fbpx
Таг: СпироРистовски

таг: СпироРистовски

Судење за „27 април“: Јанакиески бара полиграф, Ристовски не комуницирал со Нинџа, Атанасовски не знае зошто е обвинет

Во Кривичниот суд Скопје денеска продолжи судењето за организаторите на настаните во Собранието на 27 април 2017 година. Изјави дадоа поранешните министри за транспорт и врски, Миле Јанакиески и за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Владимир Атанасовски. Миле Јанакиески побара да сведочи пред полиграф за да ја увери јавноста...

Талат Џафери сведочеше за настаните од 27 април во Собранието, следното рочиште е на 16 октомври

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска сведочеше за насилството што се случи на 27 април во парламентот. Тој, како што истакна денеска во Кривичниот суд, на 27 април имал смртен случај во семејството, починал брат му и затоа повремено доаѓал на седницатa. Оттука, поради тоа, немал лично сознание дали 31 пратеник доставиле писмо до претседавачот Трајко Вељаноски, кој е обвинет...

Судот го прифати обвинението за организаторите на „Крвавиот четврток“

Основниот кривичен суд - Скопје информираше дека го прифатил обвинението за четири лица што се товарат за организација на насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година. На обвинителната клупа за „Крвавиот четврток“ ќе седнат поранешниот Претседател на Собранието Трајко Вељаноски, некогашните министри во владата на ВМРО - ДПМНЕ Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, како и екс -...

Екстерното тестирање помина со технички проблеми, Министерството планира измени

Според Министерството за образование и наука, екстерното тестирање за матурантите поминало без проблеми со исклучок на првиот ден, кога во одредени градови и училишта се појавиле технички проблеми со пад на системот. Ова денеска во Штип го истакна ресорниот заменик-министер, Спиро Ристовски, кој кажа дека во наредните десет дена ќе бидат соопштени резултатите. - Измени за екстерното тестирање ќе има, ние тоа...

Ристовски: Отворени сме за дијалог, но потребна е волја од сите страни

Како ресорно министерство, подготвени сме за дијалог на сите нивоа во однос на квалитетот на образованието, рече заменик-министерот за образование и наука, Спиро Ристовски, одговарајќи на новинарско прашање за дијалогот со пленумите, при неговата посета на првиот студиски час на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Тој не одговори директно на прашањето дали има договорено продолжување на разговорите со средношколскиот и со...

Учебната година ќе почне на 1 септември, одлучила Владата

Претстојната учебна година, сепак, ќе почне на 1 септември, одлучила Владата на вчерашната седница, на која била разгледувана иницијативата на хотелиерите, летниот распуст да трае до 15 септември поради лошата туристичка сезона во мај и во јуни. Владината одлука, денеска на прес-конференција ја соопшти заменик-министерот за образование и наука, Спиро Ристовски, посочувајќи дека таа произлегла од консултациите со стручни лица...

Барањата на средношколците ќе се дискутираат на владина седница

Преговорите помеѓу „Средношколски пленум“ и Министерстовото за обрзование и наука ќе продолжат, а барањата на средношколците ќе се разгледаат на денешната седница на Влада. По денешната средба, средношколците велат дека не добиле конкретно ветување, но се оптимисти и веруваат дека ќе наидат на разбирање од Министерството за образование и наука. Тие на средбата ги изложиле своите ставови и барања...

Владата усвои предлог-закони за образованието, СДСМ обвини за „насилство“

Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, и неговиот заменик Спиро Ристовски денеска на прес-конференција информираа дека синоќа на владина седница биле усвоени неколку нови предлог-законски решенија за високото образование, а меѓу нив и предлогот за воведување државен испит. Како што информираа министерот и неговиот заменик, станува збор за пакет од пет предлог-законски решенија. Опозицискиот СДСМ со соопштение овој потег на Владата...

Ристовски: Да не се искористуваат студентите

Да не се доведуваат студентите во заблуда и никој да не ги искористува за други цели кои не се директно поврзани со високото образование, изјави денеска заменик-министерот за образование и наука, Спиро Ристовски, кој присуствуваше на промовирањето на проектот за енергетска ефикасност во општина Кривогаштани. - Како што најавивме изминатиов период, де факто, целокупната идеја во однос на воспоставување систем на...

Наставните програми од „Кембриџ“ се воведуваат и за учениците од четврто до шесто одделение

Учениците од четврто до шесто одделение се вклучуваат во наставната програма на Меѓународниот центар за наставни програми „Кембриџ“, која годинава беше воведена од прво до трето одделение. Договор денеска ќе потпишат министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, заменик министерот Спиро Ристовски, заменик директорот на Бирото за развој на образованието, Ајше Селмани, и генералниот директор на Меѓународниот центар за наставни...

Министерството за образование ќе проверува зошто смрзнуваат учениците

Зошто одредени училишта во Струга и во Кичево немаат греење од почетокот на грејната сезона, што предизвика бојкот на наставата, ќе проврува Министерството за образование. Според заменик министерот за образование, Спиро Ристовски, ќе се контролира како се трошат парите за греење во училиштата и кој дозволил учениците да смрзнуваат. - Министерството за образование секоја година доставува редовни блок-дотации до општините од кои...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...