fbpx
Таг: социјални случаи

таг: социјални случаи

МТСП: Додатокот од 1.000 денари за енергетска помош ќе продолжи од октомври до март

По одредени информации изнесени во јавноста за наводно кратење на додатокот од 1.000 денари за корисниците на Гарантирана Минимална помош (ГМП), Министерството за труд и социјална политика (МТСП), се огласи со демант на таквите шпекулации. Министерството објаснува дека дека се работи за паричен додаток кој се исплаќаше на корисниците на ГМП во период на вонредна состојба во државата како своевидна...

Доделени 638 стипендии на учениците Роми во учебната 2020/2021

На учениците Роми запишани во прво и во второ одделение во учебната 2020/2021 година им се доделени вкупно 638 стипендии. Сето тоа во рамките на проектот финансиран од Европската Унија „Редовно часови: Акција за вклучување на Ромите во основното образование“. Овој проект е имплементиран од Фондацијата Отворено општество – Македонија,  Здружението „Центар за образовна поддршка Дендо вас“ и Фондацијата за...

Се запали куќа, дом на осум семејства во центарот на Штип

Пламен и чад ги разбудил дел од осумте семејства кои живеат во трошна двокатница со приземје во центарот на Штип. Пожарот избил околу 8.30 часот во приземјето и брзо се проширил на горните катови. Станарите во брзина ги извадиле децата надвор, а за кратко пристигнале и пожарникарите. „Ме разбуди пламенот и чадот. Ги земав децата, гледам да ги спасам. Почнав...

Банките апелираат граѓаните да го користат електронското и мобилно банкарство и да не прават гужви

Од Македонската банкарска асоцијација апелираат до граѓаните да ги посетуваат филијалите и експозитурите на банките само доколку тоа е неопходно, а во сите други случаи да се настојува да се користат услугите на електронското и на мобилното банкарство, коешто е бесплатно и деноноќно достапно. „Преку овие услуги може да се вршат трансакции и за плаќање на сметки - услуга за...

Повик до граѓаните да пријавуваат лица или семејства на кои им е потребна помош

Меѓуопштинскиот центар за социјална работа на град Скопје (МЦРСР) апелира до граѓаните да го контактираат секогаш кога ќе добијат информација дека е потребна помош и поддршка на некое лице или семејство во ризик. Пријавите ги разгледува специјализиран тим формиран минатата година. Тимот постапува по итни предмети од ранливи категории на корисници на права и услуги во надлежност на  Меѓуопштинскиот центар. Специјализираниот...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги пропушти шансите да ја унапреди социјалната грижа

СДСМ имаше неколку шанси да реализира проекти за граѓаните од областа на социјалата, вклучително и кога Фросина Ременски беше министер за труд и социјала, но, за жал, тие само водеа гола политика и не спроведоа ниту еден проект, порача ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на  Мила Царовска, претседателка на комисијата за труд и социјална политика на СДСМ. „Ваквите ветувања...

Царовска: Новата влада на СДСМ ќе воведе семеен социјален работник

Новата влада на СДСМ планира да го измени Законот за социјална заштита и да воведе семеен социјален работник, кој ќе помага на сите граѓани кои имаат одреден проблем што не можат самостојно да го решат, како различни партнерски односи, конфликти и комуникација со деца, развојни проблеми кај децата, недоразбирања со семејствата и заедницата, порача денеска Мила Царовска, претседателка на...

За да се смири состојбата, во северно Косово треба да се одржат нови локални избори

Имаме три јасни барања - одржување на нови локални избори во северно Косово сега, осигурување на учеството на Србите на овие избори и започнување на работите за воспоставување на...