fbpx
Таг: спор со името

таг: спор со името

Координацијата на државниот врв за предлозите на Нимиц ќе се одржи во сабота

Министерството за надворешни работи официјално информираше дека координативниот состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц ќе се одржи во сабота во 18 часот во просториите на Клубот на пратеници. На состанокот ќе учествуваат претседателот Ѓорѓе Иванов, премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, претседателот на...

ОМД: Некористењето на уставните термини отсликува потчинетост и нерешителност

Обединета македонска дијаспора, коментирајќи ја вчерашната средба помеѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, вели дека вчерашниот ден ќе биде запаметен во поновата историја како ден кога актуелен премиер во свое обраќање во јавност по средба со премиер на држава со која има 27 годишен билатерален спор околу разликите за името на државата, ниту еднаш...

Нимиц ги потврди посетите на Скопје и Атина следната недела

Медијаторот на Обединетите нации меѓу Македонија и Грција за спорот со името Метју Нимиц вечерва преку соопштение официјално ги потврди посетите на Атина и Скопје. „На покана на владите на Грција и ПЈРМ, специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц ќе престојува во Атина и Скопје во периодот од 29 јануари до 1 февруари како дел од напорите на...

Коѕиас на „Твитер“: Со нашата надворешна политика ставаме крај на иредентизмот

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, по завршувањето на средбата помеѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас во Давос на „Твитер“ напиша дека ставаат крај на иредентизмот. Во грчките медиуми се коментира дека објавата е напад и критика до опозициската Нова демократија. „Со нивната инерција дозволија да се градат „иредентистички Александровци Велики“. Со нашата надворешна политика ставаме...

Заев – Ципрас: Автопатот „Александар Македонски“ ќе се преименува во „Пријателство“

Крајното решение за спорот со името мора да биде прифатено од двете страни, а во меѓувреме силно сме посветени на мерките на градење доверба, порачаа денеска на прес-конфренција македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот колега, Алексис Ципрас по првата заедничка средба која траеше повеќе од два часа. Заев потенцираше дека Македонија нема територијални претензии кон Грција и за да го...

Мицотакис: Прво ќе барав промена на македонскиот Устав, а потоа ќе преговарав

Во други околности треба да се бара решение на спорот со името, вели лидерот на опозициската Нова демократија, Киријакос Мицотакис, кој пред политичкиот комитет на опозициската партија упати остри критики кон грчката Влада во однос на тоа како се однесува со прашањето за името. Во присуство на поранешните премиери Костас Караманлис и Андонис Самарас, Мицотакис детално објаснил што ќе направел...

Атинскиот градоначалник смета дека протестот е непотребен

Распишување референдум во Грција за прашањето за името би било катастрофална грешка, изјави градоначалникот на Атина, Јоргос Каминис во изјава за грчкото радио „Тема 104,6“. Тој смета дека решението за спорот со Скопје треба да биде сеопфатно, а не фокусирано само на името. Најавениот протест во Атина не го поддржува, но ќе даде дозвола за негово одржување. Во изјава за...

Грчката православна црква в петок ќе одржи вонреден состанок

Синодот на ГПЦ во петок ќе одржи вонреден состанок, на кој според грчките медиуми ќе стане збор за спорот со името и демонстрациите, а според официјалното соопштение од грчката православна црква, ќе се разгледаат тековни службени прашања. Извори од Архиепископијата за грчкиот информативен портал „Ин.гр“ рекле дека разговорите на состанокот ќе се имаат три дела. „Одново ќе се потврди позицијата од...

Мицкоски: Го очекуваме предлогот за името, не сме вклучени во преговорите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за грчката телевизија „Антена“ вели дека неговата партија го очекува предлогот за името, но оти не сакаат да се мешаат за да не влијаат на самиот процес. Мицкоски нагласува дека има позитивна атмосфера, но оти не ја знае причината за тоа бидејќи со доаѓањето на новата влада немаат никакви информации за текот на преговорите. Тој во...

Владата за спорот со името ќе гради став со „сите релевантни политички фактори“

Владата на Република Македонија работи на анализа и консултации за предлозите на медијаторот Метју Нимиц за решение на прашањето за името, потврдија од Владата за државната новинска агенција МИА. „Владата на Република Македонија веќе работи на анализата и консултациите во однос на рамката доставена од медијаторот Метју Нимиц. Во наредниов период ќе вложиме напори за што е можно по инклузивен...

Масовен протест во Солун, Грците порачаа „Македонија е една и грчка“

„Македонија е една и значи Грција“, „Македонија е свето грчко име“, „Решението е во граница со Србија“, „Оној што ќе го даде името Македонија ќе биде национален предавник“, се главните пораки кои беа упатени на денешниот протест во Солун за како што го рекоа демонстрантите, одбрана на Македонија. На протестот покрај пристаништето се собраа околу 50.000 луѓе дојдени од сите...

„Катимерини“: Атина е за Вардарска Македонија, а Скопје за Нова Македонија

Според добро информирани извори, јасно е дека за време на минатонеделните средби на грчкиот премиер Алексис Ципрас со шефот на грчката дипломатија Никос Коциас и архиепископот Јеронимос, Грција е повеќе за името Република Вардарска Македонија (Republic of Vardarska Macedonia) како дел од договорот во спорот за името, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Од друга страна пак Македонија, според „Катимерини“, е...

Ципрас: Не е неразумно терминот Македонија да е вклучен во името кое ќе важи за сите

Веќе 25 години соседите се признаени со името „Република Македонија“ од голем број земји, додека ние насекаде се бориме сите да ги нарекуваат ФИРОМ, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за „Етнос“. Ципрас вели дека македонска нација никогаш не постоела во античко време, како што не постоела и нација на Атињаните или Спартанците и дека „не е апсурдно терминот...

63 отсто од Грците се за заемно прифатливо решение за спорот со името

Мнозинството Грци посакуваат да се реши прашањето со името, покажува новото истражување на јавното мислење во Грција, спроведено од агенцијата „Алко“ за грчкото радио „24/7“. Според истражувањето 63 отсто од испитаниците се за постигнување заемно прифатливо решение, 21 отсто сметаат дека работите треба да останат така како што се денес, а седум од 10 Грци, веруваат дека во последните децении...

ОМД: Македонските власти да ги прекинат преговорите за името

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја поддржува кампањата „Нашето име е Македонија“ на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) и се придружува кон барањето македонските власти да ги прекинат сите преговори и разговори за промена на името. ОМД, како што соопштија од таму, ги повикува Обединетите нации, Европската унија, Северноатлантската алијанса и оние држави кои се уште тоа не го...

Хојт Ји: Прашањето за името бара напорна работа, но дефинитивно е возможно

Македонија и Грција имаат вистинска можност да постигнат договор за прашањето за името. Верувам дека постои политичка волја, како во Атина, така и во Скопје, да се постигне договор и да се реши ова прашање еднаш засекогаш, вели заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји во емисијата „Светот е бизнис” на телевизијата Блумберг на...

Аманатидис не го отфрла зборот „Македонија“ како дел од решението на спорот со името

Заменик-министерот за надворешни работи на Грција, Јанис Аманатидис, во изјава за грчката телевизија „Скај“ не го отфрли терминот „Македонија“ како дел од предлогот за решавање на прашањето за името и напомена дека привремената референца веќе го содржи тој термин. – Повеќе од 140 земји веќе ја нарекуваат земјата Република Македонија - рече Аманатидис, коментирајќи ја изјавата на Нимиц дека во...

Нимиц: Терминот „Македонија“ ќе биде содржан во името

Предлог решението за името ќе го вклучува терминот „Македонија“, изјави медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц пред денешната нова рунда разговори во Њујорк со претставниците на Македонија и на Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. - Терминот „Македонија“ ќе биде содржан во предлог решението за името бидејќи веќе го имаат признаено повеќе од 100 земји во светот - изјави Нимиц...

Нимиц: Нема нов предлог за името, ќе дискутираме за стари предлози

Медијаторот на Обединетите нации во преговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ вели дека нема нов предлог за името и дека на новата средба, закажана за 17 јануари во Њујорк, ќе излезе со предлог-идеи за кои веќе се дискутирало во минатото. Според Нимиц новата влада во Скопје е многу заинтересирана да...

Вуцис: Сега постои голема шанса за решавање на спорот со името

Никос Вуцис, претседателот на грчкиот Парламент, е оптимист за решавање на спорот со името и смета дека сега постои голема шанса што не смее да се пропушти. - Ова прашање беше одложувано долги години. Ова е важна шанса за негово решавање што може да се искористи и јас сум оптимист -изјави Вуцис за државната грчка телевизија „ЕРТ“. Прашан дали постои интерес...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn...