fbpx
Таг: спикер

таг: спикер

Тодор Петров со иницијатива до Уставниот суд го оспори изборот на Џафери за спикер

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров поднел иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Тој од судот барал да ја поништи одлуката за изборот на Џафери за претседател на Собранието, која беше објавена во „Службен весник“. Петров за телевизија „Телма“  изјавил дека очекува судот да ја прифати неговата иницијатива. Шефот на кабинет...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС направи преседани во правото и создаде нова криза

„Заев и СДС покрај политичката криза, ја турнаа Република Македонија и во правна криза. Создадоа правни преседани со кои во иднина се отвора можност за незаконско гласање на двојазичноста, двојазични банкноти и униформи, геноцид и сите други елементи од тиранската платформа, без притоа да се почитува волјата на граѓаните“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од партија велат дека...

ВМРО-ДПМНЕ: Внесување знаме на туѓа држава во кабинет на спикер е срамен чин

„Уценетиот криминалец Зоран Заев го газеше македонскиот Устав и ги прогласуваше македонските граѓани за терористи за да обезбеди поддршка и за да го внесе знамето на Република Албанија во кабинетот кој треба да му припадне на претседателот на Собранието“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „уценетиот криминалец“ Зоран Заев го навредувал македонскиот народ дека...

Заев за БГНЕС: Противникот не е подготвен да ја предаде власта, треба многу трпение

„Очекувам демократските процеси во државата да се одвиваат во согласност со Уставот, деловникот и со законите. Тоа значи новоизбраниот претседател на Собранието да ги добие печатите, неговиот избор да биде објавен во „Службен весник“ и потоа тој да испрати писмо до претседателот Ѓорге Иванов за да го даде мандатот за формирање нова влада“, изјавил лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

СДСМ: Попречувањето на мирен трансфер на власта е противуставно кривично дело

„Денешната насилна реторика на организаторите на протестот и паралелните пораки по социјалните мрежи на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, кои поттикнуваат немири со лаги, е уште една потврда за синхронизираното, организирано крваво сценарио во Собранието. Со тоа е направено кривично дело, терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, за што казните се неколку години затвор“, се вели во реакцијата на СДСМ на...

Пломп: Следен чекор е што е можно поскоро формирање влада

„Мислам дека е позитивно што конечно Собранието се конституираше и успеа да избере спикер, што беше препознаено и од ЕУ и од САД. Сметам дека следен чекор е формирањето влада, што е можно поскоро, за да ја придвижи земјата напред“, изјави амбсадарот на Холандија во Македонија, Ваутер Пломп, за телевизијата „Алсат-М“. Тој смета дека какво било друго сценарио нема да...

Обединети за Македонија очекуваат разврска за насилствата

Партијата Обединети за Македонија порача вечерва дека го „поздравува храбриот и одлучен чекор, на парламентарното мнозинство во Сообранието“. Партијата побара и одговорност за виновниците за насилството. „Сметаме дека насилните дејства и луѓето што ги поддржуваат и чинат треба да подлежат на одговорност и бараме институционална разврска за нив. Обединети за Македонија, притоа, истакнуваат недвосмислена и безрезервна поддршка, кон понатамошните чекори, во...

Заев: Не би сакале да се повтори 24 декември, не ги кажуваме тактиките на партијата

„Постојат многу алтернативи, не ги кажуваме тактиките на партијата бидејќи може да предизвикаат чекори од нашиот опонент, па тоа да доведе до несакани состојби. Но, отворено зборувам дека не би сакале да се повтори 24 декември или нешто што е згрозувачко за македонската јавност. Видовме на што се подготвени ВМРО-ДПМНЕ и нивните коалициски партнери“, изјави лидерот на СДСМ, Зоран...

СДСМ ја поднесе иницијативата и го повика Вељаноски веднаш да го свика Собранието

Генералниот секретар на СДСМ и пратеник, Оливер Спасовски, денеска до Собранието на Република Македонија поднесе иницијатива за продолжување на конститутивната седница, потпишана од 67 пратеници. - Со оваа иницијатива повеќе нема дилеми околу обезбедување на парламентарно мнозинство. Иницијативата е потпишана од 67 пратеници и очекуваме Трајко Вељаноски веднаш да закаже продолжување на конститутивната седница за Собранието да може повторно да...

Лажна наградна игра: ИКЕА нема да ви даде гарнитура ако напишете во кој месец сте родени

Брендот ИКЕА во случајов е злоупотребен со цел промоција на лажна фан страница на Фејсбук, преку техника со која се сака да се промовира оваа страница односно да се...