fbpx
Таг: спасени

таг: спасени

Спасени шестмина загубени скијачи на Попова Шапка

Пронајдени и спасени вечерва околу 21 часот биле шестмина скијачи кои денеска се изгубија на Попова Шапка. Околу 17. 30 часот  во Полициското одделение Попова Шапка дошол 30-годишниот Ф.Р од тетовското село Лисец. заедно со косовскиот државјанин М.З. и пријавиле дека двајца косовски и четворица македонски државјани околу 14.30 часот со жичница се искачиле на „Церипашина“ и потоа се спуштиле...

Двајца Французи се загубиле на Попова Шапка, пронајдени се премрзнати

Двајца француски државјани, волонтери во Центарот за интеркултурен дијалог од Куманово попладнево залутале и се изгубиле на падините на Попова Шапка. Тие се јавиле на пријатели на кои можеле само да им кажат дека се наоѓаат покрај некоја карпа, по што околу 15 часот случајот бил пријавен во СВР Тетово. Во потрага по загубените излетници тргнал полицајци од Полициското одделение...

Најмалку 19 мигранти загинале во бродска несреќа во Црното Море

Рибарски брод кој превезувал мигранти денеска потонал во Црното Море во близина на турскиот брег. Во несреќата загинале најмалку 19 лица, а 11 се водат како исчезнати, соопштила турската крајбрежна стража, јавуваат агенциите. Како што е соопштено, најмалку 40 мигранти биле спасени од бродови на крајбрежната стража и од трговски бродови кои биле во близина. Од крајбрежната стража сооштиле дека...

Спасени 100 мигранти на брегот на Кипар

Околу 100 мигранти, вклучувајќи и десетици деца, се спасени во средата кај брегот на Кипар, во близина на туристичкиот комплекс Пафос, соопштија кипарските власти. - На рибарскиот чамец имаше 92 лица, од кои 18 жени и 46 деца. Чамецот се насукал на западниот брег на Кипар – соопшти полицијата. Засега не се знае националноста на мигрантите, додаде полицијата, наведувајќи дека мигрантите...

Китовите насукани на плажа во Нов Зеланд спасени благодарение на плимата

Повеќе од 200 китови кои беа насукани на плажа во Нов Зеланд успеале да отпливаат назад во океанот, соопшти денеска новозеландското министерство за заштита на животната средина. „Вчера попладне на плажата имаше уште 240 китови и се плашевме дека нема да преживеат. Но, тие самите се спасија бидејќи надојде плимата па можеа да отпливаат назад во водата“, изјавил портпаролот...

Повеќе од 650 китови се насукаа на брегот на Нов Зеланд

На брегот на Нов Зеланд денеска се насукале уште 240 китови, само неколку часа откако група волонтери успеаја да вратат дел од китовите кои вчера се насукаа на брегот, јавуваат светските агенции. За два дена повеќе од 650 китови се насукаа на новозеландскиот брег, на околу 5 километри од плажата Фервел спит на јужниот остров. Околу 335 китовите угинале,...

Спасени 1.400 мигранти во близина на брегот на Либија

Италијанската крајбрежна стража вчера спасила околу 1.400 мигранти во близина на брегот на Либија, кои со гумени чамци и со два помали брода се обиделе да стигнат до европското копно. Како што соопшти крајбрежната стража, таквата пловидба е опасна во текот на летото, а уште поопасна на студено време, кога морето е немирно и ризикот од хипотермија е поголем. Мигрантите се спасени...

Спасени 131 мигрант кај западното грчко крајбрежје

Околу 130 мигранти се спасени денеска во близина на западното грчко крајбрежје, откако чамците со кои пловеле побарале помош поради лошите временски услови, соопшти крајбрежната стража. Бродот пристигнал во пристаништето Метони на Пелопонескиот Полуостров со помош на локалната полиција, а сите патници се безбедни. Не е позната националната припадност на мигрантите, кои тврделе дека сакале да се упатат кон Италија.

Италијанската морнарица спасила 500 мигранти во Средоземно Море

Италијанската морнарица денеска спасила речиси 500 мигранти недалеку од брегот на Либија, јавуваат светските агенции. Во спасувачката акција биле пронајдени и телата на шестмина мигранти кои испаднале од гумен чамец, кој почнал да се полни со вода. Два патролни брода и два хеликоптери на италијанската морнарица сè уште трагаат по преживеани и по жртви. Хеликоптерите кои учествувале во денешната спасувачка оепрација...

МВР: Нема пријавено случај за спасени мајка и ќерка во населбата Сингелиќ

Министерството за внатрешни работи денеска информираше дека кај нив не е пријавен случај за наводно спасени мајка и ќерка, кои четири дена биле заглавени во кал во селото Сингелиќ. Оттаму велат дека Секторот за внатрешни работи Скопје контактирал со сите клиники, болници и Итната помош, но ниту кај една од нив не биле донесени вакви лица, ниту бил пријавен...

Спасени повеќе од 2.000 бегалци во Средоземно Море

Италијанската крајбрежна стража успеала да спаси околу 2.000 мигранти недалеку од брегот на Либија, во последната серија спасувачки операции во Средоземно Море, јавуваат светските агенции. Според информациите објавени вчера, италијанската крајбрежна стража координирала 15 спасувачки операции, во кои 2.000 мигранти се спасени и сместени на безбедно. Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (ОН) проценува дека од почетокот на оваа година во...

Најмалку 30 загинати мигранти во бродска несреќа во Медитеранот

Повеќе од 30 мигранти се стравува дека ги загубиле животите кога бродот со кој пловеле се превртел во близина на либискиот брег, јавува „Би-би-си“. Бродовите на Европската унија кои патролираат во Средоземното Море успеале да спасат околу 50 мигранти, кои биле во превртениот брод. За несреќата алармирал луксембуршки извиднички авион, кој го забележал превртениот пловен објект. Италијанската морнарица вчера спаси 562 мигранти...

12 мигранти загинале во бродска несреќа кај Измир

Дванаесет мигранти ги загубиле животите, а 26 биле спасени, во бродска несреќа кај турското пристаниште Измир, во Егејско Море, соопшти турската крајбрежна стража. Несреќата се случила кога поради невреме се превртел бродот што ги превезувал бегалците во Грција. Според податоците на турската крајбрежна стража, од почетокот на оваа година настрадале околу 40 мигранти во обид од Турција да преминат во Грција.

Во Бразил спасени повеќе од 500 луѓе при пукање на брана

Пожарникарските екипи успеале да спасат 500 преживеани луѓе по пукање на брана на југоистокот на Бразил, каде загинаа 17 лица. Пожарникарите деноноќно беа во потрага по преживеаните кои биле затрупани под кал и земја, откако во четвртокот пукнала браната. Одронот на земјата што се случил по пукањето на браната го затрупал селото Бенто Родригес со околу 600 жители, во регионот Минас...

Потона брод со бегалци крај турскиот брег, 12 загинати

Дванаесет лица се удавиле, а 25 се спасени кога брод кој пренесувал бегалци потонал во близина на турското крајбрежје, јавуваат светските агенции. Според информациите, турската крајбрежна стража ги извлекла телата од дрвен брод, кој пловел од турскиот град Ајвалика кон грчкиот остров Лезбос. Сè уште нема информации за потеклото на бегалците кои се превезувале во бродот. Повеќе од 3.000 бегалци и...

Спасени повеќе од 1.800 мигранти во Средоземно Море

Повеќе од 1.800 луѓе, кои се наоѓале во дрвени и во гумени чамци, вчера биле спасени во шест операции во близина на либискиот брег, во Средоземно Море, соопштила италијанската крајбрежна стража, пренесува хрватската државна телевизија ХРТ. Од вкупно 1.830 мигранти, 717 ги презел брод на италијанската крајбрежба стража, друг брод примил 115 лица, а брод на италијанската воена морнарица спасил уште...

Автомобил излета во Дунав, од шестмина патници, тројца спасени

Три лица ги загубиле животите, а три се извлечени од реката Дунав во Белград, денеска, рано наутро, кога автомобил, марка „бмв 325“ излетал и паднал во реката, во близина на ресторан кај Ада Хуја, пренесуваат српските медиуми. Спасувачките тимови ги извлекле телата на една девојка и на едно момче, додека еден од настраданите, според неофицијални информации, во моментот на несреќата...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...