fbpx
Таг: спорни

таг: спорни

Денеска истекува рокот за пријавување на спорните гласачи до ДИК

Рокот за пријавување на граѓани со спорни записи во Државната изборна комисија истекува денеска. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26 јули и тие имаа рок од 25 дена да се запишат на списокот на гласачи. Пријавувањето се врши електронски преку апликација на веб-страницата на ДИК или лично во подрачните единици на Комисијата. Објавени беа имињата на 39.502 гласачи кои...

ДИК и партиите и денеска не најдоа решение за спорните гласачи

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, по денешниот состанок на работната група во Државната изборна комисија, рече дека не е постигнат никаков напредок околу планот за прочистување на избирачкиот список. - ДИК требаше да направи доработка на планот што го предложивме ние, но денеска добивме сосема нов предлог, кој воопшто не ги адресира проблемите со избирачкиот список. Ова само значи дека Никола...

ДИК едногласно го усвои извештајот за вкрстената и теренската проверка на гласачите

Државната изборна комисија (ДИК) со осум гласа „за“ и ниту еден „против“ го изгласа извештајот за досегашната обработка на спорните гласачи опфатени со вкрстена и со теренска проверка. Како што соопштија од ДИК, од 87.128 лица кои теренски беа проверувани, 37.435 лица не биле пронајдени дома. ДИК побарала од избирачкиот список да се избришат околу 4.000 лица, за кои според евиденцијата на МВР и матичната...

ДИК со 374 анкетари ја почна теренската проверка на спорните гласачи

Теренската проверка на 89.383 спорни гласачи, почна денеска, информираат од Државната изборна комисија (ДИК). Од таму велат дека за тоа се задолжени 374 анкетари кои ќе ги посетуваат гласачите на адресите каде се регистрирани и ќе пополнуваат прашалник. На прашалниците се отпечатени имињата и презимињата на гласачите, а анкетарите податоците треба да ги земаат единствено од овие лица. Анкетарот секој...

Зголeмени сомнителните и спорни побарувања во вкупните кредити

Во текот на јануари е забележено зголемување од 10,9 отсто на учеството на сомнителните и спорни побарувања во вкупните кредити во однос на претходниот месец, кога тие изнесувале 10,6 отсто, објави Народна банка. Од НБРМ велат дека овој тренд е резултат на зголемувањето на сомнителните и спорни побарувања кај фирмите и умереното зголемување на тие побарувања кај граѓаните.

Членовите на ДИК од СДСМ ја напуштија седницата

Игор Милев и Виолета Дума, членови на Државната изборна комисија од СДСМ,  ја напуштија седницата на која се расправа колку од 310.000 гласачи теренски ќе се проверуваат, потврдија за „Мета“ од ДИК. Пред паузата, членовите на ДИК разговарале за гласачите што се иселени од државата, а се наоѓаат на избирачкиот список и можат да гласаат од дијаспората. Претходно, ДИК едногласно го...

ДИК: Бројките за спорните гласачи се само шпекулација

Сè додека членовите на Државната изборна комисија не го усвојат извештајот за резултатите од вкрстените проверки, сите бројки што се појавуваат во јавноста се на база на шпекулации - рече денеска на прес-конференција Љупка Гугучевска, советник во ДИК. Таа не сакаше да одговори на новинарски прашања дали бројката е иста или барем приближна на таа што се појавува во неофицијалниот извештај. - По првичното...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...