fbpx
Таг: списоци

таг: списоци

Започна потрагата по лицата кои на социјалните мрежи ги споделуваат списоците со заболени од ковид-19 во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид оформи предмет во врска со списоците со имиња на граѓани од Охрид, позитивни на ковид-19 кои се споделуваат на социјалните мрежи. По допрен глас СВР Охрид испрати известување до Основното јавно обвинителство во Охрид, за да се истражи кој јавно на социјалните мрежи поставува списоци или делови од списоци со имиња на граѓани од Охрид, позитивни...

Директорот на Центарот за јавно здравје – Охрид апелира да престане објавувањето на списоци со ковид пациенти

Од ден на ден сѐ поголемиот број на новозаболени со ковид-19 не е единствениот проблем со кој се соочуваат охриѓани кога станува збор за пандемијата. Имено, од неодамна по социјалните мрежи кружат списоци со лични податоци наводно на пациенти заразени од ковид-19 од градот, што поттикна бурна дебата по социјалните мрежи, но и медиумите. Директорот на охридскиот Центар за јавно...

АЗЛП ќе поднесе кривична пријава за споделувањето на податоците на заболените од Ковид-19 во Куманово

Агенцијата за заштита на личните податоци (АЗЛП) соопшти дека поднесува кривична пријава против непознат сторител поради објавувањето на списоците со лични податоци (име и презиме, матичен број и адреса) на лица со Ковид-19 од Куманово, кои интензивно се споделуваа на социјалните мрежи, а за што пишуваше „Порталб.мк“ и пренесе „Мета.мк“. Кривичната пријава е за злоупотреба на лични податоци од член...

Димовски: Посетителите на опозициските пратеници се „кодошат“ кај работодавачите

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на денешната 45-седница на Собранието побара збор да се обрати пред колегите пратеници, што по кратко дебатирање со претседателот на Собранието му беше дозволено. Но, наместо, како што се очекуваше, да зборува за обемниот дневен ред, како што пред него направи неговиот партиски колега Драган Данев, Димовски излезе со сериозни обвинувања за злоупотреби во...

СДСМ Битола со 12 предлог-кандидати за градоначалник

Битолските социјалдемократи синоќа на партиски состанок се одлучија да испратат до централата на партијата во Скопје 12 имиња, како предлози за евентуален кандидат за градоначалник на Битола за престојните локални избори, кои треба да се одржат во првата половина на мај. На списокот се општинските советници Зоран Стојчевски, Златко Ќурчиевски, Наташа Петровска, Горан Козаров и Методија Илијевски, потоа поранешниот пратеник Борче Петковски,...

Новинарки од поранешна „А1-телевизија“ повикани на разговор во СЈО

Специјалното јавно обвинителство денеска ги поканило новинарките Сашка Цветковска и Наташа Стојановска на разговор во врска со нивната работа на сторијата „Списоци за обезбеден гласачи“, пишува „Нова ТВ“. Во сторијата пишуваше дека владејачката партија ги заплашува вработените во администрацијата да носат списоци со сигурни гласачи. Новинарките списоците ги добиле од анонимен извор, а на лицата на списоците им се јавуваа на...

Студентите гласаат без паравани и без избирачки список

Без паравани, без избирачки список и во кутија обвиена со листови од страните се спроведува денешното гласање за избор за претседател на Студентски парламент на Правниот факултет. Членовите на изборната комисија на некои од студентите што гласаа, не им ставија печат ниту, пак, сакаа да кажат колкава е досегашната излезност на гласањето. https://twitter.com/meta_agency/status/748459169766907904 - За овие прашања ние сме ненадлежни, треба да...

Собир на ВМРО-ДПМНЕ во Штип: автобусите пристигнаа, дроновите полетаа

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска во спортската сала „Јордан Мијалков“ во Штип, во 13 часот, ќе одржи голем народен собир, како дел од карванот на собири што партијата ги организира низ Македонија. Во Штип веќе се собираат сипматизерите на партијата. На улиците има автобуси со кумановски, скопски и со охридски регистарски таблички. Собирот и колоните симпатизери ќе се снимаат и со два дрона. Првичните...

Јанакиески: Имаме клуч од собата со избирачки списоци

Во вториот блок аудиоснимки што вечерва беа презентирани на трибината на СДСМ во „Универзална сала“, во првиот објавен разговор, министерот Миле Јанакиески со соговорник се договара за избирачките списоци. Соговорникот му вели дека од вреќите со избирачки материјали, успеал да извади четири-пет избирачки списоци. Јанакиески го кани веднаш кај него во канцеларија за да му ги презентира. Во следниот разговор, пак,...

Дизелот поевтинува за 2,5 денара по литар, бензините остануваат на стара цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) ја соопшти најновата одлука за цените на горивата, со која ќе поевтинат дизел горивото за 2,5 денара и екстра-лесното масло за...