fbpx
Таг: Сорос

таг: Сорос

Сорос: Не сум инволвиран во случувањата во Македонија

Бобан Нонковиќ, дописникот на државната новинска агенција МИА, денеска во Брисел, на дебата за интеграција на Ромите, го прашал унгарскиот милијардер и спонзор на Фондацијата „Отворено општество“, Џорџ Сорос, дали преку кризи и нереди сака да ја уништи Македонија. „Немам одговор, не сум посветен на уништување на земјата и не знам како да одговорам, освен да го игнорирам ова“, рече...

Организацијата „Отворено општество“ е непожелна во Русија

Руското обвинителство денеска утврди дека Фондацијата „Отворено општество“ на Џорџ Сорос и Фондацијата „ОСИ асистенс“ не се пожелни во Русија, затоа што, ако што наведуваат од обвинителствто, тие претставуваат закана за уставниот поредок на Русија. Портпаролката на обвинителството, Марина Гридњева, изјави дека одлуката е донесена врз основа на барањето на Советот на федерацијата (горен дом на парламентот) од јули годинава,...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...