fbpx
Таг: состојба

таг: состојба

ИЈЗ: 45-годишен маж кој имал коморбидитети починал од грип, немал примено вакцина

Во текот на третата недела од 2024 година, регистриран е еден смртен случај поврзан со грип. Се работи за лице на возраст од 45 години од Неготино кое било хоспитализирано во Клиниката за инфективни болести и фебрични состојби, наведено е во последниот извештај за состојбата со грип и заболувања слични на грип, кој го објави Институтот за јавно здравје...

ЦУК: Активен пожар под Солунска Глава на висок и непристапен терен

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информациите од секторот за операции и координација, информира дека пожари на отворен простор вчера имало вкупно 11, oд кои во моментов актиен е уште еден. „Се работи за општина Македонски Брод, над село Белица под Солунска Глава, каде што гори ретка борова шума, сува трева и грмушки. Пожарот е на многу висок и...

Пандемијата со ковид-19 има огромно влијание врз психичката состојба на младите

Пандемијата со ковид-19 има огромно влијание врз психичката состојба на младите, која и онака е подложна на промени, а нивната психа е посебно „чувствителна“ кога се во пубертет, тинејџери или адолесценти. Проблемите посебно беа потенцирани додека тие беа затворени дома, не се дружеа со врсниците, не одеа на училиште. Во однос на тоа како ковид-кризата влијаеше врз младите, психологот Дора...

Во сите ковид центри во земјава се лекуваат 610 пациенти од корона вирус, има 603 слободни болнички кревети

Има вкупно 610 суспектни и позитивни пациенти кои се лекуваат од ковид-19 во сите инфективни одделенија во земјава, од кои 280 се на инфективните оддели во Скопје, а 330 се низ ковид центрите во другите градови. Истовремено, има околу 603 празни болнички кревети, соопшти Министерството за здравство, според извештаите добиени во последните 24 часа. Дневните извештаи во Министерството, кои се...

Градоначалникот на Општина Прилеп, Јованоски бара карантин за градот поради состојбата со ковид-19

Секојдневниот број на новозаболени и просечно по тројца починати заболени од ковид-19 за градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски е причината што тој бара од централниот Кризен штаб да прогласи карантин во градот. „Сметам дека карантин е неопходен за Прилеп. Состојбата е загрижувачка и не смееме да дозволиме да излезе надвор од контрола. Само вчера починаа шест граѓани, а просечно има...

Владата најдоцна до утре вечер ќе прогласи кризна состојба на целата територија во траење од 30 дена

Советот за безбедност на денешната 10. седница ѝ предложи на Владата да прогласи кризна состојба на територијата на целата држава во траење од 30 дена, информираше претседателот Стево Пендаровски на прес-конференцијата по завршувањето на седницата на која се разговараше за состојбата со ковид-19. Пендаровски оваа состојба ја оцени за исклучително сериозна и оттука предлогот за кризна состојба, која на Армијата...

Истражување на Метаморфозис: Наставниците се соочуваат со повеќе проблеми во онлајн наставата

Ситуацијата со техничките помагала, пред сè лаптопи и компјутери, неопходни за одржување на задолжителната онлајн настава се главниот проблем кој се јавува и пред почетокот на новата учебна 2020/21 година. Речиси половина од учесниците (44,5 проценти) изјавиле дека во училиштето, за службени потреби, користат сопствен лаптоп. Додека пак, наставниот кадар, во најголемиот број случаи (84,9 отсто), за службена комуникација...

Оздравени 64 пациенти, потврдени нови 22 случаи на Ковид-19, вкупно регистрирани 1.664

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 64 оздравени пациенти, од кои во Скопје 17, во Куманово 9, Прилеп 12, Тетово 3, Струга 12, Охрид 9, Гостивар 1 и Кичево 1 пациент. Во изминатите 24 часа направени се 145 тестирања, а потврдени се 22 нови случаи на Кковид-19, и тоа во Скопје 13, во Прилеп 2...

ДЗС: Потребите за струја во февруари биле поголеми за 38,5 отсто во споредба со истиот месец лани

Во февруари годинава вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесувала: 758.271 мегават-часови електрична енергија, 25.888 милиони нормални кубни метри (нм3) природен гас, 558.203 тони јаглен и 73.252 тони нафтени продукти, објави Државниот завод за статистика, ДЗС. При тоа, бруто домашното производство на електрична енергија учествувало со 63,4 отсто во бруто потрошувачката на струја, додека 97,6 отсто од вкупната потрошувачка на...

Имотната состојба на пратеници од македонскиот политички блок

Во предворјето на предвремените параламентарни избори „Порталб.мк“ објавува податоци за имотната состојба на пратениците чиј мандат заврши со распуштање на деветтиот по ред параламентарен состав. Овие податоци се важни бидејќи за 30 дена по престанокот на мандатот, сега веќе екс-пратениците се обврзани да достават нови анкетни листови до Државната комисија за спречување на корупција, по што ќе може да...

И извештајот на УНДП укажува на административците кои воопшто не одат на работа

Стотина вработени во подрачните единици на Министерството за одбрана ја напуштиле јавната служба во минативе две години, информираше министерката за одбрана Радмила Шекеринска на минатонеделниот брифинг со новинарите. - Инсистиравме да одат на работа – едноставно објасни Шекеринска како Министерството спонтано се справило со вишокот во корпусот од 350 административци во подрачните, денес регионални, единици, чија работа некогаш беше, а...

Забрана за камиони кај Маврово и Стража, остатоци од снег на коловозите

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни  коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот. Снег со среден интензитет паѓа во Битола, Крива Паланка, Делчево, Демир Капија, Удово, Гостивар, Крушево, Павлешенци, Кочани, Делчево, Смојмирово, Маврово и на планинските превои Стража, Ѓавато и Плетвар. АМСМ информира дека на регионалниот пат од село Рогачево до граничен премин Јажинце поради силен...

Вангеловски побарал од Прибе во реформите активно да бидат вклучени и судиите

Актуелната состојба во судството и препораките од извештајот на експертската група на Европската комисија од 2015 година биле во фокусот на средбата меѓу претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и експертот на Европската Унија, Рајнхрад Прибе. На средбата, како што соопштија од судот, Вангеловски истакнал дека реформите во судскиот систем треба да се спроведат со активно учество на судиите, заради...

Хелсиншки: Бегалците во кампот „Табановце“ дневно добиваат половина литар вода за пиење

Состојбата со бегалците во прифатно-транзитните кампови „Винојуг“ и „Табановце“ во текот на минатиот месец останала непроменета и во овие кампови вкупниот број на бегалци изнесувал 29 лица, се наведува во последниот месечен извештај на Хелсиншкиот комитет за човекови права. Од Хелсиншки информираат дека бројот на бегалци во кампот „Винојуг“ кај Гевгелија е мал, а намалена е и фреквенцијата на движење...

Вклученоста на Ромите во образовниот процес е значително подобрена, велат невладините организации

Состојбата на Ромите и нивното вклучување во образованието етапно се подобрува, како резултат на проектите што ги спроведуваат невладините организации, сметат учесниците на тркалесната маса „Подобрување на состојбата на Ромите во образовните процеси“. Од невладината „Сонце“ велат дека бројката на Роми што се запишуваат во основно и во средно образование е многу зголемена. Ваквиот став го делат и други невладини организации што учествуваа...

Бојко Ноев: Македонија итно да побара превентивна и стабилизирачка мисија на ЕУ

Македонија треба итно да побара превентивна и стабилизирачка мисија на Европската Унија во земјата, вели поранешниот министер за одбрана и амбасадор на Бугарија во НАТО, Белгија и Луксембург, Бојко Ноев, во интервју за бугарската новинска агенција „Фокус“. Писмото на претседателот Ѓорге Иванов до Европскиот совет, САД, НАТО и до Турција, Ноев го оценува како „своевиден СОС-сигнал испратен до меѓународната заедница...

Се зголемуваат заштедите на населението и депозитите, оцени Народна банка

Вчера се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народна банка, на која беа разгледани состојбите и показателите за домашната економија, движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари. Од Народна банка соопштуваат дека има сигнали за стабилизација во економијата и тоа го гледаат преку штедењето на населението и склоноста за располагање со девизи. Kаматната стапка на благајничките записи се намали...

Во прекин сообраќајот на обиколницата на Битола, се вози низ градот

Сообраќајот на патниот правец А3, Прилеп – Битола – Ресен, преку обиколницата кај Битола, е во прекин поради свлечиште и сообраќајот се пренасочува преку градот Битола, извести претпладнево службата за помош и информации на АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози. На повисоките места во западниот и во југозападниот дел од земјава некаде има остатоци од...

Намалена видливост кон Катланово и кон Тетово поради магла

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по на места влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Појава на магла со видливост од 50 до 100 метри има на патните правци Велес - Катланово и кон Тетово. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница -...

Патот од Македонски Брод кон село Здуње сè уште непрооден

Патниот правец Македонски Брод – село Здуње, на кој гравитираат 11 села, сè уште е непрооден за секаков вид сообраќај, соопштуваат од Автомото-сојузот на Македонија. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови по претежно влажни коловози, на места со остатоци од снег на коловозот по интервенција на екипите на „Македонија пат“. Во клисурите и во засеците можна е...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...