fbpx
Таг: Сојуз на стопански комори

таг: Сојуз на стопански комори

ССКМ издава меѓународен сертификат „Знак за безбеден туризам“ за сигурност на домашните и на странските туристи

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ) во соработка со Министерството за економија, со цел да се гарантираат безбедни услови за престој и за користење на услуги во угостителските објекти, хотелите, мотелите, автокамповите, издава меѓународно признат сертификат за безбедност „Safety Travel Stamp“ односно „Знак за безбеден туризам“. Како што соопштија од ССКМ, со овој сертификат се потврдува дека објектите...

ССКМ: Итно донесување на петтиот пакет мерки и директна финансиска помош за спас на туристичко-угостителскиот сектор

Ана Марија Алексова фото: ССКМ
Туристичко-угостителскиот сектор е во исклучително тешка состојба, а деловните субјекти не можат да ги подмират достасаните обврски и се принудени да ја прекинат својата деловна активност, велат од Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ). Оттаму додаваат дека се доведува во прашање одржувањето на голем број работни места. „Ако итно не се исплати поддршката со петтиот пакет на...

ССКМ бара формирање на посебен фонд за заздравување на женското претприемништво во услови на пандемија

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ), Здружението на бизнис жени и Федерацијата на фармери покренуваат иницијатива за формирање на посебен фонд за финансиска поддршка на женското претприемништво, со барање да се изготват родово поделени статистики за проблемите од кризата и да се креираат мерки за заздравување на женското претприемништво. На жените им е потребна поголема поддршка преку пристапот...

ССКМ: Угостителско туристичкиот сектор најмногу страда во ковид кризата, потребна континуирана поддршка

Туризмот и угостителството кои имаат значителен придонес во домашната економија се најпогоден сектор во актуелната ковид криза, каде загубите кај голем број правни субјекти беа и се уште се 100 процентни, соопштија од Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ).  „Овој сектор влезе во период на рестрикции и мало подобрување на состојбите имаше во летниот период кога некои субјекти ја...

Арсовска: Институциите в година да се посветат на владеење на правото и сузбивање на сивата економија

Во следната година државата треба да се стреми кон систем кој ќе гарантира сигурност и стабилност на работните места и на економијата, воопшто, а и важно е да се инсистира на овозможување на подобро деловно опкружување, каде секој ќе има еднаква шанса за успех и напредок, посочува во својата изјава претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ),...

ССКМ додели признанија за македонски квалитет на 10 претпријатија

Десет претпријатија го добија престижното признание за македонски квалитет, што традиционално, секоја година го доделува Сојузот на стопански комори на Македонија, ССКМ. Под покровителство на претседателот Стево Пендаровски, во претседателската резиденција „Вила Водно“ денеска се доделија признанијата на претпријатијата кои придонесуваат за развојот на македонската економија и го афирмираат македонскиот квалитет во земјата и надвор. Пендаровски и претседателката на ССКМ,...

МЖЗПП и Сојузот на стопански комори ќе соработувааат за заштита на животната средина преку учество на мали и средни фирми

Министерството за животна средина и просторно планирање и Сојузот на стопански комори на Македонија, ССКМ, склучија меморандум за соработка. Целта на меморандумот е да се интензивира соработката во заштитата на животната средина на национално ниво, а врз основа на потребата за унапредување на корпоративната одговорност и отчетност во таа област, како и за понатамошно унапредување на националната и меѓународна...

Арсовска: Зголемен пласман на македонските производи ќе го помогне економскиот раст

Затворањето на економијата и ограниченото движење поради рестриктивните мерки за спречување на ширењето на корона вирусот ја предизвика најдлабоката рецесија на економија за што е показател падот од 12,7 отсто на бруто домашниот производ. Иако, намалување се бележи во речиси сите носечки структурни елементи на БДП, сепак евидентен е падот на извозот на стоки и на услуги кој во...

Занаетчиите и транспортерите бараат дополнителни мерки за помош од владата

Предлози за усвојување на нови мерки до владата испратија занаетчиите и транспортерите како едни од најпогодените од кризата со корона вирусот во земјава. Од Занаетчиската комора бараат ослободување од плаќање придонеси додека трае пандемијата со корона вирусот, субвенционирање на платите за сите занаетчии, ослободување од плаќањето аконтација на данокот за личен доход, како и вклучување на занаетчиите во кредитните...

Анѓушев: 40 милиони евра за компаниите преку ИПА-програмата за 2019 година

На денешната средба со компаниите членки на Сојузот на стопански комори ССК, вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев им порача дека може да ги користат средствата предвидени во третиот столб од Програмата за економски пораст, а кои се даваат преку Фондот за иновации. Компаниите за овие мерки може да конкурираат во март и во јуни, врз основа на резултатите од...

Груевски зад затворени врати ги слуша предлозите на бизнисмените

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заедно со економскиот тим, разговара со бизнисмените кои се дел од Сојузот на стопански комори за да ги слушне нивните предлози и мерки, кои потоа ќе биле вметнати во програмата на партијата за претстојните парламентарни избори. - Се консултиравме со граѓаните, преку трибини и тој дел го сублимираме и ќе ги извлекуваме најдобрите идеи. Сега е на...

ССК: Половните возила се најголеми загадувачи на воздухот

Најголеми загадувачи не се индустриските објекти и огревното дрво, туку проблемот со загадувањето на воздухот најдиректно го лоцираме во увозот на половни возила, вели Митко Алексовски, претседателот на Сојузот на стопански комори. - Половните возила немаат заштитни филтри и катализатори и емитуваат огромно количество штетни честички во воздухот. Најголемите загадувачи, старите возила, не ги исполнуваат декларираните европски нормативи и ја...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...