fbpx
Таг: Спејс Икс

таг: Спејс Икс

Тајм го прогласи Илон Маск за личност на годината: Кловн, генијалец, визионер и индустријалец

Elon Musk
Магазинот „Тајм“ го прогласи извршниот директор на „Спејс Икс“ и производител на електрични автомобили „Тесла“, Илон Маск за „Личност на годината“ за 2021 година. Престижниот американски магазин нагласи дека неговиот годишен избор не е награда, туку истакнување на личноста која имала најголемо влијание врз настаните во годината што изминува, добро или лошо. Од „Тајм“ истакнуваат и дека Маск има армија...

Албанија ќе испрати два Спејс Икс сателита во вселената (видео)

Премиерот на Албанија, Еди Рама објави видео на Фејсбук на кое гледа лансирање ракетите Спејс Икс и на англиски разговара со соговорник за лансирање сателити во вселената. Според Рама, сателитите „Албанија 1“ и „Албанија 2“ ќе бидат лансирани во март и јуни следната година. „Албанија во орбита. Неверојатно, но вистинито“, вели Рама во видеото. Рама не соопшти детали како ќе се...

„Спејс екс“ успешно ја лансираше и вертикално ја приземји ракетата „Фалкон 9“

Американската компанија за вселенска технологија „Спејс екс“ (Space X) ноќеска успешно ја лансираше, а потоа ја приземји во исправена положба својата ракета без екипаж, што е прв ваков подвиг во историјата. Пред да се спушти во вертикална позиција во Кејп Канаверал на Флорида, ракетата „Фалкон 9“ испорачала 11 комуникациски сателити во орбитата на Земјата. Ова достигнување, како што пренесува „Би-Би-Си“, е...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...