fbpx
Таг: Совет на безбедност

таг: Совет на безбедност

Совет за безбедност: Владата да предложи мерки за системот за управување со кризи да биде пофункционален

Лицата од Авганистан прифатени на нашата територија и поставеноста на системот за управување со кризи, беа точките на дневен ред за кои се дискутираше денеска во Кабинетот на претседателот на 13. седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија. „Република Северна Македонија, како членка на НАТО, покажа подготвеност и ги понуди своите капацитети за прифаќање на лицата од Авганистан....

Утре ќе се одржи седница на Советот за безбедност на која ќе се разговара за актуелната состојба со ковид-19

Седница на Советот за безбедност ќе се одржи утре, 19 ноември, со почеток во 12 часот, во Кабинетот на Претседателот „Вила Водно“, информираат од Кабинетот на претседателот. „На седницата, покрај редовните членови на Советот, на покана на претседателот Стево Пендаровски ќе присуствува министерот за здравство, Венко Филипче. На десеттата седница на Советот за безбедност ќе се разговара за актуелната ситуација...

Пендаровски: Вонредната состојба нема да го реши проблемот, потребно е строго почитување на мерките

По завршување на седницата на Советот на безбедност, претседателот Стево Пендаровски изјави дека се информирал за состојбата со ковид-19, која и била единствената точка на расправа на седницата на денешниот Совет. Претседателот оцени дека ситуацијата е исклучително сериозна, а нема да биде полесно ниту следните недели. Оттука тој апелираше граѓаните максимално да бидат претпазливи, одговорни заради себе и најблиските, бидејќи...

Советот за безбедност ja продолжи вонредната состојба за уште еден месец

По предлог на Владата, Советот за безбедност на денешната седница донесе нова одлука со која вонредната состојба се продолжува за уште еден месец. По седницата на Советот, претседателот Стево Пендаровски, во обраќањето рече дека постојната вонредна состојба завршува денеска, а поради истекот на рокот од 30 дена за кој беше утврдена, нема уставно-правен основ за да биде формално правно продолжена. „Затоа...

Средната оценка на државната матура годинава е 3,78, лани била 3,61

Од денеска на пладне, се објавени прелиминарните резултатите од државната матура, што е за 12 дена порано од законскиот рок, информираат во Државниот испитен центар (ДИЦ). Оттаму додаваат дека...