fbpx
Таг: Советот на Европа

таг: Советот на Европа

Блокирај ја омразата, сподели љубов! Советот на Европа и ЕУ со пораки од Градскиот парк

„Борбата со говорот на омраза е неопходна во нашето општество, но воедно е и должност на секој граѓанин, кој како единка има исклучителна важност и значајна улога против дискриминацијата и обезбедување слободно и разновидно општество“. Ова беше  главната порака на јавниот настан во Градскиот парк во Скопје организиран денеска во рамки на заедничката кампања на Европската Унија и Советот на Европа...

Косово поднесе апликација за членство во Советот на Европа, очекува брз прием и во ЕУ и НАТО

Косовската шефица на дипломатијата, Доника Гервала, денес официјално ја поднесе својата апликација за членство во Советот на Европа, соопшти кабинетот на косовското Министерство за надворешни работи. Овој потег, како што пренесе Ројтерс, следи откако Русија го напушти телото неколку часа пред гласањето за нејзиното протерување во собранието на Советот на Европа на 15 март, три недели откако го започна нападот...

Анализата за правното признавање на родот во земјава укажува на отсуство на јасна законска рамка

Со поддршка на Советот на Европа и Коалицијата Маргини, вчера во Собранието на Република Северна Македонија во организација на Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата се одржа тркалезна маса на тема „Правното признавање на родот во Северна Македонија“. Целта на тркалезната маса беше да се презентира Прелиминарната анализа за правното признавање на родот во Северна Македонија и наодите...

Заев: Со Договорот со Грција е затворено и последното прашање на патот кон ЕУ и НАТО

По Договорот со Бугарија, постигнат е достоинствен договор и со Грција, со што е затворено и последното прашање кое стои на патот на Македонија во евроатлантските аспирации, рече денеска премиерот Зоран Заев на средбата со делегацијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа за постмониторинг дијалог со Република Македонија, предводена од ко-известителите Лиза Кристоферсен и Валериу Гилечи. – Граѓаните ќе...

Заев: Договорот од Пржино е единствениот излез од политичката криза

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателката Радмила Шекеринска и на пратеничката и потпретседателка на Собранието, Рената Дескоска, попладнево се сретнал со известителите на Комисијата за почитување на обврските и на заложбите на земјите-членки на Советот на Европа. На средбата се разговарало за актуелната политичка ситуација во Македонија, спроведувањето на Договорот од Пржино и за потребата од негова...