fbpx
Таг: состојби

таг: состојби

Анѓушев: Извештајот на ЕК реално ги отсликува состојбите во економијата

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, смета дека извештајот на Европската комисија реално, прецизно и точно ги отсликува сите состојби во македонската економија. На новинарско прашање во врска со економските забелешки во овој извештај, на учеството на Дигиталниот самит тој рече дека владиниот План за економски пораст треба да помогне да се подобрат состојбите на кои се укажува, како сивата...

НБРМ: Состојбите во економијата во третиот квартал се подобруваат

По падот на економската активност во првата половина од годината, податоците за домашниот бруто-производ (БДП) покажуваа умерен пораст на годишна основа од 0,2 проценти, се вели во соопштението на Народна банка. „Порастот на активноста во третиот квартал се должи на извозната и на личната потрошувачка, додека инвестициската активност продолжи да се намалува, но со побавно темпо, споредено со претходното тримесечје. Показатели...

Состојбите во економијата се подобруваат, има оптимизам кај фирмите, велат од Комората

Падот на индустриското производство во август за 5,3 проценти во однос на истиот месец лани не е загртижувачки податок, бидејќи состојбата со производството се следи кумулативно, одговори на новинарско прашање директорката на дирекција во Стопанска комора на Македонија, Билјана Пеева-Ѓуриќ. Според неа, падот на индустриското производство за осум месеци е незначително мал во однос на истиот период лани. - Рударството е важен сектор...

Жбогар и Вангеловски разговарале за назадувањето на судството

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска имал средба со претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, на која било разговарано за состојбите во македонското судство. Детали од средбата нема, но Жбогар на социјалната мрежа „Твитер“ кратко соопшти дека: „Со претседателот на Врховниот суд разговаравме што сè треба да се направи за да се запре назадувањето во судството. Правото треба да важи за сите...

Судскиот совет одлучува за вонредно оценување на кандидатите за претседател на Кривичниот и на Врховниот суд

Судскиот совет денеска на затворена седница ќе одлучува за вонредно оценување на кандидатите за претседатели на Основниот суд Скопје 1 и на Врховниот суд на Република Македонија. На седницата, исто така, ќе се разгледуваат и состојбите во Основниот суд Скопје 1, по неодамнешните скандали, преписки и поднесувања кривични пријави меѓу судии. Судскиот совет на седница на 7 октомври распиша оглас...

По судот и ОJO, се јавија и судиите: За непристрасна правда, неопходно е непристрасно судство

По скопскиот кривичен суд и Основното јавно обвинителство, денеска со соопштение за актуелните случувања во правосудството се јави и Здружението на судиите на Република Македонија. Оттаму велат дека со особено внимание ги следат актуелните состојби во судството, „особено прашањата што се однесуваат на независноста, непристрасноста, евалуацијата и на одговорноста“. „Здружението на судиите укажува дека независноста на судството е неопходна за обезбедување...

Поволни очекувања за обемот на производство во преработувачката индустрија

Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во преработувачката индустрија во април годинава, во однос на претходниот месец, е поповолна, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се дека ќе се зголеми, а резервите на готовите производи сe намалени, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на прозводството имаат недоволната странска побарувачка со 25,6 проценти,...

Се очекува зголемување на производството во преработувачката индустрија

Очекувањата за обемот на производството во преработувачката индустрија во наредните три месеци се дека тоа ќе се зголеми, а резервите на готовите производи сe зголемени, објави Државниот завод за статистика. Оценката за економската состојба на деловните субјекти во март е понеповолна во споредба со претходниот месец, а поповолна е во однос на март 2015 година. Оцената за бројот на вработени е дека...

Од почетокот на воената агресија во Украина загинале 234 деца

Вкупно 234 деца се убиени, а над 433 повредени во Украина од почетокот на руската инвазија, јавува украинската новинска агенција „Укринформ“ повикувајќи се на изјава на украинското Јавно обвинителство. „До...