fbpx
Таг: сонце

таг: сонце

Денеска вистински пролетен ден со температури до 25 степени

Во Македонија денеска времето ќе биде сончево и топло со температури до 25 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде слично, сончево и топло, со максимална температура до 22 Целзиусови степени. Утре времето претпладне ќе биде сончево и топло, а попладне ќе има услови за локален дожд и грмежи, особено во планинските подрачја. Од среда ќе настапи нов влажен и студен бран.

Сончево време со умерена облачност и слаб ветер од северозападен правец

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 16 Целзиусови степени. Во Скопје слично свреме со максимална температура до 15 Целзиусови степени. За викендот и на почетокот на следната недела не очекува топло време со пораст на дневните температури. Во недела...

Денеска сончево време, утре дожд и снег

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер. За утре, пак, се очекуваат нови врнежи од дожд и снег на планините. Потоа следува период на стабилно и суво време со пораст на дневните температури, кои од недела и во првите денови од следната недела на места ќе го надминат 20-тиот...

Топол и сончев ден денеска

Во Македонија денеска времето ќе биде сончево и топло, со умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец. Утринската температура се движеше од -1 до 5 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 14 и 24 степени. Во Скопје слично време, сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската...

Сончево и топло време со температура до 19 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Температурата ќе се движи од минус еден до 22 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура од 5 до 19 Целзиусови степени. Во следните денови ќе се задржи стабилно и топло време со мала до умерена облачност. Максималните температури...

Сончево, топло и суво денеска, почнува период со повеќе сонце

Времето во Македонија денеска ќе биде стабилно и суво, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер, претежно од југозападен правец. Утринската температура беше меѓу  -6 и 2 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 14 до 18 степени. Во Скопје и околината слично време. Утринската температура падна на околу  -3 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне...

Сончево време, со умерен северозападен ветер

Времето денеска ќе биде умерено облачно со слаб до умерен североисточен ветер. Температурата ќе се движи од минус 14 до седум Целзиусови степени. Во Скопје, слично време, со температура од минус 7 до 5 Целзисови степени. Утре ќе биде сончево и потопло со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Ќе има благ пораст на температурите.

Топло време со температура до 19 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус четири до нула, а дневната од девет до 19 Целзиусови степени. Во Скопје, слично време утринската температура ќе се спушти до минус еден, а дневната ќе достигне до 15 Целзиусови степени.

Сончево со умерена облачност и ветер

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи. Утринската температура се движеше од -3 до 3, а дневната ќе се движи во интервалот од 3 до 13 Целзиусови степени. Во Скопје, слично време, сончево со мала до умерена облачност и со...

Сончево со умерена облачност и слаб снег

Времето денеска ќе биде сончево со умерна облачност и со слаб до умерен северен ветер. Претпладне во западните делови ќе има услови за слаб снег. Утринската температура ќе се движи од минус девет до минус два, а дневната од минус четири до три Целзиусови степени. Во Скопје слично време, сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Утринската...

Сончев ден со мала облачност денеска

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер. Претпладне по одделни котлини ќе има услови за појава на магла, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Дневната температура ќе се движи од 4 до 12 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде слично, сончево со мала до умерена облачност и со слаб...

Студено утро со температурa под нулата, сончево време во текот на денот

Температури под нулата изутринава има во цела Македонија, а најниските се измерени во Берово 10 Целзиусови степени под нулата и во Скопје минус осум Целзиусови степени. Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Максималната температура ќе се движи од 6 до 12  Целзиусови степени. Под влијание на влажен бран утре попладне...

Сончево и студено време со ветер

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност и ветер, поголема во западните делови на Македонија. Минималната температура ќе достигне минус 6 Целзиусови степени во Западна Македонија. Во Скопје слично време со температура од минус 2 до 7 Целзиусови степени. Во текот на денот ќе дува слаб северен ветер.

Времето денеска со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места снег

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност која во текот на денот повремено ќе се зголемува. Доцна попладне ќе има повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег, претежно во јужните и западните делови од земјата. Ќе дува умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус пет до три, а...

Облачно време со умерен јужен ветер

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од шест до 14, а дневната од 18 до 27 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе се искачи до 25 Целзиусови степени. Продолжува периодот на умерено облачно и топло...

Сончево и потопло време со умерен ветер

Времето денеска ќе биде претежно сончево и потопло. Преку денот ќе дува умерен југоисточен, а во западните делови повремено засилен југозападен ветер. Минималната температура во земјава ќе се спушти во интервалот од три степени под нулата до пет Целзиусови степени, а максималната ќе достигне од 15 до 23 Целзиусови степени. Во Скопје, слично време утринската температура ќе се спушти до два,...

Времето сончево со умерена облачност и температура до 28 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура се движи од 2 до 10 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 22 и 28 степени, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Скопје слично време, сончево со умерена облачност и со умерен северен ветер. Утринската темптература се спушти до...

Сончево време со мала облачност

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и слаб југоисточен ветер, е прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринската температура се движи од 1 до 9 Целзиусови степени, додека дневната ќе изнесува меѓу 22 и 27 степени. Во Скопје времето ќе биде претежно сончево. Утринската температура се спушти до 7 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до...

Сончево со мала облачност на југот и температури до 28 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево, со мала облачност во јужните делови. Ќе дува слаб источен ветер, вели временската прогноза на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринската температура се движи од 2 до 10 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 21 и 28 степени. Во Скопје сончево време, со слаб ветер од североисточен правец.  Утринската темптература се спушти до...

Сончево и топло денеска

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. Во североисточниот дел од земјава ветерот ќе се засилува и се очекува брзината на ветерот да достигнува до околу 40 километри на час. Утринската температура се движеше од 1 до 7 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 17 и 27 степени. Во Скопје...

„е-Општество.мк“: Превенцијата и едукацијата на општеството се најсилното оружје за кибер-безбедност

Мора да имаме образовани и едуцирани граѓани со знаења и вештини за да се соочиме со предизвиците на кибер безбедноста, додека државата мора да биде ефикасна и да гарантира...