fbpx
Таг: сообраќајни незгоди

таг: сообраќајни незгоди

Порталб: Утре протести во Тетово за фаталните сообраќајки во индустриската улица

После неколку сообраќајни несреќи и случки во кои имаше жртви во тетовската индустриска улица, активисти утре ќе протестираат токму на тоа место и ќе побараат од општината Тетово да направи физичка поделба на патот и да изгради надвозници. Другите барања ќе бидат соопштени утре, во текот на протестот, пишува Порталб.мк. Еден од организаторите на протестот, новинарот Бесиан Лека, во својот...

Намален бројот на интервенции на Брзата помош кај лица во алкохолизирана состојба и од сообраќајни несреќи

Во периодот од јануари до јули годинава, значително е намален бројот на интервенции на лица во алкохолизирана состојба и лица повредени во сообраќајни несреќи во споредба со истиот период минатата година, што се должи на намалената фреквенција на движење и воведените мерките за спречување на ширење на коронавирусот. Ова го покажуваат статистичките податоци на Службата за итна медицинска помош. „Од...

Сообраќајките со мопед и мотоцикл многу посмртоносни отколку оние со автомобил (инфографик) 

Стапката на смртност кај учесниците во сообраќајот со мопед и мотоцикл е драстично повисока отколку кај возачите на патничките моторни возила, покажа анализата на  податоците од Државниот завод за статистика која ја направи тимот на Мета.мк.   Иако гледано во апсолутни бројки загинати мотоциклисти има многу помалку од загинати возачи на автомобили, стапката на смртност при сообраќајни несреќи е за 7,5 пати повисока за возачите на мотоцикли. Пресметките се...

МВР: Вчера 10 сообраќајни незгоди и 66 казнети возачи во Скопје

Вчера на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле 10 сообраќајни незгоди, во кои кај едно лице биле констатирани тешки телесни повреди, а осум поминале со лесни повреди, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. Полицијата, како што информираат од МВР, вчера издала вкупно 66 мандатни платни налози, односно казни, додека 74 возила биле подигнати од службата „пајак“. „Од преземените...

Форумот на слободоумни патриоти бара оставка од Диме Спасов

Форумот на слободоумни патриоти го повикa дополнителниот заменик-министер Диме Спасов да си поднесе неотповиклива оставка од функцијата што ја врши. „По Вашето лудување во алкохолизирана состојба по скопските улици, во кое уништивте државен и приватен имот, ја злоупотребивте Вашата функција, сторивте неколку кривични дела, како и Вашето непочитување на овластен државен орган, во овој момент најмалку што може да направите е...

СДСМ: Диме Спасов мора да понесе одговорност

Диме Спасов не смее повеќе да се појавува до нашите деца во градинките, во социјалните центри, ниту има повеќе морално право да говори за права и за одговорности на граѓаните, велат од СДСМ. „Овој човек, дополнителен заменик-министер за труд и социјална политика во Владата, возел пијан! Користел службено возило надвор од работно време, дури возилото не е од министерството каде што...

Спасов дал исказ во полиција за сообраќајните незгоди и ги избегнал новинарските прашања

Дополнителниот заменик-министер за труд и социјална политика, Диме Спасов, ги избегна новинарските прашања по дадениот исказ во полициската станица во Карпош, јавува „Нова ТВ“. Спасов со возило со затемнети стакла пристигнал во станицата околу 20 часот за полициска забелешка по синоќешните случувања откако, според записникот, удрил со службен џип во два автомобила, по што побегнал. Дел од медиумите напишаа дека Спасов...

МВР: Диме Спасов предизвикал две сообраќајни незгоди и со трчање избегал

Министерството за внатрешни работи попладнево излезе со соопштение за сообраќајката што синоќа се случи кај Агенцијата за катастар во општина Карпош, за која се велеше дека ја предизвикал дополнителниот заменик-министер за социјална работа, Диме Спасов. Во соопштението на МВР се вели дека возачот со иницијали Д.С. предизвикал две сообраќајки со возилото марка „туарег“ и избегал, а на полицијата ѝ се пријавило некое друго...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...