fbpx
Таг: Сојуз на синдикати

таг: Сојуз на синдикати

Вработените на УКИМ ќе добијат значително повисоки плати, соопшти Сојузот на синдикати

УКИМ
Собранието на РСМ, односно претседателот Талат Џафери и претседателот на Сојузот на синдикати проф. д-р Ангел Ристов денеска потпишаа колективен договор со кој во 2024 и во 2025 година сите вработени на најстариот универзитет во државата „Св. Кирил и Методиј“, ќе добијат значително повисоки плати. Како што за Мета.мк вели проф. Ристов, се чека одлуката за колективниот договор да...

Мајхошев: Социјалниот дијалог сведен само на ССМ и ОРМ

Законот ги елиминира шансите други, помали синдикати и организации на работодавачи да ја водат синдикалната борба, поради превисоките критериуми за репрезентативност. Според важечките, социјалниот дијалог во државата се води на ниво на само две организации: Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) и Организацијата на работодавачи на Македонија (ОРМ) и тоа треба да се смени, вели професорот Андон Мајхошев  од...

Дарко Димовски избран за претседател на ССМ на вонреден конгрес

Сојузот на синдикати на Македонија денеска на вонреден конгрес го избра досегашниот в.д претседател Дарко Димовски за нов претседател на ССМ. Тој беше избран преку јавно гласање со мнозинство гласови. Неговиот противкандидат, Пецо Грујовски од УПОЗ, изјави дека ова бил најконтроверзниот конгрес. – Во оваа пригода немам што да изјавам освен дека изгубија Сојузот на синдикати на Македонија и работниците - изјави...

ССМ поднесе кривична пријава против Ременски

Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), Живко Митревски, поднел кривична пријава против министерката за труд и социјална политика од СДСМ, Фросина Ташевска-Ременски, и против пет други лица за злоупотреба на службената положба и овластување. Според Митревски, врз основа на фалсификуван документ за донесена одлука од наводно одржана седница на Советот на ССМ, Ременски донела решение за негова смена...

Потрошувачката кошница во септември изнесувала околу 500 евра

Потрошувачката кошница во септември изнесувала 32.263 денари за едно четиричлено семејство, пресмета Сојузот на синдикати на Македонија. Најмногу од парите или 13.345 денари се трошат за храна и за пијалоци, потоа за комуналии и опрема за домот и за одржување, за кои се издвојуваат 10.468 денари. За хигиена се потребни 2.272 денари, за превоз 2.339 денари, а за обувки и за...

Вредните средношколци и идни угостители од „Лазар Танев“ во новата епизода на „Шорткат“

Екипата на „Шорткат“ беше во посета на скопското угостителско училиште „Лазар Танев“, каде ги затекнавме вредните средношколци како подготвуваат храна во кујните, „печејќи“ ги тестото и занаетот што го...