fbpx
Таг: СОНК

таг: СОНК

СОНК ќе учествува на најавениот протест на Конфедерацијата на слободни синдикати

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура денеска соопшти дека ќе учествува на најавениот протест на КСС закажан за 15 април. Тие тврдат дека надлежните немаат слух за заштита на нивните интереси и затоа мора да ги бараат преку јавно незадоволство. Во своето соопштение тие потенцираат дека бројни се примерите за раскинување на договори за работа страна на работодавачите врз...

СОНК не се согласува со предлогот на Заев, да се намалат платите во јавната администрација

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) информира дека не се согласува со предлогот на лидерот на СДСМ, вработените во јавниот сектор и јавна администрација на државно и локално ниво да земат минимална нето-плата од 14.500 денари за месеците април и мај.   „Предлогот за намалување на платите во јавниот сектор за повеќе од 50 проценти, во нашето членство предизвика...

Зголемување на платите во образованието за 10 отсто од април идната година

Владата на вчерашната седница ја усвои информацијата за покачување на платите за 10 отсто во основното, средното и високото образование и во науката, почнувајќи од исплата на платата за април 2020 година. Откако ќе биде постигната спогодбата со Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК), вкупното зголемување на платите од април идната година ќе изнесува 20 отсто, информираат од...

Неделков: Ако не ни ги покачат платите, ќе има генерален штрајк кој ќе трае со денови

Ако надлежните во Министерството за образование и наука (МОН) и Владата, не ги послушаат нашите барања за зголемување на платите на наставниците, со што би се вратило достоинството на професијата, во октомври ќе организираме генерален штрајк кој ќе трае со денови, се` до исполнување на барањата. Ова за „Мета“ го изјави Јаким Неделков претседателот на Синдикатот за образование, наука и...

Од СОНК бараат зголемувањето на платите да биде повеќе од пет отсто и да почне од јануари

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија – СОНК се залага зголемувањето на платите од пет осто во овие дејности да биде од први јануари, а не од септември 2019 година. – Со пет отсто апсолутно не сме задоволни. Платите се далеку под просекот. Ако просечната месечна плата е околу 24 илјади денари, просечната плата во образование...

СОНК: Државните пари се трошат нефукционално

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК), се огласи со реакција на распределба на буџетските пари во културата на граѓанските организации. Велат дека станува збор за нефукционално трошење државни пари во дел од проектите. „Всушност со ништо не ја отсликуваат, презентираат или воздигнуваат културата во Република Македонија, особено не преку финансирање на проекти кои во најмала...

СНП: Барањата на СОНК се легитимни, СОНК нe

Иницијативниот одбор за формирање на Синдикат на Наставнички пленум (СНП) реагира на најавата на Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) да организира штрајк пред Министерството за образование и наука, велејќи дека иако барањата на штрајкот под патронат на Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) се легитимни, но СОНК не е. „Протестира СОНК, под патронат на КСС. Ние, Иницијативниот...

Неделков: Се прави хајка против СОНК за да се разбие единството на синдикатот

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија е цел на напади и на организирана хајка од страна определени медиуми и политичка партија, кои имаат цел да го разбијат единството на синдикатот, вели претседателот на СОНК, Јаким Неделков. - Во изминатите седмици, наша проценка и тврдење е дека врз СОНК се врши организирана, диригирана и оркестрирана хајка за...

СОНК: СДСМ го урива нашиот углед

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) обвини дека СДСМ прави повреда на уставно загарантираното право на синдикално организирање и активност, а во исто време со притисоците што ги врши врз СОНК прави кривично дело. „Вчудоневидува фактот што потпретседател на СДСМ преку прес-конференција, одржана на 23 септември, вршеше невиден напад врз најголемиот синдикат во државата, а на протестот организиран од страна...

СОНК бара Заев да им се извини на синдикатите

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) денеска реагираше на повикот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, сите синдикати да се приклучат во народниот фронт на опозицијата. Од СОНК бараат извинување од Заев затоа што, како што велат, синдикатите не требало политички да дејствуваат. Според СОНК, членовите на синдикатот сакаат кризата во Македонија да заврши што побргу. „Ја известуваме целокупната македонска...

Министерот Адеми присуствуваше на конгресот на СОНК во Струга

„Министерството за образование и наука (МОН) и Синдикатот за образование наука и култура (СОНК) се долгогодишни партнери и сè што работиме е во насока на подобрување на образовниот процес во сите негови сегменти“. Ова денеска го истакна министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, на шестиот конгрес на СОНК во Струга. – До сите заеднички ставови сме дошле благодарение на постојаните средби, на...

Масовно се потпишуваат истапници од СОНК во Битола

Масовно се земаат истапници од СОНК во Битола, тврдат членови на синдикатот од образованието. Вработените во битолското образование изминатите неколку дена го откажувале членството и веќе не сакале да плаќаат членарина на синдикатот, на чие чело е Јаким Неделков, бидејќи не ги исполнил ветувањата пред штрајкот и со прекинот на штрајкот. Овој месец регионалната организација на СОНК во Битола доби нов...

СОНК ја разрешил регионалната претседателка на синдикатот во Битола

Советот на СОНК ја разрешил регионалната претседателка на синдикатот во Битола, Фанче Јошевска. Ваквата одлука на СОНК, Јошевска ја толкува како правно неиздржана. Кога Јошевска била исклучена од функцијата, воопшто не била ниту официјално поканета на состанокот, а во решението за нејзиното разрешување немало ниту правна поука дека може да се жали на таа одлука. - Без основа, без аргументи и...

Интернационалата за образование задоволна од компромисот меѓу МОН и СОНК

Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, и претседателот на СОНК, Јаким Неделков, имаа средба со генералниот секретар на светска федерација на синдикати и организации во областа на образованието - Интернационалата за образование, Фред ван Лејвен, на која сите го искажаа задоволството од постигнатиот компромис меѓу МОН и СОНК. - На средбата дискутиравме за активностите и за проектите во образованието и...

МОН подготвува измени на законите за основно и за средно образование

Министерството за образование подготвува измени на законите за основно и за средно образование заради исполнување на одредбите договорени со Спогодбата меѓу Министерството за образование и наука и СОНК, пишува „Академик“ (akademik.mk). „Со законот за изменување и за дополнување на Законот за средното образование и со законот за изменување и за дополнување на Законот за основното образование, се врши изменување и...

Битолски наставници со петиции за смена на Јаким Неделков

Наставници од неколку училишта во Битола почнале да потпишуваат петиции за смена на претседателот на СОНК, Јаким Неделков. Покрај за него, се бара морална одговорност и оставка и од почесниот претседател на СОНК, Дојчин Цветаноски. Во една од петициите потпишана од наставници, претставници на синдикатот од Техничкото училиште во Битола, се вели дека се бара оставка од Неделков поради „непочитување на...

Синдикат на култура: Дали СОНК нешто направил за вработените?

„Зачудува фактот што Синдикатот на образованието излегува со соопштение дека ја застапува културата и се бори за неа. За жал, изминатава деценија, вработените во културата имаат длабок впечаток дека се само буквата К во нивното име. Постоењето на хибриден синдикат во кој неприродно се врзани образованието и културата е незамисливо во 21 век. Впрочем и практиката покажа дека СОНК нема...

„Цивил“: Заканите на СОНК се срамен преседан во синдикалното дејствување

„Наставнички пленум“, зедно со пленумите на студентите, средношколците и на професорите, добија уште еден непринципиелен непријател – нивниот синдикат, Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК), велат од „Цивил“. „СОНК врши притисок и своевиден мобинг на своето членство во обид да се заштити владата на начин кој е очигледен до вулгарност. Заедно со владата и со ресорното министерство, СОНК...

СОНК: „Наставнички пленум“ да биде соодветно санкциониран

Советот на СОНК на седницата одржана вчера донел заклучок да се задолжат синдикалните организации на СОНК од чиј состав има членови во „Наставнички пленум“ да бидат соодветно санкционирани бидејќи, според СОНК, „Наставнички пленум“ досега има направено безброј директни напади врз Синдикатот. „Се задолжува највисокото раководство на СОНК да покрене соодветни судски постапки преку адвокатската канцеларија против сите поединци или групи...

МЕСО: СОНК направи грешка со прекинување на штрајкот

Мултиетничкиот синдикат на образование (МЕСО) смета дека раководството на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) направило грешка прекинувајќи го штрајкот и оневозможувајќи да се решат многу прашања во сферата на образованието. ОД МЕСО ги оценуваат како недоволни и половични резултатите од преговорите помеѓу Министерството за образование и наука и СОНК во врска со наградувањето и казнувањето на наставниците врз...

Руските сили нападнале 40 градови во Донбас, гранатирани населени места во повеќе региони

Украинските власти тврдат дека руските сили нападнале повеќе од 40 градови во Донецкиот и Луганскиот регион во најжестоката офанзива од почетокот на руската агресија врз Украина. Укринформ јавува за...