fbpx
Таг: сој Омикрон

таг: сој Омикрон

Д-р Ивана Стојаноска: Кај нас сите се „онлајн лекари“ и не ги почитуваат советите на докторите

Бројот на заболени од ковид деновиве варира, зависно од ден на ден. Новиот бран на вирусот започна со откривањето на сојот Омикрон како уште една мутација што во светот беше регистрирана кон крајот на ноември минатата година. Омикрон јавува послаба клиничка слика кај пациентите, а пред една недела властите донесаа одлука изолацијата на асимптоматските случаи да се намали за...

Вистиномер: Поради печатна грешка, книга за омикрон-варијантата влезе во барабанот на теории на заговор

„Вистиномер“ не најде ниту еден доказ дека книгата постоела пред декември 2021 година. Таа ексклузивно се појавува на Амазон за продажба на 5 декември 2021 и има уникатен код за издаваштво познат како интернационален стандарден број на книга од 13 цифри кој се користи за идентификација на книги. Бројот на книгата открива дека станува збор за книга што авторката...

МЗ: Омикрон доминира, вирусот најмногу се шири меѓу младите и средовечните

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека во период од една седмица за 51 отсто, е зголемен бројот на позитивни од тестирани на SARS-CoV-2, односно коронавирусот. Регистрирани се заболени лица од сите возрасни групи, а најзастапени се лицата на возраст од 30-39 (27 отсто), 20-29 (24 отсто) и 40-49 (17 отсто). Најмал број е регистриран кај возрасната група од 0-9 години...

Евидентирани 1.197 нови ковид-случаи, кај деветмина е детектиран омикрон

ковид тест
Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 7.483 тестирања, а регистрирани се 1.197 нови случаи на ковид-19. Вкупно 766 лица од новозаразените се од Скопје. Во лабораторијата за вирусологија на Институтот за јавно здравје се направени анализи за детекција на сојот Омикрон на вирусот SARSCoV2. Во лабораторијата изработени се...

Вистиномер: Зошто е важна третата „бустер“ доза и дали таа ќе нè заштити од омикрон?

Без разлика дали сте здрави и сте решиле да примите бустер доза или сте некој кој е имунокомпромитиран и имате потреба од трета доза, овие дополнителни дози вакцини ќе обезбедат дополнителна поддршка на имунолошкиот систем, согласни се здравствените експерти. Без нив, луѓето може да бидат поподложни на ковид-19, што е особено загрижувачко бидејќи новите варијанти, како омикрон, широко циркулираат, пишува...

Вистиномер: Не е точно дека омикрон е производ на вакцинацијата

Научно е потврдено дека од вакцините не може да се инфицирате од коронавирусот. Вакцината не содржи никаков жив или активен дел од овој вирус. Научната јавност е децидна дека најважниот фактор што го зголемува ризикот од мутации е ширењето на вирусот. Колку вирусот повеќе се шири на одредено место, толку е поголема веројатноста за уникатна мутација. Имено, варијантите на...

МЗ: Откриен првиот случај на сојот Омикрон во земјава

Министерството за здравство (МЗ) информира дека денеска е откриен првиот случај на коронавирус-сојот Омикрон во земјава. Секвенционирањето е направено во приватната болница „Жан Митрев“ во Скопје, кај маж кој допатувал од Велика Британија. Станува збор за реинфекција, односно пациентот во јануари 2021 година ја имал прележано болеста и тогаш бил асимптоматски. По прележувањето на болеста, пациентот примил две дози од вакцината...

Омикрон досега предизвикува намален процент од хоспитализација

Прелиминарните студии за ширењето на омикрон сојот на корона вирусот од Обединетото Кралство и Јужна Африка се истовремено и позитивни, но и предупредувачки. Од една страна, раните докази покажуваат дека помалку луѓе што се заразиле со омикрон сојот имаат потреба од болничко лекување, со проценки дека хоспитализациите предизвикани од овој сој се намалени од 30 до 70 отсто во...

Вистиномер: Омикрон не ги заразува исклучиво вакцинираните

Од извештајот на Центарот за контрола на заразни болести од САД, произлегува дека од 43 пациенти, 34 примиле две дози вакцина. Тоа значи дека останатите не примиле две дози, односно се невакцинирани. Оттука невистинито е да се тврди дека омикрон ги погодува ИСКЛУЧИВО вакцинираните. Случаите кои се потврдени со омикрон, се лица кои во најголем дел патувале и се...

Вистиномер: Омикрон не е лага, туку потврдена варијанта на коронавирусот во 63 земји во светот

Наспроти невистините што ги шири оваа објава на Фејсбук, во Африка не само што има утврдено присуство на коронавирусот, туку од ковид-19, според податоците од СЗО,  досега заболеле 6. 564.819 милиони луѓе, а починале 153.808 лица. Официјалните податоци покажуваат дека процентот на вакцинирани во Африка е многу низок и изнесува 7,3 отсто и таму досега целосно се вакцинирани околу 101...

Израелскиот премиер најави четврта доза вакцина за да го спречи ширењето на сојот Омикрон

Израелците постари од 60 години и здравствените работници ќе имаат право на четврта доза вакцинација против ковид-19, за да се заштитат од сојот Омикрон кој брзо се шири, објави премиерот на државата, Нафтали Бенет. „Граѓаните на Израел беа првите во светот што ја примија третата доза од вакцината, а ние продолжуваме да бидеме први и во аплицирањето на четвртата доза“,...

Вистиномер: Што досега знаеме за новиот сој на коронавирусот „омикрон“?

На почетокот на декември жител на Калифорнија кој се вратил дома од Јужна Африка, беше идентификуван како првиот Американец заразен со Омикрон, а официјалните лица оттогаш ја открија варијантата во неколку држави, вклучувајќи ги Њујорк, Колорадо, Небраска, Минесота и Хаваи.  Откритието на „омикрон“ предизвика значителна паника низ целиот свет, при што голем број земји ги забранија летовите од јужна...

Вистиномер: Неточно е дека сите кои примиле вакцина на „Фајзер“ завршуваат со миокардитис

Постот е типична дезинформација, која има цел да ги наведе корисниците на социјалната мрежа да помислат дека секој што примил вакцина на „Фајзер“, завршува фатално, откако добил воспаление на срцевиот мускул. Што не е точно. Факт е дека неколку месеци од употребата на вакцината на „Фајзер“, во Европската агенција за лекови (ЕМА) беа пријавени мал број случаи на благи...

СЗО ги анализира податоците за Oмикрон кој се шири со брзина досега невидена кај претходните варијанти

Светската здравствена организација (СЗО) денес ќе одржи консултации за преглед на новите податоци поврзани со варијантата на коронавирусот, Oмикрон. Експертите ќе ги разгледаат достапните докази по што критички ќе ги оценат податоците и ќе го сумираат толкувањето на доказите и следните чекори, наведено е во соопштението. Претходно Тедрос Аданом Гебрехесус, на СЗО предупреди дека Омикрон се шири со најголема брзина...

Вистиномер: Рекламите на Кока кола и мутациите на коронавирусот се неспоредливи

Тврдењето дека целта на новите мутации е да ја рекламираат „пландемијата“, како што во постот е именувана пандемијата со коронавирусот, за да се продава стравот, нема никаква основа. Човекот засега нема контрола врз мутациите на вирусот, според тоа, ниту може да управува со неговата распространетост. Откриени се бројни мутации кај вирусот САРС-КоВ-2 од почетокот на пандемијата, но само два...

Вистиномер: Јужна Африка прва го пријави сојот Омикрон во СЗО

Во продолжение пренесуваме анализа на „Вистиномер“ на едно тврдење во врска со најновиот сој на корона вирусот: Рецензираме пост на Фејсбук, во кој се инсинуира дека фактот што Јужноафриканската Република побарала од производителите на вакцини Фајзер и Џонсон и Џонсон, да не испорачуваат следни дози во таа земја, е причина што се појавил сојот омикрон, за кој, инаку, има индиции...

Контроверзниот Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот кај Бањска

Контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, кој беше осомничен од косовската полиција за оружениот инцидент кај селото Бањска, денеска ја презеде одговорноста за нападот врз косовската полиција, пренесува Радио Слободна Европа....