fbpx
Таг: спор со името

таг: спор со името

Заев: Не може да се очекува уставна промена за било кое име

Среќен сум затоа што добив ослободителна пресуда и конечно ја докажав мојата невиност и дочекав правда, рече премиерот Зоран Заев по објавувањето на пресудата за случајот „Поткуп“. Тој побара од институциите јавно да ја објават целата снимка од ПИ-мерките и рече ако му ја достават, тој самиот ќе ја објави за да се види дека не барал поткуп. За спорот со...

Столтенберг: НАТО е подготвенa да ја покани Македонија веднаш штом се реши името

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Алијансата е подготвена да ја покани Македонија за членство веднаш штом ќе се реши прашањето за името. Столтенберг на денешната прес-конференција во Брисел рече дека и покрај тоа што Русија се спротивставува на ширењето на западниот воен сојуз, вратите на НАТО остануваат отворени. - Јас го посетив Скопје и јасно реков дека...

Мицотакис: Не е можно решение без соседите да го променат Уставот

Решение не може да постои без претходно соседната земја да го промени нејзиниот Устав и комплетно и неповратно да ги отстрани сите елементи на иредентизмот, рече Кирјакос Мицотакис, лидерот на најголемата грчка опозициска партија, говорејќи пред одговорните на различните сектори во Нова демократија. Мицотакис смета дека начинот на кој владата управува со преговорите, предизвикува загриженост и уште еднаш го повтори...

Јункер: Прашањето за името мора итно да се реши, препораката не значи датум за преговори

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, денеска во своето обраќање во грчкиот Парламент ја нагласи итноста од решавањето на прашањето за името меѓу Македонија и Грција. – Господине претседателе, пред вашиот Парламент ќе кажам нешто што го кажав кога неодамна бев во Скопје, каде што беше поставено прашањето за името на оваа земја. Јас не сум надлежен да ви...

Димитров пред ПССЕ: Ако не можеш да јаваш на два коња, што бараш во циркусот

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров за време на својот говор во Парламентарното Собрание на Советот на Европа соопшти кои реформи ги презела Владата во борба против корупцијата, независно судство и слобода на медиумите. Европратениците најмногу му поставуваа прашања за проблемот со името. -Никогаш не сме имале преговори на ова ниво каде што директно разговараат министрите за надворешни работи на...

Коѕиас: Нема доволно време Македонија во јуни да стане членка на НАТО

На следниот НАТО самит во јули, Македонија нема да стане членка, бидејќи временскиот период е краток, изрази шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервју за грчкото радио „247“. Според Коѕиас, договорот треба да се ратификува на различни начини, а веќе е април. – Тие сакаат да распишат референдум. За референдум во земјата пријател на север, потребни се два месеци. Само...

Димитров за „Ла Кроa“: Во идеално сценарио, решение на спорот за 3 месеци

Во идеално сценарио, решение за спорот со името може да се постигне во наредните два до три месеци, а итноста за решение е диктирана од европскиот воз, вели шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за францускиот весник „Ла Кроа“. Во тој контекст Димитров ги спомена Самитот за Балканот што ќе се одржи во мај во Софија, петнаесет години...

Ѕанакопулос: Нема план „Б“, соседот треба да го промени уставното име

Промена на уставното име е една од правните обврски за да се постигне договор, вели портпаролот на грчката влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за грчката телевизија „Алфа“. Прашан за натписите во медиумите за евентуален грчки план „Б“ за потпишување договор со меѓународните организации, без да мине низ парламентите на двете земји, Ѕанакопулос вели дека „не постои...

Специјален статус во НАТО во јули, полноправно членство по промена на Уставот?

Најновите неофицијални информации кои доаѓаат од Грција се дека преговорите за името би можеле да резултираат со компромис околу приемот во НАТО, со „надградба“ на статусот на Македонија на самитот во јули и ветување за полноправно членство кога ќе се промени Уставот. Наводно, сега во центарот на преговорите е потпишување на меѓународен договор помеѓу двете земји, кој би предвидел (како...

Димитров одделно ќе го информира државниот врв и партиите за преговорите за името

Лидерска средба за процесот на разговори за името нема да има. Министерот за надворешни работи Никола Димитров на поединечни средби ќе ги информира претставниците на државниот врв и политичките партии за текот на преговорите. Димитров минатата недела најави дека по преговорите за името во Виена, ќе се одржи состанок на државниот врв и лидерите на најголемите партии. Од ВМРО-ДПМНЕ ја информираа...

Коѕијас ќе ги информира лидерите на грчките партии за текот на преговорите за името

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас ќе ги информира лидерите на грчките политички партии за разговорите во Виена и текот на преговорите за името. Наместо претседателите на партиите да дојдат во зградата на грчкото МНР, според медиумите, Коѕијас брифинзите ќе ги одржува во партиските штабови. Како што јави дописничката на МИА од Атина, за денеска напладне официјално е закажана средба...

Кoѕиaс oд Виенa: Се нaдевaм декa ќе нaпрaвиме некoи пoзитивни чекoри

„Се нaдевaм декa ќе нaпрaвиме некoи пoзитивни чекoри денеска“, им рекoл шефoт нa грчкaтa диoлoмaтијa нa нoвинaрите, кусo пред пoчетoкoт нa денешната средбa сo македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитрoв и посредникот на ОН, Метју Нимиц вo Виенa, oбјaви грчкaтa нoвинскa aгенцијa АНА-МПА. Спoред фoтoгрaфиите штo ги oбјaви македонското министерство за надворешни работи нa oфицијaлниoт „Твитер“ прoфил, средбaтa се...

Димитров и Коѕиас на нова рунда преговори во Виена

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас, денеска во Виена ќе имаат средба со медијаторот на Обединетите нации за спорот со името, Метју Нимиц. „Средбата е дел од напорите на ОН за посредување меѓу двете земји за наоѓање заедничко прифатливо решение за прашањето за името“, соопшти прес-службата на ОН. Медијаторот Нимиц на Димитров и...

Коѕијас: Грција не треба да се плаши од компромис со една мала држава

Името не треба да има иредентистички елементи, треба да биде сложено со географска одредница, со придавка и да разграничува дека не станува збор за грчката Македонија, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во обраќањето на промоцијата на книгата „Македонското прашање“ на Никос Мерѕос. - Треба да најдеме сложено име што ќе ја изразува посебноста и географската позиција на оваа...

Димитров очекува во Виена да дојде до поместување во преговорите за името

Духот и традицијата на Виена можеби ќе ни помогне да го поместиме проблемот напред и да има нешто конкретно и видливо во насока на надминување на прашањето за името. Овој проблем е најважен за нас, и за другата страна, меѓутоа има важни регионални импликации и влијае врз политиката на ЕУ кон Балканот. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата, Никола...

Ѕанакопулос: Се надевам дека набргу ќе стигнеме до заемно прифатливо решение

Портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, изрази надеж дека што е можно побргу ќе се најде заемно прифатливо решение за прашањето за името. Говорејќи за радиото „Сто Кокино“, објасни дека ова решение треба да биде во рамката што ја опишува Атина. Ѕанакопулос вели дека разговорите во Скопје поминале во многу добра клима, но дека сепак, сѐ уште...

Заев – Коѕиас: Време е за одлуки и компромис прифатлив за двете страни

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас, која е во дводневна официјална посета на Македонија. Заев истакна дека оваа средба се совпаѓа со еден исклучително позитивен момент кога се очекуваат трајни решенија за билатералните прашања во регионот во перспектива на очекувањата на Европската Унија. - Фокусот на нашите разговори мора да биде иднината меѓу...

Коѕиас во Скопје на средби со Заев, Димитров, Џафери и Османи

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас вчера доцна попладне пристигна во официјална посета на Македонија слетувајќи на меѓународниот аеродром Скопје на кој македонската влада неодамна му го промени името од „Александар Велики“. Ова е првпат по 12 години грчки авион да слета на скопскиот аеродром. Коѕиас утрово ќе се сретне со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, по што...

Теодоракис: Сакаме решение на спорот со името, но под одредени услови

Сложено име за севкупна употреба, но и бришење на „агресивниот дух кон Грците“ од Уставот, учебниците и секојдневниот живот во соседната земја, се позициите на лидерот на партијата „Река“, Ставрос Теодоракис за прашањето за името. Во интервју за грчката телевизија „Скај“ Теодоракис вели дека неговата партија, како и Движењето за промена, во кое членуваат Река, заедно со ПАСОК, сакаат да...

Помошникот државен секретар на САД, Вес Мичел, денеска во Скопје

Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел денеска престојува во официјална посета на Скопје. Мичел ќе се сретне со премиерот Зоран Заев во Клубот на пратеници по што ќе дадат заедничка изјава за медиумите. - Посетата на високиот претставник на Стејт департментот е потврда на пријателството, но и поддршка за евроатланските интегративни процеси на Македонија...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...