fbpx
Таг: Совет на Град Скопје

таг: Совет на Град Скопје

Советниците прифатија бесплатен паркинг во Скопје за лицата со попреченост од другите градови

Советот на град Скопје на денешната седница ја усвои иницијативата со којa се овозможува лица со попреченост од други градови бесплатно да се паркираат во Скопје. Иницијативата беше поднесена на предлог на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, а за неа гласаа сите 35 советници кои беа присутни на седницата. „На ден 16-ти март 2023-та година јавноста беше запознаена со случај каде што...

Со 25 електрични возила нема да се реши аерозагадувањето во Скопје, велат советниците

Советот на Град Скопје денеска ја отфрли предложената одлука на градоначалничката Данела Арсовска за доделување субвенции за набавка на нови еко-возила на хибриден и електричен погон од страна на граѓаните и таксистите. Само пет советници гласаа „за“ оваа одлука, тројца советници гласаа „против“, а 1 беше воздржан, со што таа не беше усвоена од градскиот совет. Горјан Јовановски од советничката...

Вторпат се отфрла барањето на Арсовска за земање кредит за нови автобуси за ЈСП

Само 14 советници од Советот на град Скопје ја поддржаа точката предложена од градоначалничката Данела Арсовска за кредитно задолжување на Градот Скопје кај домашни банки за набавка на нови еко-автобуси за ЈСП-Скопје. Пред одржувањето на седницата, скопската градоначалничка рече дека постојните автобуси се стари и дотраени и не нудат задоволително ниво на услуга за граѓаните. „Со набавката на нови еко-автобуси...

Отфрлена идејата на СДСМ да се отстапи реконструкцијата на Универзална сала на Владата

Советот на град Скопје денеска ја отфрли иницијативата на советничката група на СДСМ за Градот Скопје да го отстапи проектот за реконструкција на Универзалната сала на Владата на РСМ. Оваа точка на дневниот ред не беше изгласана, бидејќи мнозинството советници, иако беа присутни во салата - вкупно 38 на број, одлучија да не гласаат за оваа точка. За идејата...

Иницијативата Владата да ја преземе реконструкцијата на Универзална не се најде на советнички дневен ред

Советниците во Советот на Град Скопје денеска не прифатија да се најде на дневен ред иницијативата Владата да ја преземе реконструкцијата на Универзална сала од Град Скопје. „Реконструкцијата на Универзална сала повеќе од една година стои во место, откако градоначалничката Данела Арсовска реши овој проект да не продолжи“, изјави вчера координаторката на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот...

Градските советници го одбија предлогот милениците да се возат во автобусите на ЈСП

Во автобусите на ЈСП нема да можат да се возат миленици. Советот на Град Скопје не ја прифати иницијативата на „Зелен хуман град“ (ЗХГ), домашни миленици да можат да се возат во јавниот превоз. Во своето образложение на иницијативата, Драгана Велковска од ЗХГ рече дека милениците, додека се возат во јавниот превоз, би биле затворени во транспортер. „Самата иницијатива не ја...

Советот не го одобри предлогот на Град Скопје за кредит за набавка на нови автобуси за ЈСП

Советот на град Скопје денеска не го поддржа предлогот на скопската градоначалничка Данела Арсовска за одобрување на заем во некоја од домашните банки во висина од околу 10 милиони евра за набавка на нови автобуси за ЈСП-Скопје. За предлогот на Арсовска гласаа 15 советници, еден советник беше против, а 18 советници беа воздржани. Советниците се согласија дека ЈСП има потреба...

Трајко Славески вели дека нема услови за свикување седница на Совет за аерозагадувањето во Скопје

Претседателот на Собранието на град Скопје, Трајко Славески денеска изјави дека не е собран потребниот број на советнички потписи за свикување на вонредна седница и нема услови за свикување на истата, откако претходно советниците од СДСМ, ДОМ и ЛДП побараа итна седница на која скопските градски власти ќе донесат мерки за справување со загадувањето на воздухот во Скопје. „Во однос...

СДСМ бара седница на скопскиот совет за загадувањето, Славески бара потписи од третина од советниците

Иако 12 советници на СДСМ и советниците од ДОМ и ЛДП ја потпишаа иницијативата за одржување вонредна седница на која би требало да се дебатираат предлог-мерки за решавање на проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје, според претседателот на Советот на Град Скопје, Трајко Славески не се собрани доволно потписи за свикување на седница. Советничката група на СДСМ во Советот...

СДСМ бара седница на Совет на град Скопје за аерозагадувањето, од ВМРО вината ја префрлаат кај владата

Скопје и утрово се наоѓа на 13-тата позиција во светот на веб-страната IQAir според степенот на загадување на воздухот, кој во моментов е категоризиран како нездрав. И мерењата на Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиентален воздух покажуваат дека насекаде во главниот град среднодневните концентрации на ПМ-10 честички во воздухот биле над дозволената граница од 50 микрограми на...

Советот на град Скопје го усвои буџетот за 2023 година, ВМРО-ДПМНЕ гласаше ЗА, СДСМ воздржано

Советот на град Скопје вчера вечер го усвои градскиот буџет за 2023 година, за чие донесување гласаа 28 советници, вклучувајќи ги и советниците од ВМРО-ДПМНЕ кои изминатиов период се во лоши релации со градоначалничката Данела Арсовска. Скопската градска власт тврди дека за наредната година бил донесен развоен буџет, со социјална компонента и соодветни мерки за домаќинско и штедливо работење на...

Архитектите бараат Скопје да добие улица што ќе го носи името на Константинос Доксијадис

Една од скопските улици да го добие името на грчкиот архитект Константинос Доксијадис, кој имал голема улога во постземјотресната обнова на Скопје. Група архитекти и универзитетски професори поднесоа Иницијатива до Советот на град Скопје и до градоначалничката Данела Арсовска за трајно одбележување на неговиот придонес во обновата на Скопје по земјотресот од 1963 година. Во објавената Иницијатива, тие потсетуваат дека...

ВМРО-ДПМНЕ остана без советничката Ирена Попова во Советот на град Скопје

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ Ирена Попова од денеска не е дел од советничката група на оваа партија во Советот на Град Скопје. Попова од говорницата на градскиот совет кажа дека од денеска дејствува како независна. Ваквата нејзина изјава беше поздравена со аплауз од градоначалничката Данела Арсовска. „Не се плашам и ќе продолжам да работам за она што го ветив на граѓаните во...

Циркузи во Советот на град Скопје: Кој кому ги украл микрофоните за водење седница?

Обвинувања, навреди, полиција и прекинување на седницата е денешниот епилог од собирањето на советниците од Советот на Град Скопје и градоначалничката Данела Арсовска заради одговарање прашања од интерес на граѓаните. Денот во Град Скопје започна со обвинување на претседателот на Советот, Трајко Славески, дека му се украдени микрофоните од страна на Данела Арсовска, па продолжи со повикување полиција од Данела...

Град Скопје нема пари за широка мрежа мерни станици за загадување на воздухот и за Зелен катастар

Нема пари за широка мрежа на нискобуџетни мерни станици за следење на загадувањето на воздухот кои требаше да се постават во целиот град, ниту пак за изработка на Зелениот катастар. Со последниот ребаланс на буџетот на Градот Скопје, што беше изгласан вчера помина само еден предлог на советниците од Зелен хуман град, за отворање на работилница за преработка на...

ВМРО-ДПМНЕ повторно сака промена на имиња на улиците: Од „Ленинова“ во „Аминта III“, од „Блаже Конески“ во „ВМРО“

ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на Советот на град Скопје побара повторно да се променат имињата на улиците, булеварите и мостовите во главниот град. Ваквиот предлог беше ставен на седницата од страна на советничката Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ, а советниците со 24 гласови „ЗА“ од ВМРО-ДПМНЕ, Левица и Алијанса за Албанците прифатија оваа точка да се стави на дневен ред...

Трајко Славески избран за претседател на Советот на град Скопје

Поранешниот министер за финансии и предводникот на советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Славески денеска беше избран за нов претседател на Советот на град Скопје. Зад неговиот избор застанаа 26 советници од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса за Албанците и Алтернатива и ЛДП/ДОМ. Неговиот избор не го поддржаа советниците од СДСМ, ДУИ и Зелен хуман град. И покрај тоа што...

Град Скопје со парични донации за настраданите во пожарот во Тетово

На седницата на Советот на Град Скопје денеска беше изгласана одлуката за доделување на парична помош на семејствата на настраданите поради трагичниот настан што се случи пред еден месец, информираат од Град Скопје. „Градот Скопје, како израз на солидарност кон семејствата на загинатите во пожарот во модуларната болница во Тетово за секое загинато лице на семејство ќе додели парична помош...

Советот на град Скопје ја усвои одлуката за промена на имињата на улиците, опозицијата најавува судска разврска

Листата на имиња на улици, мостови и плоштади на подрачјето на Град Скопје вчера беше усвоена од мнозинството во Советот на град Скопје, на што опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ жестоко се спротивстави и најави дека по судски пат ќе ја укинува донесената одлука на градските советници. На вчерашната седница се расправаше за имињата на 485 улици на територијата на главниот град....

Град Скопје ќе го продолжува булеварот Борис Трајковски кон населбата Драчево

Советот на Град Скопје денеска донесе Одлука за изменување и дополнување на Програмата за уредување на градежното земјиште на подрачјето на град Скопје за 2021 година, со која се предвидува реконструкција и проширување на булеварот Борис Трајковски од населбата Пинтија до Драчево, информираат од Град Скопје. „Станува збор за капитален инфраструктурен проект со кој ќе се продолжи булеварското решение на...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...