fbpx
Таг: сонце

таг: сонце

Сончево време со мала до умерена облачност

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. УВ-индексот ќе изнесува 8. Утринската температура ќе се движи од девет до 18 степени, а дневната температура ќе се движи од 23 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе достигне...

Сончево време со северен ветер

Времето денеска ќе биде сончево, со мала локална облачност и со слаб до умерен северен ветер. Дневните температури ќе се движат од 19 до 32 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе биде 9.

Сончево и топло време, попладне локална појава на грмежи и врнежи

Денеска времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Попладне, претежно во северните и западните делови, ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе биде од 10 до 19, а максималната од 28 до 38 Целзиусови степени. Во Скопје сончево со мала до умерена...

Претпладне сончево време, попладне со услови за невреме

Денеска во земјава ќе преовладува сончево време со максимална температура до 35 Целзиусови степени. Во попладневните часови на места ќе има пороен дожд и грмежи. Локално ќе има услови за појава на поинтензивни процеси во форма на невреме. Во Скопје слично време со максимална температура до 32 Целзиусови степени.

Претпладне топло, попладне со услови за локален дожд и грмежи

Времето претпладне ќе биде сончево и топло, попладне со локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од 13 до 21, а дневната температура од 27 до 38 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе достигне до 20, а дневната температура до 35 Целзиусови степени. Потоа до вторник следува период на сончево,...

Времето претпладне сончево, попладне со дожд и грмежи

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме. Ќе дува умерен североисточен ветер. Дневната ќе се движи во распонот од 23 до 34 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 7. Во Скопје слично време, претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Дневната ќе...

Сончево и топло, во некои делови со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево и потопло, со мала до умерена облачност. Во крајните западни и источни делови ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Дневната температура ќе изнесува меѓу 24 и 35 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време, сончево и потопло со мала до умерена облачност. Дневната температура ќе се искачи до...

Претпладне сончево, попладне со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево и топло со умерена облачност, околу пладне и попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 24 до 33 Целзиусови степени.УВ-индексот ќе...

Претпладне многу топло, попладне со пороен дожд

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Како што соопшти Управата за хидрометеоролшки работи, утринската температура ќе се движи од 12 до 18, а дневната од 27 до 35 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе биде 8. Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена...

Сончево и топло време со температура до 30 степени

Денеска ќе преовладува сончево и топло време, со мала до умерена облачност. Попладне во крајните источни делови ќе има услови за краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе биде помеѓу 10 и 16, а максималната ќе достигне од 26 до 33 Целзиусови степени. УВ индексот ќе има вредност 9. Во Скопје слично време со температурата до 30 Целзиусови...

Облачно време, попладне со услови за пороен дожд и град

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со локален дожд, а од пладневните часови нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и повремено засилен ветер и услови за појава на град. Утринската температура ќе се движи од шест до 15, а дневната температура ќе се движи од 13 до 26 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе достигне до 13,...

Претпладне сончево, попладне со пороен дожд

Времето ќе биде сончево и топло со умерена облачност и слаб до умерен ветер од западен правец. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи од осум до 14, а дневната температура ќе се движи од 16 до 30 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе достигне до 12, а дневната...

Времето денеска сончево и топло, со локални поројни дождови

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од јужен правец. Попладне ќе има локална појава на дожд и грмежи. Максималните дневни температури на воздухот ќе се движат во интервал од 17 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје се очекува слично време, односно променливо облачно со сончеви периоди, а во попладневните часови се очекува...

Умерено облачно и топло време денеска

Времето денеска ќе биде сончево, со умерена облачност и со умерен ветер од западен и југозападен правец и релативно високи температури. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, претежно во планинските подрачја. Дневната температура ќе достигне од 18 до релативно високи 27 Целзиусови степени. Во Скопје сончево време, со умерена облачност и со слаб до умерен југозападен ветер. Температурата ќе се...

Сончево време, со мала облачност

Времето во земјава ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Попладне со локален дожд и појава на ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура се движеше од 5 до 10 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува меѓу 13 и 24 степени. Во Скопје ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Утринската температура достигна до...

Претпладне сонце, попладне дожд и град

Времето во земјава денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, и услови за изолирана појава на град. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од четири до 10 степени, а дневната температура ќе се движи од 14 до 25 Целзиусови степени. Во...

Променливо облачно со локални врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд проследени со грмежи и засилен ветер, особено во северните и источните делови. Утринската температура се движеше од 2 до 10 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува меѓу 9 и 23 степени. Во Скопје ќе биде ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, проследени со грмежи и засилен...

Од денеска до понеделник сончево и топло, од вторник облаци и дожд

Во Македонија денеска ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе се движи во интервал од 15 до 21 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе достигне до Целзиусови 19 степени. До понеделник времето...

Денеска сончево, попладне облачно со дожд

Времето во Македонија во утринските и раните попладневни часови ќе биде сончево, а потоа ќе настапи наоблачување, на крајниот југ и југоисток од земјава со  локален дожд и ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен северен ветер, кој во горниот тек на Повардарието повремено ќе засилува. Дневната температура ќе се движи од 13 до 20 Целзиусови степени. Во Скопје температурата ќе...

Претпладне сончево и топло, попладне можни врнежи од дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло, во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи, особено во планинските подрачја. Утринската температура ќе се движи од еден до седум, а дневната од 16 до 22 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до 20 Целзиусови степени.  Следува период на...

Македонија ќе донира зимска опрема за украинските војници

Македонската влада на денешната седница донесе одлука за донација на зимска опрема кон Министерството за одбрана на Украина. Станува збор за ветровки, џемпери и ќебиња кои се донација од...