fbpx
Таг: спор со Бугарија

таг: спор со Бугарија

Руската амбасада реагира на Османи, немало докази оти сакале конфликт меѓу Македонија и Бугарија

Амбасадата на Руската Федерација во земјава денеска реагираше на изјавата на министерот за надворешни работи, Бујар Османи што ја даде во неделното интервју за Радио Слободна Европа. Османи изјави дека Руската Федерација е еден од факторите на кои од интерес им е да се одржат живи конфликтите во регионот на Балканот, со цел полесно да може да се манифестира влијание. „Јас...

Ќучук од Софија и Османи од Скопје предупредуваат: Надворешни фактори не сакаат добри односи меѓу С.Македонија и Бугарија

Бугарскиот пратеник во Европскиот парламент од партијата ДПС, Илхан Ќучук изјави дека надворешни фактори не дозволуваат Северна Македонија и Бугарија да имаат добри односи. Станува збор за структури кои не сакаат Северна Македонија да влезе во Европската Унија (ЕУ), како и оние кои не сакаат Бугарија да го европеизира Балканот, изјави Ќучук за БТВ. „Сите кои не сакаат нашата земја...

По изјавата на Пендаровски за руско влијание, Захариева возвраќа дека тој работел за Белград и Москва

Екатерина Захариева, поранешната бугарска министерка за надворешни работи (2017-2021) и актуелен претседател на Комисијата за надворешна политика во актуелниот состав на бугарскиот парламент во интервју за бугарската приватна новинска агенција БГНЕС обвини дека агресијата против „македонските Бугари“ се случува под толерантен поглед на властите во Република Северна Македонија, но и дека македонскиот претседател Стево Пендаровски не ги штити интересите...

МНР го осуди инцидентот со „Цар Борис III“ во Охрид, Бугарија со протестна нота и реакција до Брисел

Македонското Министерство за надворешни работи (МНР) најстрого го осуди вандалскиот чин што се случил вчера вечер, при што, меѓу другото,со употреба на оружје се оштетени стаклата на граѓанскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид. „Особено загрижува фактот што овие вандалски активности се повторуваат во многу краток период, имајќи предвид дека пред само неколку дена, на 20 ноември, бевме сведоци на...

ЕУ одлучи договорот со „Фронтекс“ да се потпише на македонски јазик, без фусноти и ѕвездички

Советот на министри за внатрешни работи на ЕУ вчера донесе одлука за потпишување на договорот за соработка во управувањето со границите меѓу Европската агенција за гранична и крајбрежна стража (Фронтекс) и Северна Македонија. Договорот се очекува да биде потпишан на 20 октомври, при што договорот во дупликат ќе биде изработен на македонски јазик, без фусности и ѕвездички. Премиерот Димитар Ковачевски...

Ковачевски: Единствени во Европа имаме министерство за помалите етнички заедници

Премиерот Димитар Ковачевски денес како одговор на бугарскиот колега Кирил Петков му порача дека единствени во Европа имаме министерство за помалите етнички заедници (Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците) и законски решенија за унапредување на нивните права, како што се за користењето на јазиците и за еднаков пристап при вработување во јавниот сектор. Тој исто така рече дека...

Османи денеска во Берлин, утре на средби во Софија за деблокирање на почетокот на преговори со ЕУ

Набиена дипломатска агенда на министерот за надворешни работи Бујар Османи со фокус за деблокирање на почетокот на преговори на земјава со ЕУ. Османи денеска ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија, каде ќе има средба со државната министерка на Сојузна Република Германија надлежна за Европа, Ана Лирман, информираат од Министерството за надворешни работи (МНР). За време на посетата,...

Пендаровски: Блокадата од Бугарија нема да нè дестабилизира, но можни се облици на авторитарно владеење

Нашите граѓани можат да бидат спокојни, блокадата на Бугарија за почетотот на преговорите со ЕУ нема да има безбедносна дестабилизација на земјава, независно од бројот на нон-пејпери коишто некои упорно ги лиферуваат, е пораката на претседателот Стево Пендаровски во годишното обраќање пред пратениците во Собранието на РСМ. „Искуството по НАТО самитот во Букурешт 2008-та нè учи дека е можно демократско...

Меркел вели треба време за да се постигне договор меѓу С. Македонија и Бугарија

Германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференцијата по Самитот на ЕУ со лидерите од Западен Балкан во Словенија, порача дека не можат веднаш да се преземат решенија за надминување на спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија, поради тоа што во Бугарија допрва треба да се одржат парламентарни и претседателски избори. „Тука стана јасно дека следниот чекор што треба да се преземе...

ДУИ против Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за идентитетските линии, албанската опозиција ќе гради партиски став

Владејачката партија ДУИ не ја прифаќа најавената Резолуција на ВМРО-ДПМНЕ за дефинирањето на македонските идентитетски линии, за која што ќе треба да се гласа во Собранието на РСМ. И покрај тоа што СДСМ ја прифати ваквата резолуција, од ДУИ пристигна информацијата дека нивните пратеници нема да ја прифатат оваа иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ. По средбата со пратеникот Антонио Милошоски, пратеникот од...

СДСМ најави прифаќање на резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за македонските идентитетски линии

Владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) денеска потврди дека нивните позиции во однос на македонскиот јазик и македонскиот идентитет се кристално јасни и многу пати досега се потврдувани и кажани во јавноста. Пратеникот од СДСМ, Костадин Костадинов денеска рече дека доколку Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не се сигурни во тоа и ако им треба потврда и во рамки на...

Мицкоски најави резолуција во Собранието за спорот со Бугарија, од СДСМ реагираат дека тоа е уште една блокада

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи до Собранието резолуција во која ќе се дефинираат македонските позиции во преговорите со Бугарија, најави на денешната прес конференција, претседателот на партијата, Христијан Мицкоски. Мицкоски очекува широка општествена поддршка за резолуцијата на која не требало да се гледа како резолуција на ВМРО-ДПМНЕ. Во предложениот текст на резолуцијата, меѓу другото, ВМРО-ДПМНЕ оценува дека европската иднина на С.Македонија е...

Заев: Во предлогот на Португалија за спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија, вклучени се очекувањата на двете страни

Португалското претседателство со ЕУ во понудениот предлог за решавање на спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија, што во петокот во Скопје го презентираа министерот за надворешни работи на Португалија, Агуста Сантош Силва и еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји, ќе води грижа да бидат вклучени очекувањата на двете страни, изјави денеска премиерот Зоран Заев. „Како човек којшто го...

Средба на Заев со Вархеји во Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања Никола Димитров, министерот за надворешни работи Бујар Османи и шефицата на Постојаната мисија на Северна Македонија во ЕУ Агнеза Руси-Поповска, денеска во Брисел се сретна со еврокомесарот за соседска политика и проширување на ЕУ Оливер Вархеји, информираат од владината прес-служба. Еврокомесарот Вархеји ја пречекал македонската делегација со пораката дека...

Заев: Северна Македонија нема друга алтернатива освен европскиот пат

Северна Македонија нема друга алтернатива освен европскиот пат, рече премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју на тв 21, додавајќи дека земјата ќе продолжи на патот на интеграција на Република Северна Македонија во ЕУ. По блокадата од Бугарија, и недонесувањето на одлуката на Советот за општи работи на ЕУ во однос на преговарачката рамка на С. Македонија и Албанија, тој посочи...

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...