fbpx
Таг: Совет за етика во медиумите

таг: Совет за етика во медиумите

Бавната динамика на реформите во медиумите во земјава ја загрозува европската интеграција

Исполнувањето на реформите во сферата на медиумите во нашата земја што произлегоа од Договорот од Пржино, сè уште не е целосно завршено. Земјата се движи со бавни чекори кон подобрување на медиумската сфера, што е услов за пристапување во Европската унија, пишува „Порталб.мк“. Според домашните и меѓународните извештаи, нема доволно безбедност за новинарите и воопшто за медиумите во Македонија. „Останува фактот...

ЗНМ, ССНМ и СЕММ се против избрзани решенија за финансирање на медиумите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Независниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите во Македонија (СЕММ) сметаат дека Владата треба да се воздржи од избрзани и недоволно обмислени решенија во медиумската сфера, особено во период на предизборие. „Економската криза предизвикана од корона вирусот влијае на кревката финансиска моќ на медиумите генерално и затоа...

Двојно повеќе портали се пријавиле за платени изборни реклами од оние во регистерот на ЗНМ (инфографик)

Ќе се „опарат“ ли медиумски анонимуси од претстојните парламентарни избори од платеното политичко рекламирање? Ваквото прашање логично се поставува откако во речиси идентичен временски период беа промовирани два регистри на он-лајн медиуми во земјава со огромна разлика во нивниот број. Регистарот на професионални он-лајн медиуми „Промедиа“ беше промовиран од Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во...

Советот за етика во медиумите утврди дека МТВ2 „позајмила“ текст од „Порталб“

Извршната канцеларија на Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) оцени дека вториот канал на „Македонска телевизија“ ги повредил авторските права на порталот „Порталб“, преземајќи негов текст без притоа да го посочи изворот. Одлуката е објавена денеска на веб-страницата на СЕММ. Пред еден месец, жалба до СЕММ поднел новинарот Суад Бајрами, наведувајќи дека телевизискиот прилог со наслов „ИЈЗ за водата во...

Совет за етика: Медиумите најчесто грешат при проверката на вистинитоста на веста

Дури 87 отсто од одлуките на Жалбената комисија на Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) во 2016 година се однесувале на прекршување на првиот и најважен член од Кодексот на новинарите на Македонија – проверка на вистинитоста на веста, односно на фактите. Тоа зборува дека голем број новинари како никогаш да не ја научиле основната лекција, односно...

СЕММ: Насилството врз новинарите продолжува да биде сериозен проблем

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) најостро го осудува вчерашниот физички напад на новинарската екипа на порталот „А1он“ и со загриженост оценува дека инцидентот ги потврдува тенденциозните обиди да се загрози слободата на медиумите и правото на јавноста да биде информирана. Од Советот велат дека ова не е изолиран инцидент, а трендот на насилство и на попречување на...

СЕММ: Професионалното новинарство е услов за функционална демократија

Професионалното новинарство е суштински елемент за функционална демократија и за остварување на интересот и на правата на граѓаните за пристап до вистинити и објективни информации, се вели во соопштението на Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) по повод Светскиот ден за слободата на медиумите. Подобрениот пристап на јавноста до вистинити и објективни информации, стои во соопштението, значи и...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...