fbpx
Таг: Спасовски

таг: Спасовски

Честитка од Владата по повод Меѓународниот ден на трудот 1 Мај

„Оваа година Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај, празникот на работничките и работниците, го славиме во вонредна состојба заради последиците што ги донесе економско-здравствената криза од корона вирусот. Освен здравјето на луѓето, кризата се закани да загрози илјадници работни места и затоа Владата го стави здравјето на сите граѓани на врвно место во борбата за справување со пандемијата...

Од денеска сме НАТО – резултат на историските одлуки и клучни реформи

„Од денеска сме НАТО“, порачаа премиерот Оливер Спасовски, од владината седница во Скопје, и в.д. шефот на македонската мисија во Организацијата на северноатлантскиот договор-НАТО, Зоран Тодоров, од седиштето на Алијансата во Брисел, неколку мига откако македонското знаме беше подигнато на 30. јарбол со знамиња на сојузниците. Со истовремени церемонии во седиштето во Брисел, Врховната команда на сојузничките сили (SHAPE)-...

Обновливите извори на енергија во фокусот на Самитот за Западен Балкан на ЕБОР

На Самитот за Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој, ЕБОР, кој се одржува во Лондон, во фокус на дискусиите е енергетиката од обновливи извори и зелената економија. Како што соопштија од Владата, техничкиот премиер Оливер Спасовски, кој заедно со министерката за финансии, Нина Ангеловска, и министерот за економија Крешник Бектеши се во еднодневна работна посета на...

Заев и Харадинај ќе разговараат за меѓународната истрага за „Диво Насеље“

Најавената меѓународна истрага за целосно расчистување на настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и 10 мај 2015 година, не била тема на денешната официјална средба меѓу министрите за внатрешни работи на Македонија и на Косово, Оливер Спасовски и Фламур Сефај во Скопје. Ова, одговарајќи на новинарско прашање, го соопшти косовскиот министер за внатрешни работи и додаде дека за ова...

Спасовски за воените вежби кај Идомени: Тоа што прави Грција е нејзина работа

Одговарајќи на новинарско прашање дали на некој начин македонската полиција ќе возврати на акцијата на грчката војска, Спасовски рече дека добро соработуваат со грчката полиција и дека само со меѓусебна координација може да се зачува безбедноста на границите. - Сите одлуки на грчките полициски власти за тоа какви активности преземаат на нивна територија е нивна работа. Нашата соработка е добра...

Спасовски: Македонија тоне во сè поголема сиромаштија и во сè полоша економска состојба

Вчера и денеска, заедно со претседателката на Комсиијата за земјоделство, Татјана Прентовиќ, сме во посета на општините Новаци и Могила за да поразговараме со граѓаните за проблемите што ги мачат. Меѓутоа овде посебно се изразни проблемите во земјоделството, така што на терен разговараме за актуелните проблеми на земјоделците, пред сè, сега, со откупот на тутунот, вели Оливер Спасовски, генерален секретар...

Владата го утврди текстот на предлог-законите за регионалните депонии и за автопатот Скопје-Блаце

На предлог на Министерството за финансии Владата денеска го утврди текстот на Предлог-законот за задолжување на Република Северна Македонија со заем кај Европската банка за обнова и развој по...