fbpx
Таг: совет

таг: совет

Судот за Талески: Нам ни е јасно што е куќен притвор, за другото не сме надлежни

Советничката во Советот на Општина Битола, Габриела Илиевска од ВМРО-Народна партија, до денеска нема добиено одговор од четирите инситуции од кои бара правно толкување дали Талески од куќен притвор смее да ја води Општина Битола и да потпишува службени документи. - Моето барање до надележните институции е уредно доставено и очекувам да се произнесат по него. Се надевам дека ќе...

СЈО да се изјасни дали градоначалникот Tалески има право на потпис од притвор

Битолските советници денеска на седница на Совет расправаат за кварталниот извештај за извршување на буџетот за 2016 година, потпишан од градоначалникот Владимир Талески. Откако градоначалникот го предложил буџетот, сега од дома бара извештај како тој се извршува, потврдуваат службите на Општина Битола. Опозициските партии во Советот побараа оваа точка да се повлече од дневниот ред и да не се дискутира...

Град Скопје ќе им додели по 3.000 евра помош на семејствата на загинатите во невремето

Советот на Град Скопје на денешната вонредна седница одлучи на семејствата на загинатите во невремето кое вчера попладне го зафати Скопје и околината, да им биде дадена еднократна парчина помош од 3.000 евра (180.000 денари). Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, на седницата која започна со едноминутно молче за загинатите лица во невремето, ги презентираше мерките што градските власти ги преземаат...

Жестока расправа во Советот на Општина Битола, опозицијата бара оставка од Талески

Во бурна атмосфера се одвиваше денешната седница на Советот на Општина Битола, на која советниците од опозициските партии повторно побараа оставка од градоначалникот, Владимир Талески, кој издржува куќен притвор, што му беше одреден како првоосомничен во случајот „Транспортер“, што го отвори Специјалното јавно обвинителство. „Талески не е криминалец, туку народски кажано арамија“, довикуваа советниците од опозициските редови додека претседателката на...

Опозицијата во Кочани ја напушти седницата на Советот

Кочанската опозиција ја напушти денешната седница на Советот на Општината по жолчната расправа за воведување на СМС-пораки за наплата за паркирање. За опозицијата воведувањето на овој тип наплата ќе значи зголемување на цената за еден час паркирање, што се коси со веќе донесената одлука на Советот. - Освен десетте денари што ќе се наплаќаат за час, ќе се плаќа една порака...

Штипските училишта бараат помали паралелки

Советот на Општина Штип на наредната седница треба да одлучува дали ќе им дозволи на сите пет основни училишта да оформат паралелки со помал број ученици во прво одделение. Законскиот минимум за една паралелка е 24 ученици, меѓутоа поради малиот број запишани првачиња, училиштата се принудени да го намалат бројот на одделенија. Тоа, пак, значи дека некои наставници ќе мора да...

Касапов: На Битола мора да ѝ се случи „Владимир Талески ексит“

По одлуката на Апелацискиот суд во Скопје градоначалникот на Битола, Владимир Талески, да остане во куќен притвор, денеска советниците од ЛДП и од опозицијата во Општина Битола поднесоа барање на следната седница на Советот, која треба да се одржи во јули, на дневен ред да се стави точка со која на Талески ќе му се препорача да си поднесе оставка...

„Балкански барометар 2016“: Песимизам и зачмаеност во Македонија

Речиси 80 отсто од граѓаните на Македонија се или незадоволни или неутрални од тоа како се движат работите во општеството, покажа последното истражување на „Балкански барометар 2016“, кое денеска беше претставено во Сараево. Дури 75 отсто од граѓаните на Македонија мислат дека во следните 12 месеци ситуацијата ќе остане иста или ќе се влоши, додека позитивни очекувања имаат 23 отсто од...

Жестока расправа за „Шарената револуција“ во битолскиот општински совет

„Шарената револуција“ денеска неформално се најде на дневен ред на седницата на Советот на Општина Битола. Советниците од власта ја обвинија опозицијата за поддршка на „Шарената револуција“, констатирајќи дека активностите на демонстрантите се нецивилизирани. - Ова со боењето го нема во ниту едно цивилизирано општество. Се правите дека се грижите за градот, а дозволувате шарање на зградата на Општината, на киното...

Граѓанските организации не сакаат претставници во советот за соработка со Владата

Осумдесет и девет (89) граѓански организации бараат Владата да не ја спроведува одлуката за формирање совет за соработка меѓу Владата и граѓанскиот сектор пред да го слушне нивното мислење во врска со тоа. - Бараме Владата да го запре процесот за избор на претставници од граѓанското општество во советот за соработка помеѓу Владата и граѓанскиот сектор, да направи измени и...

Инвеститорите со хуманитарен настан ќе одбележат 10 години од основањето на Советот

Советот на странски инвеститори при Стопанска комора прославува 10 години од постоењето во Македонија, и по тој повод ќе организира хуманитарен настан во Градски парк, на 5 јуни. Граѓаните ќе имаат можност да вкусат храна која е традиционална за земјите од каде што доаѓаат странските инвеститори. - Македонците ќе можат да вкусат од автентичната храна на повеќе од 10 земји. Храната...

Советот на Општина Тетово формираше претпријатие за стопанисување со спортски објекти

Мнозинството советници на Општина Тетово на денешната седница на Советот, изгласаа одлука за формирање јавно претпријатие за стопанисување со спортски објекти. Новото претпријатие ќе стопанисува со стадионите во Тетово, спортскиот центар, а повремено и со спортските сали во зависност од договорите со основните и со средните училишта, кои управуваат со овие објекти. На ваквата одлука се спротиставија советниците од ДПА и...

Охридскиот советник Дејан Блажески го повика Бранко Азески да се огради од одлуката на Иванов

Дејан Блажески, член на Советот на Општина Охрид, јавно побара од претседателот на Стопанска комора на Македонија, Бранко Азески, кој воедно е член и на Економскиот совет на Општина Охрид, да тргне по примерот на Стопанската комора на Северозападна Македонија и во името на целата комора да побара од претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, да ја ја повлече...

Новите апоени од 200 и од 2.000 денари ќе излезат кон крајот на годинава

Новите банкноти од 200 и 2.000 денари треба да бидат пуштени во оптек кон крајот на оваа или на почетокот од следната година, информираат од Народна банка. Одлука за официјалното пуштање во промет треба да донесе Советот на Народна банка, а подготовките се сè уште во тек. Избрана е компанија што ќе ги печати, а планирано е да се произведат по 10 милиони парчиња...

Советот на јавни обвинители одлучи пак да ја чека Јанева

Советот на јавни обвинители повторно ја одложи седницата за разгледување на извештајот за шестмесечната работа на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Причина за одложувањето и овојпат беше неприсуството на Јанева. - По отворената дискусија меѓу членовите на Советот, заклучивме дека е нужно доаѓањето на специјалната обвинителка, Катица Јанева, за да се разјаснат нејаснотиите што ги имаме во врска со извештајот. Ние...

Совет за етика: Повелбата ја потпишаа, но не ја почитуваат сите медиуми

Повелбата за етичко известување за изборите ја потпишале повеќе од 90 медиуми, но еден дел од нив и понатаму не се придржуваат до принципите на професионално, објективно, точно, избалансирано и непристрасно известување, соопштија денеска од Советот за етика во медиумите. Пристигнатите жалби до Советот за одредени медиуми, како и анализата на Институтот за комуникациски студии укажуваат дека дел од медиумите и од...

Кривичниот суд бара просторија надвор од судот за рочиштето за „Диво Насеље“

Кривичниот суд попладнево преку соопштение ги демантираше тврдењата на дел од адвокатите на обвинетите во случајот „Диво Насеље“, дека судот не обезбедил услови за водење на постапката, поради што дел од нив го напуштија денешното рочиште. Оттаму велат дека поради неможноста да ја користат салата на Врховниот суд, главната расправа за предметот се одржува во големата сала на Основниот суд...

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за зајакнување на санкциите кон Пјонгјанг

Советот за безбедност на Обединетите нации вечерва ќе одржи гласање за нацрт-резолуцијата со која се повикува на воведување остри санкции кон Северна Кореја, јавува „Ројтерс“. Минатата недела пред членките на Советот за безбедност беше претставена резолуцијата која е договорена со Кина, а со која значително би се заостриле санкциите против Северна Кореја откако таа држава изведе нуклеарно и балистичко тестирање. Нацрт-резолуцијата предвидува...

Во МАНУ ќе се формира совет за евроинтеграции

Во Македонската академија на науките и на уметностите (МАНУ) денеска ќе се формира совет за евроинтеграции. Како што соопштија од МАНУ, на конститутивната седница ќе присуствува и заменикот претседател на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими. Предвидено е по фомирањето на советот за евроинтеграции, да биде потпишан меморандум за соработка меѓу Секретаријатот за европски прашања (СЕП) и МАНУ во интерес...

Туск утре на средба со Иванов во Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, утре доаѓа на средба со претседателот Ѓорге Иванов, со кој ќе разговара за бегалската криза. Посетата е дел од минитурнејата на Туск, во чии рамки, од 1 до 3 март, тој ќе ги посети Виена, Љубљана, Загреб, Скопје и Атина, за да се продолжи со градење на европски консензус за справување со мигрантската криза, но...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...