fbpx
Таг: советник

таг: советник

Општина Штип вработува советник за возен парк со завршен Рударски факултет

Преку јавно објавен оглас, Општина Штип бара шест нови извршители, меѓу кои и замената за пензионираниот раководител на финансии, но и советник за водење на антикорупциска политика и политика на интегритет. Сепак, најголемо внимание во јавноста привлече работното место советник за возен парк, каде за плата од 26.700 денари месечно, се бара некој со завршен Рударски факултет. „Условите се наместени...

Топалоски се премисли: Не сум видел пиштол, поради стресот сум помислил дека Нефи има пиштол

Добив удар од позади грб и поради стресот што го добив сум стекнал погрешен впечаток дека Нефи Усеини има пиштол. Ова е дел од новата изјава на охриѓанецот Спирко Топалоски, кој завчера пријави дека бил нападнат од советникот на ДУИ во општина Охрид, Нефи Усеини. Во соопштение од неговиот адвокат, Топалоски ја менува првичната изјава. Нефи Усеини и неговиот брат,...

И други јавни претпријатија од Охрид ќе ги раскинуваат договорите со фирмата на советникот Нефи Усеини

Откако Јавното претпријатие „Охридски Комуналец“ ги раскина договорите со фирмата на Нефи Усеини, член на Советот на општина Охрид од редовите на ДУИ, има сериозни изгледи и други јавни претпријатија од оваа општина да ги раскинат договорите со таа фирма. Локалната самоуправа нема склучено никаков договор со фирма или фирми блиски до советникот Нефи Усеини, истакна портпаролот на Општина Охрид...

ЈП „Охридски Комуналец“ ги раскина договорите со фирмата на Нефи Усеини

Управниот одбор на ЈП „Охридски Комуналец“ на седница која се одржа денеска донесе одлука да бидат раскинати договорите со компанијата НИФИ ИК на Нефи Усеини, советникот од ДУИ во Советот на Општина Охрид. Како причина е наведен судир на интереси. Одлуката уследи по препорака на Државната комисија за спречување корупција и мислењето кое таа го испрати до Општина Охрид дека...

Заев: Законот мора да важи за сите, стопирани се двете градби во Охрид

На отворањето на новата фабрика за преработка на месо и месни производи на компанијата „Тиамо“ во Сарај, премиерот Зоран Заев кажа дека со решение на инспектор, стопирани се двете градби во Охрид, едната сред брегот на езерото и другата во центарот на градот, објекти зад чијашто изградба стои член на Советот на општина Охрид. – Решението е издадено, следува процес...

Советникот на Тевдовски, Бранимир Јовановиќ се повлекува од Министерството

Бранимир Јовановиќ, советникот на министерот за финансии Драган Тевдовски, по скоро две години работа се повлекува од Министерството за финансии, објави тој на неговиот фејсбук-профил. Одлуката, како што вели, ја донел пред некое време, но не сакал да ја објави додека не поминат изборите. „Имаше сѐ во овие две години, но сепак си заминувам со позитивни впечатоци. Бевме одличен тим и функциониравме...

Советникот од Германија кој ќе помага во реформите, ќе пристигне на крајот на месецот

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, како копретседавач на Мешовитиот управувачки комитет помеѓу нашата земја и СР Германија, денеска е во еднодневна посета во Берлин. Според Анѓушев, Германија е земјата во која што најмногу може да се научи за економијата и индустријата и токму поради тоа е формиран Мешовитиот управувачки комитет помеѓу двете влади. „Денес имавме работна средба на која...

Скијачот Џирардели сопственикот на „Банско“ – не се откажува од плановите за проширување

Марк Џирардели, петкратниот светски шампион во алпско скијање, веќе две години е мнозински сопственик на компанијата „Јулен“, концесионерот на зимскиот центар „Банско“ во Бугарија, кое е омилена зимска дестинација на голем број Македонци. Вели дека не се откажува од плановите за проширување на зимскиот центар, поради кои многу се протестираше во Бугарија и низ светот на крајот на минатата...

„Блиц“: Заев го повикал Чедомир Јовановиќ да му биде советник

Премиерот Зоран Заев му понудил на лидерот на опозициската Либерално демократска партија на Србија, Чедомир Јовановиќ функција на советник во својата влада, пишува денеска белградски „Блиц“. Повикувајќи се на неименувани извори, весникот наведува дека на Јовановиќ му било понудено местото советник за регионални односи и европска интеграција. „Блиц“ пишува дека лидерот на ЛДП кој негува добри односи во регионот, се уште...

Град Скопје сè уште тактизира околу субвенционирањето на печки на пелети

Грејната сезона веќе почна, а Градот Скопје сè уште не го објавил вториот повик за субвенционирањето на купувањето печки на пелети за заинтересираните граѓани. Огласот требаше да биде објавен пред почетокот на сезоната на греењето, како втор годинава, откако на Совет на Град Скопје не помина обидот на градоначалникот Петре Шилегов во ребалансот на градскиот буџет да го „протне“...

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ во Делчево остана без уште еден советник

Советникот од ГРОМ, Вице Стоиловски, дел од локалната коалиција на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на Советот на Општината Делчево, соопшти дека ја напушта коалицијата. Стоиловски поднесе и изјава до претседателот на делчевскиот Совет, Драган Маневски, во која наведува дека во иднина во Советот ќе делува како независен советник. Стоиловски е втор советник од делчевскиот Совет кој ја напушта опозициската коалиција...

Советник на Хан: ЕУ да даде зелено светло на Македонија за преговори

Земјите членки на ЕУ, а пред се „скептиците и кочничарите“ од Франција, Холандија и делумно од Германија, на Самитот на Унијата следната недела, треба да го признаат постигнатиот напредок со потпишувањето на договорот меѓу Скопје и Атина и да дадат зелено светло за почеток на пристапните преговори со Македонија, смета Франц Шаусбергер, специјален советник на еврокомесарот за проширување и...

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Заев вработил и советник со криминално досие

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека меѓу 56-те советници на премиерот Зоран Заев е вработено и лице за кое нема докази дека има стручност во областа за која треба да советува, а згора на тоа има криминално досие оти во кафеана пукал во припадник на специјалните сили. Како што соопшти портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, станува збор за Силвио Аврамовски. - Човекот...

Шакири: Се повлекувам за да не трпи Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

Џезаир Шаќири, поранешен командант на ОНА, кој веќе неколку дена се наоѓа во центарот на вниманието на македонската јавност откако стана надворешен соработник на премиерот Зоран Заев за борба против радикализмот, денеска по најавата од Заев, во изјава за државната новинска агенција МИА, потврди дека ја напушта функцијата. - Причината за тоа лежи во фактот дека медиумите во Македонија кренаа...

Заев: Џезаир Шакири-Хоџа се повлекува од местото советник на премиерот

Премиерот Зоран Заев денеска во Охрид изјави дека контактирал со Џезаир Шакири, познат како Командант Хоџа кој му кажал дека бара сам да се откаже од советничката позиција во премиерскиот кабинет, јави Телма. - Шакири ми кажа дека денеска ќе соопшти дека ќе се повлече од позицијата поради реакциите во јавноста. Тој вели дека и него му пречат реакциите и...

Џезаир Шакири – Хоџа ќе го советува Заев за плата од 36.000 денари

Поранешниот пратеник во Собранието, Џезаир Шаќири, е времено ангажиран како надворешен соработник од областа на внатрешната безбедност и борба против радикализмот, за потребите на канцеларијата на премиерот Зоран Заев, потврди Владата претпладнево. По два дена молк Владата потврди дека поранешниот командант на ОНА, е ангажиран да го советува Заев. Шаќири е времено ангажиран со договор за една година и ќе зема...

Притвор од 30 дена за советникот на градоначалникот на Шуто Оризари

Oсновното јавно обвинителство (OJO) Скопје соопшти дека јавен обвинител донел наредба за спроведување истражна постапка против советникот на градоначалникот на Општина Шуто Оризари поради примање мито и побарал да му се изрече притвор. Како што објавија медиумите, станува збор за Суад Мемеди. Според ОЈО Скопје осомничениот завчера во простории на општината примил претходно договорена награда во висина од 1.000 евра. „Имено, тој...

Владата ќе го разреши Џејсон Мико од почесен конзул

На предлог на Министерството за надворешни работи, се очекува Владата  да го разреши Џејсон Мико од позицијата почесен конзул на Македонија во Тусон, Аризона, САД, на која беше именуван во 2013 година, дознава БИРН. Неговиот ангажман за власта на ВМРО-ДПМНЕ вклучуваше консултантски услуги за кои бил платен од  буџетот. БИРН дошла до два договора со кои Министерството за одбрана го...

Левица му го замрзна членството на Бранимир Јовановиќ во партијата

Президиумот на политичката партија Левица, на седница одржана во петокот, оваа недела, донел одлука да му го замрзне членството во партијата на Бранимир Јовановиќ, актуелен советник на министерот за финансии Драган Тевдовски, соопшти денеска партијата. Јовановиќ минатата година поднесе неотповиклива оставка од сите партиски функции во Левица (координатор на програмски сектор економија и член на Централниот комитет на партијата), и...

Живаљевиќ: Одобрение за да влезам во Собранието добив од советникот на Иванов

Советникот за безбедност во амбасадата на Србија во Македонија и припадник на Безбедносно-информативната агенција (БИА), Горан Живаљевиќ вечерва изјави дека неговото присуство во Собранието на 27 април, не било ниту тајно, ниту скришно и дека за тоа добил одобрение од советник на претседателот Ѓорге Иванов, пренесува српската агенција „Танјуг“. - Мојата мисија не беше тајна, ниту недобронамерна, а згора не се,...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...