fbpx
Таг: сообраќајници

таг: сообраќајници

Поради реконструкција на две сообраќајници, линиите 4А, 5, 5А и 24 од утре по нови траси

Поради почеток на реконструкција на две важни сообраќајници во Скопје, од утре линиите 4А, 5, 5А и 24 ќе сообраќаат по нови траси. Измените се од времен карактер, односно по завршување на градежните работи, овие линии ќе продолжат да сообраќаат по досегашните траси, соопшти ЈСП Скопје. Поради градежни зафати и затворање на улицата „Митрополит Теодосиј Гологанов“, на потегот од кружниот...

Утре и задутре ќе има посебен сообраќаен режим поради Задушница

Поради верскиот празник Задушница на 18 и 19 јуни (петок и сабота) во периодот од 06 до 16 часот на гробиштата во Бутел, Камник и во Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќај, од страна на Одделението за безбедност на патниот сообраќај ќе бидат преземени посебни мерки за безбедно и непречено одвивање на сообраќајот во посочените реони,...

Денеска во Скопје се очекува сообраќаен колапс: Протести, снимање на филм, реконструкција на сообраќајници

Денеска во Скопје ќе се случува сообраќаен хаос и најдобро е доколку немате итна потреба да не го користите автомобилот. Имено, за денеска се закажни три протести, ќе има затворање на улици поради снимање на филм, но во тек се и градежни активности нa сообраќајниците низ градот кои ги изведува Град Скопје. Прв протест кој за денеска е закажан е...

Посебен сообраќаен режим во Скопје в недела, поради Скопскиот маратон и поради снимање филм

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека поради одржувањето на „Виз Ер Скопски маратон 2020“ в недела, 4 октомври, со почеток во 8.30 часот во Скопје ќе биде на сила посебен сообраќаен режим, при што полицијата во одредени периоди ќе ги пренасочува возилата и другите учесници во сообраќајот. Промени ќе има и во трасите на некои линии од јавниот автобуски...

Во Тетово два километра со автомобил се возат половина час (ВИДЕО)

Растојанието од два и пол километри за новогодишните празници за тетовци се претвори во 20 до 30 минути минати во автомобил, а завршувањето на овој потфат значи нови главоболки, бидејќи кога ќе стаса, започнува „борбата“ за наоѓање место за паркирање. Преоптоварениот сообраќај во Тетово го зголемува загадувањето на воздухот, бидејќи повеќето од возилата се од ниски еколошки категории и...

МВР информира за изменет сообраќаен режим поради денешните протести

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска од 17 часот е закажан протест во Скопје организиран од страна на политичка партија со релација на движење од плоштадот ВМРО, десно по улицата Даме Груев право по улицата Васил Главинов, право по булеварот ВМРО, лево по булеварот Илинден до пред зградата на Влада. „Од тие причини ќе бидат превземени мерки за посебен режим...

Викендов посебен сообраќаен режим во Скопје поради три настани

Поради улична трка, автомобилистички натпревар и марш во рамки на кампања, во двата дена на викендот во Скопје ќе бидат затворени неколку важни улици и ќе има посебен сообраќаен режим, соопшти МВР. За меѓународниот натпревар во автомобилизам „Скопје 2018“ во организација на АКК Примо АВЈ – Скопје и утре и задутре во периодот од 7 до 17 часот ќе биде...

Посебен сообраќаен режим за натпреварот Шкендија – Милан

Поради фудбалскиот натпревар меѓу екипите на Шкендија и Милан, што во 20.45 часот ќе се одигра на стадионот „Телеком арена“ во Скопје, Секторот за внатрешни работи Скопје ќе воведе посебен сообраќаен режим за возила и пешаци, согласно подготвениот план за сообраќајно и физичко обезбедување. Како што информираат од МВР, денеска почнувајќи од 15 часот ќе биде ограничено движењето по сообраќајниците...

Град Скопје: Ноќеска и утрово фрлени 155 тони сол на булеварите и на улиците

Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на ноќта и утрово до 7 часот фрлиле 155 тони сол на градските булевари и улици, особено на критичните места. Како што информираат од Град Скопје, нивните екипи и понатаму се на терен и го расчистуваат снегот и мразот од улиците и од тротоарите. Возилата на зимската служба интервенирале на сите...

Ноќеска фрлени 180 тони сол на скопските улици и булевари

Екипите на зимската служба на Град Скопје синоќа фрлиле 180 тони сол на градските улици и булевари и интервенирале на критичните точки, односно на сите мостови, клучки, надвозници, подвозници и на високите зони кон Водно, Пржино и кон Железара, информираат од Град Скопје. Од Градот на возачите им препорачуваат да возат внимателно и да се придржуваат на условите на коловозите. „Потсетуваме...

Најмалку 15 загинати, 22 повредени и 6 исчезнати лица во невремето во Скопје

До утринава во 8.30 часот на скопските клиники бил примени 22 повредени лица во синоќешното големо невреме во Скопје и околината, информираат од Министерството за внатрешни работи. Во временската непогода, според досегашните информации животите ги загубиле 15 лица, а шест се пријавени за исчезнати. Како што информираат од МВР, од невремето, особено во Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, биле пријавени...

„Шарената револуција“ протестираше во Штип, Струмица и во Тетово

Неколку десетици граѓани со блокада на главните сообраќајници во центарот на Штип го почнаа протестот на „Шарената револуција“. Штипјани испратија порака дека сакаат Македонија да ја видат во ЕУ и дека на криминалците местото им е в затвор. Првпат од почетокот на протестите, на штипските поддржувачи на „Шарената револуција“ им се придружи и „Белизе бенд“. - Додека се местевме со инструментите, помина едно момче...

Поплави во Србија, во некои општини прогласена е вонредна состојба

Обилните врнежи од дожд во Србија предизвикаа излевање на реките и поплави. Вонредна ситуација е прогласена во општините Арлија и Лучани, каде што се излеале реките Моравица и Бјелица. Во овие две општини поплавени се повеќето сообраќајници, домови, фабрики и училишта. Нивото на водата во реките е зголемено и во ужичкиот крај, а во некои области поставени се и насипи. Надлежните органи и спасувачките...

Скопје со посебен сообраќаен режим за Водици

Поради чествувањето на големиот христијански празник Богојавление - Водици, утре ќе биде воведен привремен сообраќаен режим на дел од сообраќајниците во Скопје, соопшти Министерството за внатрешни работи. „Поради чествувањето на големиот христијански празник Богојавление -Водици со традиционалниот црковен чин, положување на светиот крст во водите на реката Вардар, на 19 јануари 2016 година, во периодот од 11 часот сè до...

Вечерва ќе се прска против загадениот воздух

Вечерва во 20 часот ќе продолжи третирањето на сообраќајниците со калциум магнезиум ацетат, како една од мерките за намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух, најавија од Град Скопје. „Со средството калциум магнезиум ацетат ќе се прскаат булеварот Свети Климент Охридски и улиците Свети Кирил и Методиј и Јордан Мијалков, во центарот на градот, како и дел од булеварите Србија и...

Невреме го зафати Скопје, сообраќајниците поплавени

Поројниот дожд што попладнево го зафати Скопје, поплави дел од улиците и го отежна одвивањето на сообраќајот и движењето на пешаците. На дел од најфреквентните сообраќајници, како булеварот Никола Карев, односно т.н. Пластичарска улица, Митрополит Теодосиј Гологанов, на улицата кај трговскиот центар „Рамстор“, има собрано поголемо количество вода. Во некои делови од Скопје, паѓаше и град. Од УХМР за попладнето најавија поројни...

МЗШВ: Активно се работи за подигнување на електронскиот систем, базата на министерството е сигурна и етапно се враќа во функција

Електронскиот систем на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на 12-ти овој месец беше цел на хакерски напад од меѓународна хакерска група Black Byte. Нападот предизвика блокирање на редовниот работен...