fbpx
Таг: спонзорства

таг: спонзорства

Косовски медиуми користат јавни пари, иако постојано го кршат Етичкиот кодекс

Со текот на годините разни државни институции се рекламираа со народни пари во медиуми кои произведуваа лажни вести или беа рецидивисти прекршители на Етичкиот кодекс на пишаните медиуми. Многу медиуми кои некогаш профитираа илјадници евра од договори со јавните претпријатија денес не се активни и престанаа да постојат како бизниси, пренесува косовскиот портал Kallxo.com во истражување направено за Центарот против дезинформации...

„Твитер“ предупредува за хакерски напади спонзорирани од држави

„Твитер“ првпат во својата историја објави предупредување до корисниците дека хакери, спонзорирани од држави, се обидуваат да украдат доверливи податоци од нивните компјутери. Во соопштението се наведува дека нема индиции оти хакерите успеале да преземат чувствителни информации од „мала група компјутери“ кои биле мета, а компанијата исто така не понуди детали за нападот или потенцијалните осомничени во истрагата која ја спроведуваат. „Твитер“...

Поради корупцискиот скандал, новите спонзори бегаат од ФИФА, старите бараат објаснување

Светската фудбалска организација, ФИФА, признала дека копуцискиот скандал што ја тресе организацијата ги одвраќа од ангажман новите спонзори за Светското првенство и дека за август се планира состанок со постојните финансиски поддржувачи, јавува „Би-Би-Си“. „Моменталната ситуација не придонесува и не помага во финализирањето на кој било од новите договори“, изјавил генераланиот секретар на ФИФА, Жером Валке. Претходно, клучниот спонзор „Виза“ ја...