за поставени бомби утрово стасале на електронските адреси на училишта во Скопје, Тетово и во Битола, потврди Министерството за внатрешни работи. Директорите на училиштата велат дека веднаш по дојавите евакуирани се учениците и вработените од училишните објекти. „Дoсега во СВР Битола, СВР Скопје и СВР Тетово e пријавено дека на електронските адреси на училишта во Битола (до сега едно...

МОН: Изготвени нови предлог-закони за средно образование и за средно стручно образование и обука

Преку посебна работна група е изготвен нов предлог-закон за средно образование, во кој централно место, покрај бројните нови права и можности за учесниците во воспитно-образовниот процес во средните училишта, има и ангажирањето на образовните асистенти по истиот принцип како и кај основните училишта, информираше денеска Министерството за образование и наука (МОН). Со новиот Закон за средно образование се предвидува образовните...

Нова дојава за поставена бомба во девет училишта и НБРСМ

Училиштата за средно образование „Михајло Пупин“, „Орце Николов“, „Владо Тасевски“, „Никола Карев“, „Јосип Броз Тито“, „Раде Јовчевски Корчагин“, „Панче Арсовски“, „Арсениј Јовков“ и „Цветан Димов“, денеска на електронските пошти добиле мејл со закана за поставена бомба. Освен тоа, за прв пат денеска се случи и институција која не е образовна, односно Народната банка, да добие дојава со закана за...

Павиќевиќ пред вицепремиерката Грковска со предлог за измени на Законот за средно образование

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска имаше средба со делегација од Сојузот на средношколци, предводена од претседателот Лука Павиќевиќ, на која разговараа за потребите на средношколците во земјава и за можностите за унапредување на условите за образование, кои ќе обезбедат ефикасен и квалитетен процес на наставата. Грковска истакна дека е многу важно средношколците да бидат обединети...

Наставниците што имале плата од околу 26.000 денари, од овој месец ќе земаат околу 30.000 денари

За 15 отсто повисоки плати ќе добиваат од овој месец вработените во основното и во средното образование. Така на пример, ако платата на наставникот досега изнесувала околу 26.000 денари, со новата пресметка таа ќе изнесува околу 30.000 денари. Септемвриската покачена плата, вработените треба да ја добијат деновиве. Јаким Неделков, претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура за Мета.мк вели...

Оваа учебна година ќе започне на 1 септември, а секоја следна ќе започнува на 10 септември

Основците и средношколците во земјава годинава се враќаат на училиште од 1-ви септември, иако имаше идеја учебната година да стартува 10 дена подоцна, односно на 12-ти септември, потврди за Мета.мк министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Тој најавува дека оваа нова пракса е предвидено да се воведе од следниот септември, а учебната година во тој случај ќе трае...

Секоја осма компанија во Германија користи вештачка интелигенција

Во Германија, една од осум компании користи вештачка интелигенција (ВИ), покажа истражувањето објавено вчера од Федералниот завод за статистика, пренесе германската новинска агенција ДПА. Дали користите вештачка интелигенција? Вакво писмено...