fbpx
Таг: соопштение

таг: соопштение

СДСМ, три дена по обраќањето: Груевски продолжува со лицемерство

Груевски добро знае дека на двојните криминални избори во 2014 година, не одлучуваше народот, туку одлучуваа, во име на граѓаните, тој и институциите под негова контрола, реагираа од СДСМ. - Ако Груевски тврди дека тој и неговата власт се фокусираат на своите грешки, тогаш треба да го признае ова зло што им го нанесе на граѓаните и на Република Македонија,...

ВМРО-НП: Ја поздравуваме иницијативата за ослободување на Вранишковски

„ВМРО – Народна партија повеќе години, преку свои објавени соопштенија, настапи и прес-конференции, укажуваше дека судските процеси против владиката Јован Вранишковски, со кои беше осуден на повеќегодишна казна затвор, се мотивирани од политички побуди“, се вели во соопштението од партијата. „ВМРО-Народна партија и денес го задржува истиот став за случајот со Вранишковски и поради тоа ја поздравуваме иницијативата за негово...

„Титоисти“ потсетуваат: На 22 декември – Ден на ЈНА

Здружението „Титоисти“ од Охрид, денеска се огласи со соопштение, сакајќи да потсети на 22 декември, датумот кој народите во поранешната југословенска држава го одбележуваа како Ден на ЈНА. „Во редот големи датуми во СФРЈ, едно од најзначајните места го зазема и 22 декември. Сега е вистинско време, постарите генерации да се потсетат, а оние помладите да научат нешто повеќе за...

Реакција на СДСМ по написите за враќање на опозицијата во Собранието

Владините медиуми постојано се обидуваат, со невистини и со тенденциозно пласирање шпекулации, да ја анализираат работата на СДСМ и на опозицијата и погрешно да ги пренесуваат нејзините ставови, се вели во соопштението на СДСМ. „Последен пример се насловите и текстовите во „Курир“, „Прес24“, „Република“ и останатите владини медиуми, кои немаат никаква врска со вистината и создаваат амбиент на континуирано неточно...

Македонија ќе донира зимска опрема за украинските војници

Македонската влада на денешната седница донесе одлука за донација на зимска опрема кон Министерството за одбрана на Украина. Станува збор за ветровки, џемпери и ќебиња кои се донација од...