fbpx
Таг: совет

таг: совет

Никола Груевски останува без пасош, „бомбите“ отфрлени како докази во три случаи

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, не го прифатил барањето на Никола Груевски да му биде вратен пасошот, објави судот на својaта веб-страница. Истовремено, прислушуваните разговори се отстранети од доказниот материјал во три случаи, со образложение дека се незаконски прибавени. Освен Груевски, пасошите си ги бараа и поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков,...

Советот на Општина Битола референдумот за мигрантите го закажа за 15 октомври

Со 15 гласа „за“ и со 9 „против“, Советот на Општина Битола денеска ја изгласа одлуката за распишување референдум на кој битолчани ќе го искажат својот став околу нацрт-стратегијата за мигранти. Жестока дебата се отвори за датумот на одржување на референдумот. Опозицијата имаше предлог референдумот да се одржи на 1 октомври, меѓутоа владејачкото мнозинство во битолскиот совет не го прифати предлогот...

Конститутиран Совет за култура, ќе го советува Алаѓозовски

Со одлука на министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, вчера во Скопје бил основан Совет за култура, како стручно и советодавно тело на министерот за култура, со членови од редот на истакнати уметници, стручни лица од областа на културата и од јавниот и општествениот живот, по принципот на компетентност и на соодветна и правична застапеност на граѓаните, кои припаѓаат на...

Граѓанските организации бараат консултативен совет за реформите

Надградена верзија на предлогот на граѓанските организации за итни демократски реформи за следните 6, 9 и 12 месеци, денеска беше презентирана на прес-конференција во име на 73 граѓански организации и експерти. Предлозите за реформи се изработени од страна на 146 учесници на Форумот на граѓански организации на 4 и 5 јули годинава, а се надоврзуваат на основниот документ изработен...

Референдумот за рудникот Казандол во Валандово ќе се одржи на 20 август

Советниците на општина Валандово денеска на итна седница со осум гласови „за“, одлучија на 20 август да се спроведува референдум на кој жителите од оваа општина ќе се изјаснуваат за продолжување или стопирање на работата на рударскиот комплекс Казандол, но и дали да се отворат или не нови рудници за метални минерални суровини. На седница повторно не беа присутни најголемиот...

Битолските советници од ДС, СПМ и од ПОДЕМ првпат не гласаа исто со ВМРО-ДПМНЕ

Тројцата битолски советници од редовите на Демократскиот сојуз (ДС), Социјалистичка партија на Македонија (СПМ) и од ПОДЕМ денеска не гласаа координирано со советниците на ВМРО-ДПМНЕ, со кои се во коалиција. Советниците Стојан Кулевски, Николче Јанкуловски и Горан Михајловски гласаа воздржано по еден од предлозите на СДСМ, додека нивните коалициски партнери од власта на локално ниво, советниците од ВМРО-ДПМНЕ, беа против. Советникот...

Секој трет тендер со еден понудувач, договорите без оглас тежат 34,8 милиони евра

Речиси секој трет тендер во Македонија е со еден понудувач, покажува извештајот од следењето на јавните набавки спроведени од институциите на централно ниво за периодот јуни - декември 2016 година на Центарот за граѓански комуникации. Ова, како што стои во соопштението, е последица, пред сè, на малата конкуренција евидентирана во првата половина од 2016 година. „Во 2016 година се склучени 605 договори...

Советот за јавни обвинители го прифати предлогот за разрешување на Зврлевски

Советот на јавни обвинители на денешна седница со мнозинство гласови го прифати предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. - На денешната седница членовите на Советот со мнозинство гласови позитивно се изјаснија по предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител на Македонија. Ние уште денеска ќе го доставиме мислењето до Владата заедно со краткото образложение...

„Спас за Валандово“ најави протести доколку Општината не одговори на барањето за референдум

Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ најави дека ќе организира протести и блокади на патишта доколку општинските власти продолжат да ја игнорираат иницијативата за одржување референдум во општината против отворањето на рудникот во областа Казандол. Претседателот на Советот на Општина Валандово, како што соопштија денеска од „Спас за Валандово“, не доставил официјален одговор во законскиот рок од три дена, на предлог-иницијативата...

Овоштарите од Битолско имаат и до сто проценти штети

Од 50 до 100 проценти се штетите во Битолско-пелагонискиот Регион што ги предизвика мразот врз овошките и врз лозовите насади, потврдуваат од подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Битола. Од неделата до сега, екипи на подрачното министерство извршиле увид во Битолско, Могила и во Кукуречани, при што утврдиле дека земјоделците се соочуваат со големи штети по...

Кавги во битолскиот совет за тоа кој е поголем криминалец, Груевски или Заев

Каде да се донираат 1 милион денари, пари од откажаната новогодишна прослава во Битола, и како да се поделат овие средства беше една од точките на дневниот ред од седницата на Советот на Општина Битола, која денеска се претвори во жестока расправија меѓу власта и опозицијата, ама тргна и во сосема друг правец, па советниците се расправаа зошто мандатарот Никола Груевски не успеа...

Битолските советници се скараа за тоа кој прв предложил мерки за загадувањето

Денешната расправа во Советот на Општина Битола за справување со загадувањето, од самиот почеток наликува на пародија. Власта и опозицијата се впуштија во дуел за тоа кој прв предложил мерки против аерозагадувањето. Откако советничката на ВМРО-ДПМНЕ, Олга Лозановска, излезе да ги образложи краткорочните и долгорочните мерки, нејзината колешка од опозицијата, Наташа Петровска од СДСМ, веднаш се побуни. - Кој беше предлагач за оваа...

Речиси две третини од општинскиот буџет на Аеродром за плати и за дотации

На вчерашната 59. седница на Советот на Општина Аеродром, беше донесен буџетот за 2017 година, кој изнесува околу 18 милиони евра и е сличен на годинешниот, се вели во соопштението на Општината. Од него, 11 милиони евра се предвидени за дотации и за плати во основните училишта и во градинките и за општинската администрација. Остатокот, односно седум милиони евра, се...

СДСМ: Глумецот Талески влезе во режисерска фаза

Градоначалникот на Битола, од глумец влезе во режисерска фаза со плановите за Битола, рече советникот на СДСМ, Златко Ќурчиевски, откако на дневен ред на Советот на Општина Битола се најдоа развојните планови за наредните три години. Тој вели дека Талески од изградбата на инфраструктура во станбениот комплекс „Касарна“ направил драма, од ветениот стадион - научна фантастика, а од кружните текови...

Општина Битола предизборно вработи 19 лица

Aдминистрацијата на Општина Битола e зголемена за 19 нововработени лица, обвинија од опозицискиот СДСМ, додавајќи дека вработувањата се реализирани со незаконски решенија. Од партијата тврдат дека одлуката за вработување на поминала на Советот на Општината. Советникот од СДСМ, Благојче Котевски, вели дека со непочитувањето на оваа одлука се направи проблем во буџетот поради исплатата на плати за овие лица, кои досега биле ангажирани...

Талески како во притвор да го кроел општинскиот буџет, обвинува битолската опозиција

Дали градоначалникот Владимир Талески три месеци во куќен притвор го кроеше ребалансот на буџетот? Каде е ветениот стадион, затворениот базен, фонтаните...? Ова беа само дел од низата прашања што советниците од опозицијата ги упатија до колегите од власта откако на седница на Советот на Општина Битола се најде ребалансот на општинскиот буџет. Советничката во Советот на Општна Битола од ВМРО-Народна партија,...

Советниците од Битола се раскараа и се мајтапеа за двојазичноста

Наместо дискусија за ребалансот на буџетот на Општина Битола, советниците од власта и од опозицијата на денешната седница се скараа за двојазичноста. Советникот на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Хаџиев, селата и улиците во Битолско, од говорницата, ги изговараше на македонски и на албански јазик. Тоа предизвика реакции од сите советници. - Ќе се инвестира во селото Лопатица или на албански „Лопатич“. Ќе се асфалтира улица...

Алијанса за позитивна Македонија ќе преговара со опозицијата за претстојните избори

Алијанса за позитивна Македонија (АПМ) на денешното собрание на партијата донела одлука да разговара и да преговара со опозицискиот блок предводен од СДСМ за претстојните избори планирани за 11 декември. На седницата на собранието се отповикале некои и се избрале нови членови на главниот одбор. За претседател на советот на АПМ бил избран Владо Бучковски, а за претседател на партијата бил...

Јанева ја напушти и седницата на Советот на јавни обвинители поради мобинг

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, ја напушти седницата на Советот на јавни обвинители, со образложение дека ѝ се врши мобинг и дека обвинителите ја прашувале за сè само не за извештајот. Откако излезе од салата, таа даде изјава и рече дека е задоволна од начинот на кој течела седницата и во иднина се надева на поголема соработка со Советот на јавни обвинители. - Генерално...

СДСМ: Ниту незаконскиот реизбор на Аневски не го спасува обвинетиот Груевски

„Советот на јавни обвинители ги прекрши законите. Во член 8, став 3 од Законот за Советот на јавните обвинители јасно стои дека мандатот на претседателот на Советот трае две години, без право на повторен избор“, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека „обвинетиот Никола Груевски мисли дека незаконсото доделување на уште еден мандат на неговиот извршител,...

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку...