fbpx
Таг: спор со името

таг: спор со името

Ципрас: Доколку соседите имаат искрена намера, постои прозорец за решение на името

Постои прозорец за решение доколку навистина има искрена намера од соседите, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговото обраќање пред министрите на денешната седница на грчката влада. Тој додаде дека во следните денови ќе се покаже колку е изводливо да се направат суштински чекори во таа насока. Грчкиот премиер истакна дека 2018 година, без сомнеж, ќе биде година полна со...

Заев за грчка „Алфа ТВ“: Решение за спорот со името до јули, црвените линии се пречка

Премиерот Зоран Заев, во интервју за грчката „Алфа ТВ“ рече дека постои можност за изнаоѓање на решение за спорот името до крајот на првата половина во 2018 година и вели дека тоа мора да биде прифатливо од двете страни. – Убеден сум дека постои решение и редот е секако тоа решение за граѓаните на Грција да го соопшти премиерот Алексис...

Бошњаковски: Нема да лицитираме со имиња се додека немаме нешто конкретно

Се додека немаме нешто конкретно и специфично нема да лицитираме со потенцијални имиња, рече денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски во врска со разговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на прашањето за името. - Во моментот не се разговара за потенцијално име туку интензивно работиме на градење на мерките на доверба. Сè што се случува изминатиот период е...

Османи: Прво да најдеме решение за името, па потоа ќе зборуваме за референдум

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи рече дека навреме ќе соопшти кога ќе замине во Атина на средба со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас, откако грчките медиуми објавија дека в понеделник или вторник Османи ќе дојде во официјална посета во Атина. - Имаме континуирана комуникација со Република Грција, со премиерот Алексис Ципрас, со министерот за надворешни работи Никос Коѕијас....

Ципрас е оптимист за спорот со името, но смета дека се потребни дела, а не зборови

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за грчкото радио „Real FM“ вели дека е оптимист за прашањето за името, но очекува и конкретни чекори од македонска страна. – Оптимист сум дека можеме ефикасно и одговорно да управуваме со прашањето кое го наследивме од претходните влади. Сѐ додека од другата страна навистина постои желба да се направат чекори, останува да го...

Гарет: За спорот со името потребни се тешки одлуки и вистинска политичка храброст

Македонија има многу висок рид кој треба да го искачи за да добие датум за преговори до средината на следната година, претстои тешка задача но правилно е да се биде оптимист, вели амбасадорот на Велика Британија во Македонија, Чарлс Гарет, во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“. Тој вели дека јасно е дека Владата е решена да оди напред...

Мицотакис бара оставки од Ципрас и Каменос поради спорот со името

Најголемата грчка опозициона партија Нова демократија бара од Владата на Ципрас да излезе со единствена и јасна позиција за името на северниот сосед. „Ако премиерот и неговиот министер за одбрана Каменос не можат да изградат заеднички став за важно национално прашање како што е името, тогаш нека си поднесат оставка“, рече претседателот на партијата Кириакос Мицотакис во интервју за весникот...

Хојт Ји: Скопје и Атина имаат одлична можност за решавање на спорот со името во 2018

Скопје и Атина имаат одлична можност за решавање на спорот со името во 2018, вели американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Брајан Ји за грчката новинска агенција „АМНА“. Тој смета дека по локалните избори премиерот Зоран Заев има чист мандат од народот да продолжи со основните реформи. -Верувам дека Атина и Скопје имаат одлична можност да го решат прашањето со името...

Бакојани: Каменос два пати прифати сложено име со географска одреденица

Поранешната грчка министерка за надворешни работи, Дора Бакојани на својот „Твитер“ профил напиша дека грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос, два пати прифатил сложено име со географска одредница за спорот за името. Бакојани напиша дека Каменос прифатил сложено име со географска одредница за спорот за името во времето на владеењето на Костас Караманлис, кој беше премиер на Грција од 2004...

Османи: Македонија не смее да си дозволи да го пропушти овој бран на европски оптимизам

Не е возможно да има кредибилност на процесот на проширување, без Македонија да биде дел од Стратегијата на Европската Комисија за проширувањето на Унијата, изјавил вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на средбата со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини. Според Османи, создадени се соодветни услови за 2018 година да биде историска година за Македонија за евроатланските...

Димитров: Наскоро ќе се сретнат преговарачките тимови на Македонија и на Грција

Овој месец ќе има средба на ниво на преговарачките тимови и во оваа прва фаза нема да има посета на посредникот Метју Нимиц на регионот, изјави денеска министерот за надворешни работи, Никола Димитров. На прашањето како ја коментира изјавата на заменик-помошникот на американскиот државен секретар, Хојт Ји, кој оцени дека расположението за решавање на спорот за името е досега на највисоко ниво,...

Османи се поправи и на „Фејсбук“ напиша дека ќе има референдум за спорот за името

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“ дообјасни дека без референдум нема да биде донесено заедничко прифатливо решение за спорот за името, откако вчера во интервју на телевизија „Алсат М“ изјави дека Македонија може да избегне референдум по ова прашање. „Во жестината на дебатата, некои работи не ги објаснив доволно прецизно, па дозволете да бидам прецизен. Владата доби доволно...

Хан: Ги цениме напорите новата влада да допре до Грција и до Бугарија

Важно е да се пронајде согласно решение за спорот околу името и патот кој што ќе води напред и ЕУ е подготвена да го помогне овој процес кој се води во Обединетите нации и да ги олесни контактите ако е тоа потребно, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан. Еврокомесарот Хан во интервју за „Јуропеан вестерн балканс“ (European Western...

По реакциите во Атина, Тајани на грчки преку „Твитер“ рече дека Александар Велики е Грк

Грчката политичка и дипломатска јавност се крена на нозе поради стари изјави на новиот претседател на Европарламентот, Антонио Тајани, во кои тој ја именува Македонија под уставното име и вели дека Александар Велики е предок на македонскиот народ. Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, го обвини Тајани за извртување на историјата, Грција испрати протестна нота до претседателот на...

Коѕиас и Попоски се фокусираа на мерките за градење доверба

Мерките за градење доверба меѓу Македонија и Грција беа во фокус на денешната средба меѓу Никола Попоски и Никос Коѕиас. Шефовите на македонската и на грчката дипломатија се сретнаа на маргините на  Самитот на НАТО во Варшава. Средбата поминала во позитивна клима и се оценува како позитивна за напредокот на односите меѓу двете страни. Според информациите на „Мета“, министрите разговарале...

И Папандреу и Самарас и Ципрас го прифатиле предлогот за „Нова Македонија“?

Среде дискусијата за новите даночни поскапувања во Грција дел од грчките партии се обидоа да фатат поени кај граѓаните и околу спорот за името. Искрата ја фрли лидерот на Унија на центристи, Василис Левентис кој побара министерот за одбрана и прв човек на ултрадесничарската Независни Грци да објасни дали и тој прифаќа терминот „Македонија“ да стои во нашето име...

Аманатидис: Спорот за името не може да се реши со иредентизам и со фалсификување на историјата

Заменик-министерот за надворешни работи на Грција, Јанис Аманатидис, испрати јасна порака до Македонија дека Грција нема да го прифати само уставното име како решение за спорот за името. Одговарајќи на пратеничко прашање на пратеникот на Златна зора, Илијас Панајотарос, кој ја обвинува грчката влада дека сака да го предаде и да го отстапи името Македонија на нашата држава, Аманатидис...

Коѕиас на средба со Нимиц на 17 април

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, следната недела ќе се сретне со посредникот Метју Нимиц. Средбата е закажана за 17 април и ќе се одржи надвор од Грција, веројатно во Брисел или Луксембург, каде Коѕиас ќе биде на работна посета идната недела. Главната тема ќе бидат преговорите околу името, ќе се претстават грчките иницијативи, напредокот, ситуацијата и климата која владее околу...

Грчкиот претседател остро ја нападна Македонија за бегалската криза

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, упати остра критика и обвинување до македонските политичари дека се обидуваат да го искористат моментот на бегалската криза за поентирање околу спорот за името. Говорејќи на настан во Солун, Павлопулос истакна дека Грција покажува солидарност со бегалците како држава, благодарение на античкиот грчки дух и култура. Истото тоа побара да го покажат и другите европски држави,...

Ахмети во Атина видел добра волја за компромисно решение за името

Спорот за името и односите меѓу Македонија и Грција биле двете главни теми на разговорите меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, на денешната средба во грчкото министерство за надворешни работи. Ахмети, кој беше придружуван од двајцата вицепремиери Фатмир Бесими и Муса Џафери и од пратеникот Артан Груби, истакна дека воочил добра волја и подготвеност од грчка...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...